בג"ץ ביקר את התמהמהות משרד התרבות בטיפול בבקשת אל־מידאן לתמיכה

הבוקר קבעו השופטים כי על משרד התרבות להחליט "ללא דיחוי" וקצבו לוח זמנים. בדיון ציינה עם זאת הנשיאה חיות, כי התיאטרון לא עמד בתנאי התמיכה ב–2016, ועליו להוכיח שהסיבה לכך היתה העיכוב בהעברת הכסף מהמשרד. שני הצדדים בירכו על ההחלטה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיאטרון אל מידאן. המדינה סירבה להצעת השופטת חיות לשקול העברת מקדמה ל-2017 עד שיתברר עם משרד התרבות הפר את הסכם הפשרה
יאיר אשכנזי

בג"ץ מתח ביקורת על התמהמהות משרד התרבות בקביעת זכאותו של תיאטרון אל־מידאן בחיפה לתמיכת המשרד וקבע לוח זמנים שיחייב את המשרד לקבל החלטה בעניין בתוך כחודש וחצי. זאת לאחר דיון שנערך אתמול (שני) בעתירה שהגיש התיאטרון לבג"ץ נגד המשרד, ובה טען כי המשרד הפר את הסכם הפשרה שחתם עמו ב–2016 וכי הקפאת התמיכה הנוכחית בו נובעת מנימוקים פוליטיים ולא מקצועיים.

תמיכת משרד התרבות באל־מידאן, שהיתה בעבר כ–1.1 מיליון שקלים בשנה, לא הועברה אליו מאז אפריל 2016 ובאוגוסט האחרון הוא הגיש את עתירתו. בפתח הדיון אתמול הביעה נשיאת העליון חיות, שעמדה בראש ההרכב שבו היו חברים השופטים יצחק עמית ויעל וילנר, תרעומת על כך שמאז השימוע שנערך לתיאטרון במשרד התרבות במארס האחרון ועד עתה לא התקבלה החלטה בעניין התמיכה בו ב–2016. "היה שימוע, במארס ביקשתם מהם עוד נתונים ופשוט ישבתם ולא החלטתם. למה לא ביקשתם מה שהיה חסר במארס?", תמהה חיות. בא כוח המדינה, עו"ד עמרי אפשטיין מהפרקליטות, השיב לה שרק בישיבה בשבוע שעבר אצל היועץ המשפטי לממשלה התברר כי חסרים נתונים מאל־מידאן.

עאמר חליחל, המנהל האמנותי של "אל מידאן"צילום: מוטי מילרוד

בהמשך הדיון הציעה חיות שלאור העיכוב שחל בטיפול המשרד בעניין ועד שיתברר האם הוא אכן הפר את הסכם הפשרה עם אל־מידאן, המשרד ישקול עתה להעביר לתיאטרון מקדמה לשנת 2017. בתום התייעצות השיב אפשטיין בשלילה להצעה ונימק זאת בכך שוועדת התמיכות של המשרד סבורה שאל־מידאן לא עמד בתנאי הסף לתמיכה ב–2016. לאור זאת קבעה השופטת חיות לוח זמנים שבמסגרתו יעביר משרד התרבות לאל-מידאן בתוך שבוע את רשימת הנתונים הדרושים לבדיקת זכאותו לתמיכה, ומרגע שיקבל אותם מידי התיאטרון, יידרש המשרד להחליט בתוך חודש אם התיאטרון זכאי לתמיכה ב–2016. על הצדדים לעדכן את בית המשפט בהחלטה עד 7 בינואר, ולאחר קבלת ההחלטה יבחנו השופטים את המשך הטיפול בעתירה.

פרקליטי אל־מידאן, וליד ומוחמד כבוב, הסתייגו בדיון מלוח הזמנים שהוצע והאשימו את המשרד בכך שהוא מנסה לדחות את קצו של התיאטרון. "התיאטרון מצוי בגירעון תקציבי של 850 אלף שקל ומאז כניסת שרת התרבות רגב לתפקידה נדמה שמדובר בהחלטות שהותוו מראש", אמר מוחמד כבוב, "לא ניתן להמתין עוד. ככל שנמתין התיאטרון ייסגר". פרקליטי התיאטרון גם הזכירו דברים שאמרה השרה רגב בראיון ברדיו יום לאחר השימוע לתיאטרון.

השופטת חיות אמרה בתגובה כי תמיכת משרד התרבות מהווה נתח בלבד מתוך כלל תקציב התיאטרון. "יש מסגרת לקבלת תמיכות ואין לכם זכות קנויה לקבל תמיכה", הדגישה חיות, "המסגרת קבועה וידועה, לא עמדתם בתנאים לשנת 2016, ב–2017 כנראה שגם לא. נדרשתם ל–100 הרצות, היו לכם תשע הרצות, כך שאתם לא מתקרבים למספר הנדרש. ההוכחה שזה מפני שעיכבו לכם את התמיכות מוטלת עליכם". עוד הוסיפה חיות כי "ניתן לדבר על ראיונות ועל חופש הביטוי אבל זה לא הנושא כרגע. הנתונים והמודל הם חשבונאיים וקיימת שאלת התחולה: האם יעלה בידיכם להראות שהסיבה שבגללה אינכם עומדים בתנאים היא עיכובים במתן התמיכות".

בהחלטה שניתנה לאחר הדיון כתבו השופטים כי "יש להצר מאוד על קצב הטיפול בבקשת התמיכה של העותרת לשנת 2016. נראה כי אף המשיבים מודעים לכך שהטיפול נמשך לאורך פרק זמן ממושך מדי וכי הגיעה העת לקבל החלטה ללא דיחוי נוסף. חזקה על המשיבים כי כך אכן יהיה". באל־מידאן בירכו על ההחלטה. "בית המשפט מתח ביקורת על ההתנהלות הקלוקלת של משרד התרבות ושם סוף לסחבת הביורוקרטית שהכתיבה השרה רגב", נמסר מהתיאטרון, "אנו מאמינים בצדקת דרכנו ונפעל בהתאם להחלטה".

גם במשרד התרבות בירכו על החלטת בית המשפט. "פעם אחר פעם קיבל התיאטרון הטבות והנחות מוועדת התמיכות של המשרד", נמסר, "הוא לא הגיש מסמכים בזמן, העביר אישור ניהול תקין באיחור של כמעט שנה שלמה, ואילולא מסלול ה-VIP שקיבל התיאטרון בקשותיו היו נדחות כבר לפני זמן רב. המשרד יפעל למיצוי הדיון תוך בירור מכלול העובדות". שרת התרבות רגב מסרה: "ההחלטה היא ניצחון המינהל התקין על הפוליטיקה הקטנה שניסה להפעיל אל־מידאן. על אל־מידאן, שאינו נחשב על פי כללי התמיכה כתיאטרון, ללמוד שלא הכל זה הצגה. ישנן עובדות, שבג"ץ יתייחס אליהן ורק אליהן. אדאג שמשרדי ידאג לבירור סופי ומוחלט של העובדות כך שיישמר העיקרון השוויוני. רק מי שנחשב לתיאטרון לפי מבחני התמיכה ייתמך מכספי המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ