רגב למפכ"ל: לפתוח בחקירה נגד תיאטרון יפו בחשד להסתה

הדרישה הגיעה בעקבות אירוע תמיכה פרטי במשוררת הפלסטינית דארין טאטור, שהתקיים בתיאטרון. הסרטון שהוקרן בו הציג עימותים בין חיילים לפלסטינים, כשברקע טאטור מקריאה אחד משיריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התרבות רגב

שרת התרבות והספורט מירי רגב שלחה הבוקר (ראשון) מכתב למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בדרישה לפתוח בחקירה נגד תיאטרון יפו, בחשד להסתה וחתירה תחת מדינת ישראל. הדרישה הגיעה בעקבות אירוע תמיכה במשוררת הפלסטינית דארין טאטור, שנערך בתיאטרון ביום רביעי האחרון. בנוסף, ביקשה רגב מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיעצור את גלגול האחריות בין משרדו למשרד האוצר בנוגע לאכיפת סעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב ("חוק הנכבה"), העוסק בהפחתת תקציב בשל שלילת קיומה של מדינת ישראל, הסתה ועוד.

"מה שקרה בשבוע שעבר היה חציית קו אדום", אמרה היום רגב לפני ישיבת הממשלה. "תיאטרון יפו הפך מבמת תרבות לבמת טרור. מי שהיה שם בשבוע שעבר לא היה מאמין שזה קורה כאן, בארץ ישראל, בתל אביב, ולא בחמאס בעזה... קראו שם ללכת בדרך השהידים, להתנגד באופן אלים לחיילי צה"ל. קריאה ללכת בדרכי שהידים היא טרור ולא יכול להיות שתיאטרון יפו פועל בתמיכת היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר".

אירוע התמיכה במשוררת כלל הקראה מבויימת של חלקים מהפרוטוקולים ממשפטה, שבמהלכו הוקרן הסרטון המדובר. אותו סרטון הוקרן גם באירוע התמיכה, והוא מציג ידוי אבנים לעבר חיילי צה"ל ועימותים בין חיילים לפלסטינים, כשברקע נשמעת טאטור מקריאה אחד משיריה. רגב העלתה אותו לעמוד הפייסבוק שלה ושאלה את עוקביה היכן לדעתם הוא הוקרן. "בעזה? ברמאללה? בביירות? בדמשק?", כתבה.

חלק משירה של טאטור תורגם בעמוד של רגב באופן שונה מהתרגומים שהציגו ההגנה והתביעה במשפטה של המשוררת, הנמצאת במעצר בית כשנתיים. היא הואשמה בנובמבר 2015 בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור, בגין שלושה פרסומים בפייסבוק וביוטיוב — הסרטון המדובר הוא אחד מהם. השיר הוצג כראיה במשפטה של טאטור ובאחת משורותיו, כפי שתרגם עודד וולקשטיין, נכתב: "התקוממו בני עמי, התקוממו נגדם, התקוממו נגד גזל המתנחלים והצטרפו לתהלוכת השהידים". בסרטון בעמוד של רגב תורגמה אותה השורה כ"היאבק עמי, היאבק בהם, היאבק בגזילת המתנחלים נלך בשיירת השהידים".

ז'נאן בסול דיווחה ב"הארץ" כי לאחר הקרנת הסרטון באירוע בתיאטרון יפו נשמעו מחיאות כפיים, שנקטעו כשאחד הצופים אמר: "תתביישו לכם, אלה תמונות אלימות. ככה הילדים שלנו נרצחים".

ביום חמישי האחרון הגישה הנהלת תיאטרון יפו תלונה במשטרה, לאחר שאתר האינטרנט של התיאטרון נפרץ והושחת, כך שבעמוד הבית שלו נוסף הכיתוב: "תיאטרון שונא ישראל, תפסיקו לתמוך בטרור".

לפני שבועיים פנה מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, ליועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, כדי שיבחן אם הערב למען טאטור — אירוע פרטי שהתארח באולם ולא הפקה שהעלה התיאטרון — מפר את אחת העילות שבחוק הנכבה. מסינג טרם העביר את חוות דעתו בעניין, אולם במכתב לשרעבי בשבוע שעבר הדגיש כי שלילת תמיכה בגין הפרת אחת העילות שבסעיף תתבצע רק בדיעבד, וכי המנגנון אינו מכוון לפעולה שולית או זניחה.

לשאלת "הארץ" אם בעצם הפצת הסרטון בעמוד הפייסבוק של השרה אין משום הסתה לכשעצמה או הפרת אחת העילות שבחוק הנכבה, כפי שמשרד התרבות טען בתלונתו לאוצר, נמסר מלשכת רגב: "אנו מראים את החומרה של ההסתה ועד כמה אסור שהיא תתרחש. כל מלה בסרטון היא חמורה מאוד".

מתיאטרון יפו נמסר בתגובה: "אנו מוחים נגד הוצאת דברים מהקשרם על ידי שרת התרבות. האירוע התארח בתיאטרון יפו ושילם שכר אולם, כך שהמדינה לא סבסדה אותו – מה שמבטל את טענתה הראשונה של השרה. בערב עצמו הוקראו פרוטוקולים של הדיון המשפטי בעניינה של המשוררת, שבו הוקרן הסרטון. באירוע הוקרן הסרטון והדיון עליו נמשך – ממש כמו שהיה בדיון המשפטי במקורי. השרה הנכבדה הוציאה דברים מהקשרם, שלפה רק את הסרטון ואמרה: 'הנה, תיאטרון יפו מראה פלסטינים זורקים אבנים על חיילי צה"ל ולכן מעודד טרור'. זו טענה מגוחכת ודמגוגית".

בישיבת חירום שערכו בשבוע שעבר הנהלות תיאטרון יפו ותיאטרון אל־סראיא, השותפות במרכז לתיאטרון ערבי־עברי, התקבלה החלטה לדחות מכל וכל את הרדיפה הפוליטית שהתיאטרון נתון בה.

מלשכת רגב נמסר עוד בתגובה כי "כל מי שנכח באירוע לא נשאר בלבו ספק כי הערב כולו הינו תמיכה בשירתה ובדבריה של דארין טאטור, שכללו קריאה ללכת בדרך השאהידים (בנוסף לדבריה ברשתות החברתיות). התגובה המיתממת של תיאטרון יפו צבועה ומתחסדת. אך לא מכבר אירח התיאטרון ערב לכבודו של סייען הטרור באסל רטאס.

הסתתרותו של התיאטרון מאחורי השוכרים שאותם הוא מארח אינה ראויה ואני מקווה שהיועץ המשפטי, שדעתו בנושא נאמרה בדיון האחרון, יחיל במקרים אלו את האחריות על התיאטרון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ