ההצגה שתרענן לכם את חווית התיכון

הצגה חדשה של היוצרת אפרת שטינלאוף מעלה שאלות על הקשר שבין מערכת החינוך לבין חופש הביטוי וחירות המחשבה

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רק בהצבעה
מנחה נופה

אם היינו שואלים לאן הייתם רוצים לחזור בזמן, סביר להניח שהתשובה לא הייתה לספסל הלימודים. הקשיים החברתיים, המקצועות המשעממים ואופן הלימוד בדרך כלל (לא תמיד) לא היו דברים שקמנו אליהם בבקרים בשמחה. "רק בהצבעה" היא יצירה תאטרונית המזמינה את הקהל לעשות ריענון לחווית הלימודים. היא תוצג היום (שלישי, ה-28 בנובמבר) במסגרת אירוע "דמוקר-שיא" המציין את חודש הדמוקרטיה, בבית העיר, תל אביב. את ההצגה יצרה אפרת שטינלאוף בשיתוף ובהשתתפות דנה אתגר, נטעלי בראואר, אורית זפרן, סיואר עואד ונתלי פינשטין.

» דמוקר-שיא - לכל הפרטים
» עכבר במה
» לוח הצגות

הבניית הזהות הלאומית בישראל. "רק בהצבעה"צילום: רונן גולדמן

"השחקניות מתפקדות כמורות, ומלמדות שמונה שיעורים המבוססים על חומרי הלימוד בתיכון ומייצגים יום לימודים מקוצר של תלמיד תיכון ישראלי", מספרת שטינלאוף. "במהלך המופע שמזמן רגעים מצחיקים ומטרידים כאחד, עולות שאלות בנוגע לקשר שבין מערכת החינוך לבין חופש הביטוי וחירות המחשבה. המופע עלה לאחר תחקיר של כשנה וחצי שכלל איסוף חומרים, קריאה בספרי לימוד וצפייה בשיעורים, והוא תגובה אמנותית לצמצום והקצנת השיח בחברה הישראלית ובבית הספר בפרט, ולניסיונות ההתערבות של שרים בממשלה בתכני הלימוד".

איך נולד הרעיון?
"הרעיון ליצירה נולד מתוך המפגש שלי עם מערכת החינוך גם כמורה לתיאטרון בתיכונים שונים בארץ וגם כאמא לשני ילדים שלומדים בבתי ספר יסודיים. המצוקה שלי אל מול הקצנת השיח בכיתות ובמסדרונות, מחיקה והתעלמות מנרטיבים, העומס שהם חווים והניסיון למשמע ולהסליל את התלמידים להיות אזרחים כנועים שמשרתים את המדינה, גרמו לי ליצור מופע שבו הקהל יוזמן לחוות ולשאול שאלות כמשתתף פעיל בתוך הכיתה. 

דנה אתגר ואני לימדנו יחד במגמת תאטרון והתחלנו לגלגל את הרעיון ליצור מופע של שיעורים ולחקור את הפורמט של מופע פדגוגי וצרפנו אלינו שחקניות יוצרות נוספות – אורית זפרן, בוגרת סמינר הקיבוצים, סיואר עואד שלמדה משחק בחיפה ולמדה אתי תואר שני באוניברסיטת תל אביב במסלול שחקן יוצר-חוקר, נתלי פינשטין שהיא בוגרת של האוניברסיטה ונטעלי בראואר. עבדנו כצוות על ההפקה בשיטה של – 'devised theater' כך שהמופע נוצר תוך כדי תהליך היצירה בשיתוף כל השחקניות. העברנו אחת לאחרות את השיעורים וכך גיבשנו ודייקנו כשכל שיעור הופך להיות מטאפורה לסוגייה בוערת בקו של הבניית הזהות הלאומית בישראל". 

האם לא חששת לעסוק בנושא זה, ולהחזיר את הצופים לבי"ס, דבר שכנראה רובם לא ירצו לחוות שוב?
"לא חששנו. השילוב בין צחוק לבין זעזוע נמצא בכל רגע במופע ומאפשר חוויה שהיא מצד אחד מטרידה אבל גם מאוד מהנה. אני אישית מאמינה שתאטרון אמור להטריד ולטלטל וסומכת על היכולת והרצון של אנשים לחוות גם דברים 'לא נעימים' ולהפעיל חשיבה ביקורתית תוך כדי. ואכן, התחלנו להופיע במאי והביקוש למופע עולה על כל הציפיות שלנו, חצינו כבר את קו 40 ההצגות. בהתחשב בזה שזו יצירה עצמאית זה מספר עצום".

ומה התגובות שקיבלתן?
"התגובות נעות בין אנשים שיוצאים מהמופע ומבקשים פתרונות, לבין אנשים שכועסים עלינו שאנחנו מגזימות או חוצות גבולות שאסור לגעת בהם. יש שמעידים שהם הרגישו במהלך המופע איך הם הופכים להיות כנועים וצייתנים, והרבה משתפים שנפקחות להם העיניים. יש כאלה שמוחים וטוענים שהגזמנו או מאשימים אותנו בשמאלנות ובחוסר איזון. בעיני, אסור שיצירת אמנות תהיה מאוזנת. כמובן שהיא לא מניפסט של אג'נדה פוליטית, אלא אמורה לעורר שאלות. בגלל שלרוב המציאות בבתי הספר מוטה כל כך לכיוון האידיאולוגיה השלטת (יש כמובן יוצאים מן הכלל) ואנחנו מעבירים עליה ביקורת כמעשה אמנותי פוליטי, קל לבלבל את הכעס שמתעורר כלפי המערכת ולהפנות אותו כלפי המופע". 

בין חופש הביטוי וחירות המחשבה. "רק בהצבעה" צילום: רונן גולדמן

במבט לאחור, את מצטערת על חווית הלימודים שלך? האם היית רוצה שמשהו יהיה שונה בדרך בה לימדו אותך?
"אני למדתי בבתי ספר לאמנות החל מהחטיבה והלאה, והיה משהו יותר פתוח ומעורר יצירתיות בדרך הלימוד. בתיכון שלי הגדרות היו פתוחות ויכולתי לצאת ולבוא בהן, איכשהו סמכו עלי ונהניתי מהלמידה. אני אוהבת ללמוד וזה חלק מהתסכול שלי אל מול בתי הספר שאני מלמדת בהם כשאני רואה איך המערכת מצליחה להשניא את הלימודים על התלמידים. התלמידים לא רוצים ללמוד והמורים עייפים מללמד, כך שבמקרים רבים שעות בית הספר הם בזבוז זמן של כל הצדדים. במגמות תאטרון אגב החוויה שונה כיוון שמזמינים את התלמידים לשחק, ללמוד דרך עבודה על הפקות ופרויקטים מעשיים. התלמידים נהנים". 

אירוע ''דמוקר-שיא'' יתקיים ביום שלישי, ה-28 בנובמבר 2017 בשעה 19:00 בבית העיר, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ