משרד התרבות פנה לאוצר בדרישה שיבחן אם תיאטרון יפו עבר על חוק הנכבה

התיאטרון יארח אירוע למען המשוררת הפלסטינית דארין טאטור, המואשמת בתמיכה בטרור. בהתאם להבנות בין היועמ"ש לשרה מירי רגב, על משרד האוצר להשיב לפנייה תוך שבוע — על אף שהאירוע יתקיים רק בעוד תשעה ימים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי

משרד התרבות פנה ליועץ המשפטי של משרד האוצר בדרישה שיבחן אם אירוע המתוכנן בתיאטרון יפו בשבוע הבא עובר על "חוק הנכבה". בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לשרת התרבות מירי רגב, על היועץ של האוצר להשיב לפנייה תוך שבוע, ואם יתברר כי האירוע אכן עובר על אחת העילות בחוק, הדבר עשוי לגרור הפחתה בתמיכת המשרד בתיאטרון, שמשמש רק כאולם המארח. זוהי הפעם הראשונה שבה משרד התרבות פונה להליך זה מאז סיכמו עליו רגב ומנדלבליט בשבוע שעבר.

האירוע שבמחלוקת הוא ערב תמיכה , העצורה זה כשנתיים במעצר בית. טאטור מואשמת בהסתה לאלימות וטרור ובתמיכה בארגון טרור, בעקבות שיר שהעלתה ליוטיוב ולעמוד הפייסבוק שלה ובעקבות מספר סטטוסים שכתבה. היא נעצרה למשך שלושה חודשים ונשלחה לאחר מכן למעצר בית שנמשך עד עתה.

המשוררת דארין טאטור
המשוררת דארין טאטורצילום: גיל אליהו

ערב התמיכה בטאטור מתוכנן ל-30 באוגוסט, כאירוע פרטי שיתארח בתיאטרון יפו בכותרת "אירוע שירה ותיאטרון למען שחרורה המיידי של המשוררת דארין טאטור". במאית הקולנוע מייסלון חמוד ועורכת הדין גבי לסקי צפויות לשאת בו דברים, והוא יכלול, לפי עמוד הפייסבוק שלו, גם קטעי ספוקן וורד בביצוע תאמר נפאר, הקראה משיריה של טאטור וכן קריאה מבוימת של קטעי פרוטוקולים ממשפטה, בביצוע השחקנים לאורה ריבלין ודורון תבורי ובבימויה של עינת ויצמן.

בפנייתו ליועץ המשפטי של האוצר אסי מסינג, כתב מנכ"ל משרד התרבות והספורט יוסי שרעבי כי "מדובר באירוע 'תרבות' בתיאטרון יפו, שאמור להיות מפגן תמיכה במשוררת הפלסטינית שנגדה מתנהל משפט בגין חשד להסתה לאלימות ולתמיכה בארגון טרור". הוא הוסיף כי קיבל תלונה בדבר ערב התמיכה. "בדיקת אופיו של האירוע מתבקשת משום שיש חשש שהוא אכן עולה בגדר העילות המנויות בסעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב ["חוק הנכבה", י"א], שבעטיין מתאפשרת הפחתת התמיכה בתיאטרון".

הפנייה למסינג היא שנויה במחלוקת, מאחר שבהתאם להבנות בין מנדלבליט ורגב, על מסינג להשיב לפנייה בתוך שבוע — אך האירוע יתקיים רק בעוד תשעה ימים. בפגישה בין שרת התרבות ליועמ"ש ציינה המשנה למנדלבליט, דינה זילבר, כי כל פנייה שכזו לא יכולה להתרחש לפני שהאירוע מתקיים אלא רק אחרי שמישהו נכח בו ושמע את הדברים במו אוזניו. בפגישה הוחלט שאכיפתם של הסעיפים התקציביים שבחוק הנכבה תמשיך להיעשות בדיעבד ולא מראש, כך שלא ייווצר מצב של צנזורה מוקדמת על תכנים, ולא ברור כיצד מתיישבת הפנייה עם החלטה זו.

סוגיית אחריותם של אולמות משכירים על התכנים המועלים בהם – ובפרט על הפרת חוק הנכבה – עלתה בשבוע שעבר בפגישתם של רגב ומנדלבליט. לצד החלטת מנדלבליט שסמכות שלילת התמיכה ממוסדות תרבות על הפרת חוק הנכבה תישאר בידי משרד האוצר, הוא ורגב סיכמו כי האוצר יבחן באופן זהה גם פניות הנוגעות לאירועים פרטיים המתארחים באולמות נתמכים. "אני לא מוכנה שיעשו ממני צחוק", אמרה רגב בשיחה, "יש לי 20 פניות על תיאטרון יפו. הם טוענים שבתיאטרון יפו יש ארגונים קיצוניים שקוראים לחרם על ישראל". מנכ"ל תיאטרון יפו יגאל עזרתי מסר אז בתגובה על הדברים כי "אנחנו משכירים את המקום לכל מיני אירועים. הבקשה לבדוק את התכנים לאירוע של מי אני משכיר לא תעמוד במבחן משפטי. זה מגוחך. אנחנו נגיע לערכאות, זה אבסורדי שנעשה צנזורה לכל טקסט".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הפנייה התקבלה במשרדינו אתמול והנושא ייבחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ