הבמאי פיטר הול, מייסד להקת שייקספיר המלכותית ומחשובי הבמאים האנגלים, מת בגיל 86

הול ביים במשך הקריירה את הפקות הבכורה הבריטיות למחזות של סמואל בקט, הרולד פינטר ופיטר שאפר לצד טרגדיות יווניות ומחזות מודרניים נוספים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיטר הול. מורשת נצחית
יאיר אשכנזי

במאי התיאטרון והאופרה סר פיטר הול, מייסד להקת שייקספיר המלכותית (RSC) ומנהלו לשעבר של התיאטרון הלאומי האנגלי, מת אתמול (שני) בגיל 86 בבית חולים בלונדון. הול, מחשובי הבמאים האנגלים במחצית השנייה של המאה ה-20, ביים במשך הקריירה את הפקות הבכורה הבריטיות למחזות של סמואל בקט, הרולד פינטר ופיטר שאפר לצד טרגדיות יווניות ומחזות מודרניים נוספים. הוא הותיר אחריו אשה וחמישה ילדים.

הול נולד בעיירה במחוז סאפוק שבמזרח אנגליה ולמד במכללת סנט קתרין שבקיימברידג'. הוא החל את דרכו כבמאי בתיאטרון באוקספורד באמצע שנות ה-50 ולאחר מכן ניהל את תיאטרון האמנויות בלונדון, שבו העלה ב-1955 את הבכורה הבריטית למחזהו של סמואל בקט "מחכים לגודו". "אין לי מושג קלוש בנוגע לחלק ממשמעויות המחזה", אמר אז לקאסט ההצגה, "אך אם נעצור ונדון בכל שורה בו זה לא ייגמר לעולם". ב-1958 ביים גרסה בריטית ראשונה למחזהו של טנסי ויליאמס "חתולה על גג פח לוהט".

לצד הבכורות שביים למחזות מודרניים העלה הול בסטרטפורד אפון־אייבון, עיירת הולדתו של שייקספיר, את מיטב מחזותיו של שייקספיר ובהם "קוריולאנוס" בכיכובו של לורנס אוליבייה. ב-1960 הקים בעיירה זו את "להקת שייקספיר המלכותית", הפועלת בה עד היום ומציגה גם בלונדון, כחלק מחזונו ליצור אנסמבל של שחקנים, יוצרים ומעצבי במה שמעלים הן מחזות מודרניים והן קלאסיקות. כך, לדוגמה, ב-1965 היא העלתה בבכורה עולמית את "הביתה" מאת הרולד פינטר.

ב-1968 פרש הול מה-RSC והוסיף לעבוד כבמאי. ב-1973 מונה למנהלו האמנותי של התיאטרון הלאומי האנגלי והיה אמון בין השאר על העברת פעילותו של המוסד ממבנה תיאטרון אולד ויק בלונדון אל המתחם החדש שבו הוא שוכן היום, על הגדה הדרומית של נהר התמזה. בתפקיד זה כיהן 15 שנים, ובמהלכן ביים על במת התיאטרון הלאומי בכורות למחזהו של הרולד פינטר "שטח הפקר", בכיכובם של ג'ון גילגוד וראלף ריצ'ארדסון, וכן למחזהו של פיטר שאפר "אמדאוס", בכיכובם של פול סקופילד וסיימון קאלו. לצד זאת העלה פרשנויות משלו לטרגדיות משל אייסכילוס, סופוקלס ואוריפידס. העיבוד שלו ל"חוות החיות" מאת ג'ורג' אורוול, שהוצג בתיאטרון הלאומי האנגלי, הועלה בתיאטרון הקאמרי ב-1986 בבימוי גדי רול ובתיאטרון גשר ב-2015 בבימוי נועם שמואל.

פיטר הול במסיבת עיתונאים באתונה, יוון, 1988צילום: Yannis Behrakis/רויטרס

לאחר פרישתו מהתיאטרון הלאומי ב-1988 הקים הול חברת הפקה פרטית שהציגה הפקות מסחריות בבימויו בברודווי ובווסט־אנד. בין השאר היא העלתה את "אורפאוס בשאול" מאת טנסי ויליאמס ובהשתתפות ונסה רדרגייב ואת "הסוחר מוונציה" מאת שייקספיר ובכיכובו של דסטין הופמן. לצד זאת, הוא ניהל בשנות ה-80 במשך שש שנים את פסטיבל האופרה בגלינדבורן שבאנגליה. ב-2011 אובחן הול כלוקה בשיטיון (דמנציה).

"כולנו עמדנו על כתפי נפילים, וכתפיו של פיטר הול תמכו בכל התיאטרון הבריטי כפי שאנו מכירים אותו", אמר הבמאי רופוס נוריס, מנהלו האמנותי הנוכחי של התיאטרון הלאומי, בראיון לבי־בי־סי, "כולנו, כולל הדור הדור החדש של יוצרי התיאטרון שלא הושפע ממנו באופן ישיר ומיידי, שבויים בקסמו. החזון והנחישות האגדיים שלו יצרו מורשת נצחית בעבור כולנו". הבמאי גרגורי דוראן, מנהלו האמנותי של ה-RSC הגדיר אף הוא את הול כענק שעמד בשעריו של התיאטרון האנגלי. "הוא לא היה רק במאי אדיר של תיאטרון ואופרה אלא גם פוליטיקאי שנלחם למען האמנויות", הוסיף דוראן, "המסורת העצומה שהוא יצר תרמה ללא ספק לעיצובה של הלהקה שלנו".

תגובות