משרד התרבות עצר את התקצוב לתיאטרון מראה בקרית שמונה ופעילותו הוקפאה

המשרד העביר עד כה 90% מתקציב התיאטרון לשנה זו. העברת התמיכה לתיאטרון נעצרה מאחר שהתיאטרון לא עומד במבחני התמיכה והוא העביר לכאורה דיווח מוטעה על כהונת המנהל האמנותי

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיאטרון מראה
נעה שפיגל
נעה שפיגל

משרד התרבות עצר את התקצוב לתיאטרון מראה בקרית שמונה ופעילותו הופסקה באופן זמני. לפי מידע שהגיע ל"הארץ" העברת התמיכה לתיאטרון נעצרה מאחר שהתיאטרון לא עומד נכון לעכשיו במבחני התמיכה והוא העביר לכאורה דיווח מוטעה על כהונת המנהל האמנותי. לפי מקור המעורה בפרטים, התיאטרון גם לא שילם את משכורות אוקטובר לעובדיו.

בספטמבר 2015 מונה השחקן יפתח קליין להיות מנהלו האמנותי, ואולם הוא התפטר מתפקידו לאחר פחות משנה וחצי בתפקיד וסיים את כהונתו בדצמבר 2016. ל"הארץ" אמר אז כי סיים את תפקידו בשל חילוקי דעות עם הנהלת התיאטרון על עתיד המוסד. בתיאטרון מראה בחרו שלא להשיב לחלק משאלות "הארץ" כמו מי מכהן כמנהל האמנותי נכון להיום ומתי צפוי התיאטרון לחזור לעבוד.

בדף הפייסבוק של התיאטרון פורסמה שלשום הודעה לפיה "עקב אילוצים טכניים אנו נאלצים לדחות את הצגות השבוע בתיאטרון. הודעה על תאריכים חדשים נפרסם בהמשך. עמכם הסליחה".

ממשרד התרבות והספורט נמסר כי "מינהל תרבות העביר לתיאטרון מראה 90% מגובה התמיכה בתקנת הפרינג', שאושר לתיאטרון לשנת 2017. המינהל מצוי בשיח עם התיאטרון לצורך קבלתם של דו"חות וחומרים נוספים, הנדרשים, כמתחייב, כדי להשלים את ההליך של אישור התמיכה הסופית לשנה זו. למותר לציין, כי תיאטרון מראה זכה לגידול משמעותי בתמיכה בו בעקבות תיקוני רגב, שנכנסו לתוקף בשנה הקודמת".

תיאטרון מראה הוקם לפני כעשרים שנה והוא התיאטרון היחיד שפועל בקרית שמונה. במהלך השנים כבר ידע משברים כלכליים. כיום מועסקים בתיאטרון כעשרה עובדים קבועים. עו"ד יורם ביטון, תושב קרית שמונה, אמר ל"הארץ" כי התיאטרון "הוא מקום התרבות היחיד הפעיל בקריית שמונה בנוסף לקבוצת הכדורגל. מעבר לכך אין בקריית שמונה ולא כלום". לדבריו, סגירת התיאטרון היא מכה נוספת לעיר, "יחד עם זאת אי אפשר להפעיל תיאטרון הפועל שלא בהתאם להוראות החוק וטוב עושה משרד התרבות שמבצע בדיקה שתגרום בסופו של יום להתנהלות תקינה של העמותה המפעילה".

עורך הדין של התיאטרון, אהוד רז, מסר בתגובה כי: "התיאטרון מתמודד עם מציאות כספית מורכבת וקשיים תקציבים תדיר, וחרף האמור, עושה כל שביכולתו לקיים פעילות תרבותית וחינוכית שוטפת ואיכותית. רובו ככולו של תקציב התיאטרון, שאף מפעיל את סדרת המינויים של הצגות רפרטואריות בהיכל התרבות בקריית שמונה, מבוסס על הקצבות משרד התרבות והספורט. עקב חילוקי דעות עם המשרד ואשר מהותם טרם התבררה באופן סופי, עצר המשרד העברת כספי תמיכה לתיאטרון, דבר אשר מקשה על המשך פעילותו. הנהלת התיאטרון ומתוך אחריות לעובדיה וספקי השירות, החליטה על השהייה זמנית של פעילות התיאטרון. אנו סמוכים ובטוחים שמשרד התרבות והספורט ובראשו השרה מירי רגב, יעשו כל שביכולתם למציאת פתרון מתאים להמשך קיום פעילות התיאטרון בקריית שמונה. התיאטרון ימשיך ויפעל בהתאם להנחיות משרד התרבות והספורט ולטובת ציבור התושבים בקריית שמונה בפרט ובגליל העליון בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ