בקרוב בהבימה: פסיפס חייה של נעמי שמר

לא פחות מארבע שחקניות הולכות לגלם את היוצרת בחייה, ולנסות לפצח את סוד קסמה - הצצה ראשונה

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סימני דרך
מנחה נופה

מ-"אנשים טובים באמצע הדרך", "הכל אני יכול בחופש הגדול" ועד "הקיץ הזה תלבשי לבן" - נראה ששיריה של היוצרת נעמי שמר מלווים אותנו בכל תחנות חיינו. באוקטובר הקרוב במסגרת 'פסטיבל בציר חדש' שיתקיים ביבנה, ויחגוג 70 שנה לעיר ומאה שנה לתיאטרון הבימה, תעלה ההצגה "סימני דרך". ההצגה מספרת את סיפור חייה ויצירתה של שמר. "זאת משימה כבדה לקחת אייקון שכל כך חשוב בתרבות הישראלית", אמר היום (שלישי 5 בספטמבר), משה קפטן, במאי ההצגה, "אתה רוצה מצד אחד להיצמד לפרטים הביוגרפיים ומצד שני אתה צריך לבוא עם תיאטרון, ואז זה סוג של משחק פינג פונג - מה היה בדיוק, ואם אפשר טיפה להתרחק. ההצגה הזאת מבוססת על פריטי הביוגרפיה שאנחנו שמחים על שיתוף הפעולה עם המשפחה. אני מודה שהופתעתי על כמה מורכבת היתה האישה המדהימה הזאת, נעמי שמר". 

» סימני דרך - לכל הפרטים
» עכבר במה
» לוח הצגות

את דמותה של שמר משחקות ארבע שחקניות: רוני דלומי המגלמת את שמר בגיל 18, בתקופה בה היא עזבה את הקיבוץ ורצתה לעבור לתל אביב; את גיל 35 עד 40 משחקת רויטל זלצמן; את נעמי בת החמישים תגלם דפנה דקל ואת נעמי של שנות האלפיים וסוף ימיה יגלמו גילה אלמגור וסנדרה שדה. זאת לצד סוללה של שחקנים, ביניהם: ריקי בליךדב רייזר, שמעון כהן, תובל שפיר וטל מוסרי שחוזר לתיאטרון אחרי 12 שנה. "אני משחק את חיליק שהוא חבר של נעמי שמר שמלווה אותה לאורך השנים", מספר מוסרי, המשחק לצידה של ריקי בליך את חבריה של נעמי שמר. "אני מודה שלא הכרתי את הצדדים האלו של נעמי שמר", אומר טל מוסרי, "כולנו מכירים את נעמי שמר כזמרת לאומית, ממלכתית עם שירים שכולנו מכירים ושרים, אבל פה זה לא רק השירים של נעמי שמר, אלא גם החיים של שמר על במת התיאטרון. היא הייתה אדם מורכב ומעניין ויצרי".

אתה חוזר אחרי 12 שנה לתיאטרון, איך זה מרגיש?
"התחלתי בתיאטרון ואז לקחתי כיוון אחר בחיים, והפכתי להיות אמן ילדים, ועכשיו אחרי 12 שנה אני חוזר לתיאטרון, כשמשה קפטן, המנהל האמנותי, אמר לי שזה מחזמר משירי נעמי שמר התחלתי לבכות. אני מעריץ מאוד גדול של נעמי שמר. פעם אחת בחיי הברזתי משידור בערוץ הילדים, זה היה ששמעתי שהיא נפטרה, והייתי חייב להיות שם. עזבתי הכל אמרתי 'חבר'ה, תמצאו לי מחליף', ונסעתי. אני זוכר את עידן רייכל שעמד משמאלי ואת אריק שרון שהיה ראש הממשלה מימיני. הייתי חייב להיות ברגע זה, כי נעמי שמר היא לא רק הפסקול של חיינו, זאת יוצרת שהשפיעה על חיי, מהשירים השמחים והשובבים, שירי הילדים שלה, וכמובן השירים המרגשים, איכשהוא הדמעות זולגות בעצמן. אני מקוה שבהצגה אני אעמוד בזה, כי כל פעם שאני מתחיל לשיר שיר של נעמי שמר, איכשהוא אני מתחיל לבכות. אני חושב שאין יוצר במדינת ישראל שידע לחבר מילים ולחן בצורה כל כך נכונה וכל כך אמיתית, ואני מודה שזאת זכות גדולה להיות כאן, מוקף בכל כך הרבה אנשים מוכשרים".

ריקי בליך וטל מוסריצילום: מנחה נופה
רוני דלומיצילום: מנחה נופה
גילה אלמגור ודב רייזרצילום: מנחה נופה
כך זה הולך להיות להיראות. "סימני דרך"צילום: מנחה נופה

כאמור את דמותה של שמר משחקות ארבע דמויות. את שמר בגיל חמישים משחקת דפנה דקל, שגם לה זאת חזרה מחודשת להבימה. "אני מאוד אוהבת את האישה, את המידה שלה ואת האופן שבו היא אהבה את הארץ", היא אומרת "בין אם אתה מסכים עם הדיעות הפולטיות ובין אם לא, יש בה משהו שבא ממקום מאוד טוב". את דמותה הציעה של שמר, תשחק רוני דלומי. "בשבילי שמר היא אומן שהטביע חותמו בצורה הכי עמוקה שיש על החיים שלנו, אנחנו שומעים את השירים שלה בגן, בחגים, שאנחנו עולים לכיתה א', בחתונות, כל כך הרבה אספקטים בחיים שלנו היא ניסחה, והלחינה לכדי רעיונות שכל כך נכנסים לך ללב. היא פשוט פסקול החיים שלנו"

ההצגה "סימני דרך" תעלה לראשונה במסגרת 'פסטיבל בציר חדש', שיתקיים בין התאריכים 8-10 באוקטובר ביבנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ