תיאטרון תמונע דחה מופע בגלל שכלל שיר של דארין טאטור

"גחליליות" של עינת ויצמן ועמוס גיתאי, ובו השיר "התקומם עמי" של המשוררת הפלסטינית, תוכנן לעלות בנובמבר בפסטיבל תמונע. המנהל האמנותי של הפסטיבל: "טקסט שחוּקיות הפרסום שלו מצויה בדיון משפטי"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויצמן
יאיר אשכנזי

המופע "גחליליות", שיצרו עינת ויצמן ועמוס גיתאי, שתוכנן לעלות בסוף השבוע הבא בהשתתפות ויצמן כחלק מפסטיבל תמונע הבינלאומי, נדחה משום שנכלל בו השיר "התקומם עמי" מאת המשוררת הפלסטינית דארין טאטור, המואשמת בהסתה לאלימות ולטרור. בתיאטרון ביקשו להסיר את השיר מהמופע, אולם ויצמן העדיפה לדחות את העלאתו עד לאחר הכרעת הדין במשפטה של טאטור, ובלבד שהשיר ייכלל בו.

"התקומם עמי" הוקרא על ידי טאטור בסרטון רשת שהפיצה המשוררת, ובו נראים עימותים בין חיילי צה"ל לפלסטינים. הסרטון הוקרן בין השאר באירוע הזדהות עמה שנערך בתיאטרון יפו באוגוסט האחרון, שבעטיו החליט משרד האוצר להפעיל נגד התיאטרון את מנגנון הפחתת התמיכה מתוקף חוק הנכבה. לפי כתב האישום נגד טאטור, הפצת השיר והסרטון היא בגדר הסתה לטרור. ויצמן אמרה כי בתמונע ביקשו ממנה להסיר את השיר מהמופע, אולם היא סירבה.

בשבוע שעבר שלחו גורמי ימין מכתב אזהרה להנהלת תמונע, עם העתק לשרת התרבות והספורט מירי רגב, ובו הזכירו את האירועים הקודמים שבהם נקשר שמה של ויצמן (למשל הערב למען טאטור שאותו הפיקה ביפו) והתריעו מפני האפשרות ש"גחליליות" יכלול עבירה על חוק הנכבה, שתגרור אף היא הפחתה בתמיכה הממשלתית בתמונע.

"במופע יש טקסט שחוּקיות הפרסום שלו מצויה בדיון משפטי", אמר ל"הארץ" ניצן כהן, דרמטורג ואוצר "תמונע" המנהל אמנותית את הפסטיבל יחד עם מייסדת התיאטרון נאוה צוקרמן. "המופע השתנה כל כך הרבה לאורך התהליך ושיבוץ השיר התגלה לא מזמן, לכן רק בשלב האחרון התחלנו להתעסק בעניין. החלטנו לחכות עם ההעלאה שלו ואנו מקווים שיועלה בהמשך".

עמוס גיתאי סיפר כי ל"הארץ" כי הפרויקט, שנוצר בהשראת "המאמר על הגחליליות" שכתב במאי הקולנוע פייר פאולו פאזוליני בשנות ה-70, כלל מחרוזת המורכבת מסדרת דמויות נשיות חזקות  מאנג'לה דייוויס דרך המשוררת אלזה לסקר-שילר ועד טאטור. "תמונע קיבלו איום והחליטו שהם לא מעוניינים שהמחזה יעלה. חבל", הוסיף. "יש כעת צונאמי שעוסק בשאלות חופש הביטוי וצריך להיזהר לאן הוא גולש. הסכמתי לקחת חלק בפרויקט מתוך הערכה לעינת, שהיא יוצאת דופן בכך שיש לה האומץ להתמודד בנושאים כאלה ולעסוק בחומרים שמעלים שאלות". גיתאי אמר כי אין לו ביקורת כלפי תמונע. "בתוך מקום צנוע הם עושים עבודה תיאטרלית שיש בה מחקר ואני מעריך זאת, במציאות שבה הכל נעשה ממסדי", הוסיף. "אני מבין שהם מנסים לשרוד בתוך קונסטלציה מסובכת ואלה הדילמות שבתוכן פעלתי".

השיר "התקומם עמי" כולל את המלים: "תתנגד, עמי, תתנגד להם, נפחתי את דאגותיי לאלוהים ואת נשמתי נשאתי על כף ידי, לא אסכים לפתרון שלום... תתנגד, עמי, תתנגד להם, תתנגד לעריצות האלימה". לפי התביעה, כתבה טאטור בפייסבוק: "אללה אכבר וברוך השם... תנועת הג'יהאד האיסלאמי מכריזה בהצהרה על המשך האינתיפאדה בכל רחבי הגדה... המשך זה אומר הרחבה... זאת אומרת כל פלסטין.....ועלינו להתחיל בתוך הקו הירוק... לניצחון אל-אקצא, ונכריז אינתיפאדה כללית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ