בניגוד לפרסומים, נתניהו ישתתף בטקס פרסי א.מ.ת למרות זכייתו של עודד קוטלר

בעבר נמסר כי רה"מ ייעדר מהענקת הפרס בחסות משרדו, עקב "נאום הבהמות" של קוטלר. שרת התרבות רגב תשתתף בטקס פרסי אמ"י שיוענקו בין השאר לקוטלר, לגילה אלמגור וליהורם גאון

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד קוטלר. שני פרסים בשבוע הבא
יאיר אשכנזי

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להשתתף בטקס חלוקת פרסי א.מ.ת (אמנות, מדע, תרבות) שיוענק בחסות משרדו בתיאטרון ירושלים ביום חמישי הבא. זאת בניגוד לפרסומים קודמים שלפיהם יחרים נתניהו את הטקס בשל זכייתו של השחקן והבמאי עודד קוטלר, שנשא ב–2015 את "נאום הבהמות".

פרס א.מ.ת, מענק בסך 100 אלף דולר, ניתן בתחומי התרבות והאמנות, המדעים המדויקים ומדעי החברה, הרוח והחיים. לצד קוטלר יקבלו אותו השנה בין השאר הבמאי יבגני אריה, מייסדו ומנהלו האמנותי של תיאטרון גשר, פרופ' דוד הד על פועלו בתחום הפילוסופיה ופרופ' אסף רזין בתחום הכלכלה. ביוני האחרון דווח בחדשות ערוץ 2 כי נתניהו מסר את החלטתו להחרים את הטקס ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע־פרגו, החברה בוועדת הפרס.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "חששנו שהמשרד יחרים, אבל בסוף הטקס כנראה יתקיים כסדרו"צילום: אוהד צויגנברג

ב"נאום הבהמות" ביקר קוטלר את פועלה של שרת התרבות מירי רגב. "תארי לך, רגב, את עולמנו שוקט, ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו, אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב", אמר בכינוס אמנים ביפו. למחרת הכינוס התראיין קוטלר לגלי צה"ל, אמר כי הוא מתנצל על "הניסוח הלא מוצלח" והוסיף: "לא כיוונתי את זה לליכודניקים, אלא לעם כולו — לצרכני התרבות. אני חוזר בי מכל כוונה לפגוע במישהו ממצביעי הימין".

לאחר פרסום החלטת נתניהו שלא להשתתף, פנה אליו פורום מוסדות התרבות ודרש ממנו לחזור בו משום שבכך, לטענת הפורום, הוא "נותן ידו לגל ההסתה ששוטף את ישראל". לצד זאת, ל"הארץ" נודע כי הנהלת הפרס נפגשה עם נתניהו ודנה עמו בעניין השתתפותו בטקס, שייערך ב-9 בנובמבר. בעבר נעדר ראש הממשלה מחלק מטקסי פרס זה ואילו בטקסים אחרים נשא דברים אך לא העניק את הפרסים לזוכים. לפי הנוהג בפרס א.מ.ת, ראש הממשלה נמצא באולם לאורך הטקס ומעניק את הפרסים.

"לא שכנענו את נתניהו לבוא אבל הוא אמר לנו שיהיה בסדר", אמרה ל"הארץ" מנהלת הפרס, אילנה אשכנזי, "משרד ראש הממשלה הוא הגוף העורך את הטקס ואנו מעניקים אותו. חששנו שהמשרד יחרים את הטקס ולא יערוך אותו, אך לבסוף נראה שהוא יתקיים כסדרו והכל מוכן לקראתו. אנחנו מקווים שראש הממשלה יגיע למרות שהוא הסתייג מהפרס המוענק השנה". מלשכת ראש הממשלה טרם נמסרה תגובה לדברים.

בתוך כך נודע כי שרת התרבות, מירי רגב, תגיע לטקס הענקת פרס איגוד אמני ישראל (אמ"י) על מפעל חיים, שייערך ביום שני הקרוב בהיכל התרבות בפתח תקוה. עם זוכי הפרס השנה, שניתן לאות כבוד וללא מענק כספי, נמנים מספר אמנים שניהלו בעבר מלחמת הצהרות נגד רגב, ובהם קוטלר והשחקנית כלת פרס ישראל גילה אלמגור. זוכים נוספים בפרס אמ"י הם הזמר והשחקן יהורם גאון ומבקרת המחול היוצאת של "הארץ", רות אשל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ