ארגוני היוצרים סיכמו עם עיריית עכו על שינויים בתקנון הפסטיבל בשנה הבאה

בין השאר, נציג משרד התרבות ישמש משקיף בלבד ועל המנהל האמנותי של הפסטיבל להקפיד שהתוכנית תהיה מגוונת תוך מתן תשומת לב לסעיפי חוק הנכבה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההצגה "חיתוך דיבור" שהוצגה בפסטיבל עכו בשנה שעברה
יאיר אשכנזי

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), איגוד במאי התיאטרון (בת"י) וארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון (אי"ב) סיכמו אתמול (רביעי) עם עיריית עכו על שורת שינויים מבניים ותוכניים שיוכנסו בתקנון פסטיבל עכו לתיאטרון אחר החל בשנה הבאה, ובמרכזה צמצום משמעותי בסמכויות ועדת ההיגוי של הפסטיבל. לאור פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" מאת ובבימוי עינת ויצמן בוועדת ההיגוי במאי האחרון הוחלט כי אישור התוכנית האמנותית של הפסטיבל יופקע מוועדה זו, הכוללת גם את ראש העיר ונציגי ציבור, ותיוותר בידי המנהל האמנותי והוועדה האמנותית. עם זאת, אלה יידרשו להתייעץ לפני אישור התוכנית עם מנכ"ל עיריית עכו, עם מנכ"ל הפסטיבל ועם היועצת המשפטית שלו.

ביוני האחרון, לאחר פסילת "אסירי הכיבוש" ופרישתן של תשע קבוצות היוצרים שנבחרו לפסטיבל ושל חברי הוועדה האמנותית והמנהל האמנותי אבי גיבסון בר־אל, קראו שלושת הארגונים לחבריהם להפגין סולידריות עם הפורשים ולא לקחת חלק בפסטיבל השנה. למרות זאת, בראשית השבוע פורסם רפרטואר חלופי לפסטיבל, שייערך בתחילת אוקטובר, אשר הורכב על ידי המנהל האמנותי הנבחר מוני יוסף והוועדה האמנותית החדשה שמינה. המגעים בין עיריית עכו לפורום הארגונים נמשכו ואתמול הגיעו הצדדים להסכמות לגבי שינוי התקנון לקראת הפסטיבל של 2018, שבעטיין הוסרה קריאת הארגונים לסולידריות.

כבר בפתח התקנון החדש, ולאור טענות על חשש לפגיעה ברגשות התושבים שהועלו כלפי הרפרטואר המקורי שנבחר על ידי גיבסון, הודגש כי עכו היא עיר בעלת אוכלוסייה מגוונת ורגישה ולכן "יש לשים לב ולהקפיד שלא לפגוע במרקם הדו־קיום הקיים בעיר, ולא להביא לערעור היחסים בין תושבי העיר". סעיף חדש נוסף שנותן מענה לטענות שהועלו כלפי גיבסון אוסר על המנהל האמנותי לפנות באופן פרטני ליוצרים ולהציע להם להשתתף בפסטיבל, שלא באמצעות הקול הקורא להגשת הצעות. עוד קובע התקנון החדש כי ועדת ההיגוי לא תמנה בעצמה את המנהל האמנותי, כפי שהיה עד עתה, אלא תמנה ועדת משנה לאיתורו בהשתתפות שלושה מנציגי האמנים בוועדת ההיגוי, מנכ"ל העירייה, מנכ"ל הפסטיבל והיועצת המשפטית שלו. לאחר מינויו יבחר המנהל האמנותי את הוועדה האמנותית אך לפי התקנון החדש — ובניגוד למצב שהיה כה — הוא לא יידרש להגיש את רשימת החברים לאישור ועדת ההיגוי. ביחס לוועדת ההיגוי צוין כי על חבריה לשמור לא רק על מסגרת התקציב אלא גם על חופש הביטוי.

גם לדרישות התוכניות שמצופות מהמנהל האמנותי יש כעת התייחסות בתקנון. "המנהל האמנותי יקפיד על תוכנית אמנותית מגוונת בתכנים ובסוגי האמנויות ויפעל להרחבת והעשרת גבולות היצירה כמתבקש מפסטיבל לתיאטרון אחר", צוין. אף שהתקנון החדש קובע כי המנהל האמנותי והוועדה האמנותית הם שיאשרו את התוכנית האמנותית — כך שהיא לא תובא לאישור והצבעה בוועדת ההיגוי, כפי שהיה עד כה — הודגש בו כי בטרם האישור עליהם להיוועץ במנכ"ל העירייה, במנכ"ל הפסטיבל וביועצת המשפטית וכן ש"בהחלטתם יקפידו על חוק איסור קריאה לאלימות או הסתה לטרור ("חוק הנכבה", י"א) וגיוון התכנים", לשון התקנון.

גם במישור הפרסונלי הנוגע להרכב ועדת ההיגוי והוועדה האמנותית הושגו הסכמות משמעותיות בין הארגונים לעירייה. התקנון החדש קובע כי ועדת ההיגוי אמנם תוסיף לכלול נציג אחד מכל משרד ממשלתי המעורב במימון הפסטיבל (משרד התרבות, בין השאר), אולם הוא יוגדר משקיף בלבד ולא יהיה בעל זכות הצבעה, כפי שהיה עד עתה. עוד סוכם על הגדלת מספר נציגי האמנים בוועדת ההיגוי — שימונו על ידי הארגונים — משלושה לשישה ועל הקטנת מספר נציגי הציבור בוועדה משלושה לשניים. התקנון החדש גם אוסר למנות לוועדת ההיגוי או לוועדה האמנותית חברי הנהלה אמנותית או מנהלים של פסטיבלים אחרים, של תיאטראות שנתמכים על ידי משרד התרבות ושל בתי ספר למשחק, אם יש חשש לניגוד עניינים "ממשי או נחזה, לרבות פוטנציאלי" כלשון התקנון בין התפקיד בפסטיבל לבין העיסוקים האחרים. סעיף זה נותן מענה הן למצבים שנוצרו בוועדה האמנותית תחת ניהולו של מוני יוסף והן למצבים שנוצרו תחת ניהולו של גיבסון. "לא יכול להיות שעירית פרנק גם תנהל את תיאטרון הסמטה וגם תשב בוועדת ההיגוי", אמרה ל"הארץ" בעניין זה מנכ"לית בת"י שרון בר־לב.

התקנון החדש כולל גם כמה סעיפים כלכליים ואדמיניסטרטיביים המיטיבים עם היוצרים. הוא קובע שהתשלומים ליוצרים ולמשתפים, כחלק ממענק ההפקה של הפסטיבל, לא יהיו נמוכים מתעריפי המינימום המופיעים בהסכמים עם שח"ם ובת"י וכן שהבעלות על התפאורה, על התלבושות ועל האביזרים להצגות תהיה שייכת ליוצרים והם יורשו להמשיך ולהשתמש בהם לשם הרצת ההצגות גם אחרי הפסטיבל.

"אני חשה שניקינו את השורות", הוסיפה בר־לב, "לא התפשרנו ויצאנו למאבק שדגלו היה שאין התערבות בתכנים אמנותיים. מצד העירייה היתה נכונות למשא ומתן וכך הם ויתרו על סוגיית ההתערבות. לצד זאת, בכל הנוגע לוועדת ההיגוי, ניקינו את ההתערבות הממשלתית והפוליטית שהיתה בפסטיבל עד היום".

מנכ"ל שח"ם אורי רשטיק אמר ל"הארץ" כי עם שינוי התקנון אמש הוסרה גם הקריאה לסולידריות בקרב חברי הארגונים. "הסולידריות הורגשה בתוכן האמנותי שהפסטיבל הצליח להציג השנה, שהיה קושי גדול להרכיב אותו ושהוא לא באיכות של השנים הקודמות", הוסיף. לדבריו, כל איגוד יבחן בנפרד כיצד לנהוג בחבריו שהפרו את הסולידריות והחליטו לקחת חלק בפסטיבל השנה בטרם הושגו ההסכמות על השינוי בתקנון. כך חברי שח"ם שעשו זאת, לדוגמה, יזומנו לוועדת האתיקה של הארגון. "אם שחקן חבר בארגון יחליט עכשיו, אחרי שינוי התקנון, שהוא משתתף בפסטיבל הקרוב — נפרגן לו", אמר, "מעבר לסוגיית חופש הביטוי והיצירה רצינו לתת הזדמנות שוויונית לכל היוצרים להשתתף בפסטיבל, ללא קשר לעניין של ימין או שמאל".

ראש העיר עכו שמעון לנקרי מסר כי "האמנים והשחקנים היו תמיד יקרים מאוד ללבי והם חלק בלתי נפרד מהצבע הייחודי של העיר. עכו בית חם ואוהב לכולם, ונמשיך לשמש סמל לדו־קיום ואהבת האחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ