עיריית בת ים תפסיק לתמוך בתיאטרון "נוצר": "משמעות הדבר — סגירתו"

העירייה תיקצבה עד כה כ–40 אחוז מפעילות התיאטרון, ולדברי מנהליו הפסקת התמיכה תפגע אנושות גם בפעילויותיו והכנסותיו האחרות. העירייה: עליו לתפקד בכוחות עצמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך ההצגה "הנידפים" בתיאטרון "נוצר", 2017

עיריית בת ים הודיעה לתיאטרון "נוצר" בעיר כי תפסיק להעביר לו את תקציב התמיכה, בסך כ–800 אלף שקלים, החל מהשנה הקרובה, 2018. תמיכת העירייה מהווה 40% מתקציבו של התיאטרון. בתיאטרון אומרים כי ההחלטה תפגע אנושות בפעילות השוטפת של התיאטרון, ואף תביא לסגירתו בתוך זמן קצר. בעירייה מסבירים כי המטרה היא שהתיאטרון ימשיך לתפקד בכוחות עצמו.

"זהו רגע עצוב גם לתיאטרון וגם לעיריית בת ים, שכן תיאטרון 'נוצר' הפך במהלך השנים לחלק בלתי נפרד מהזהות התרבותית של העיר ולמקור גאווה לתושביה", אמרה טליה בן עמי, מנכ"לית התיאטרון. "ללא המשך העברת התקציבים לא יוכל התיאטרון להמשיך ולקיים את המיזמים האמנותיים והחברתיים אותם הוא מוביל בהצלחה". בן עמי הסבירה כי שלילת התקציב מהעירייה תשפיע בהכרח על תפקודו השוטף של התיאטרון, מה שבתורו עלול לפגוע גם בתמיכת משרד התרבות וגם בהכנסותיו העצמיות. "כשאנחנו אומרים סכנת סגירה, זה בגלל זה. היקף הפעילות שלנו גדל בכל מישור, וברגע שהתקציב יירד הכל יירד איתו".

מנכ"לית תיאטרון "נוצר", טליה בן עמי. בדיוק כשהפעילות מתרחבתצילום: דנה מאירזון

בן עמי הוסיפה כי ההתרעה הקצרה שניתנה לתיאטרון על הפסקת התמיכה — כחודש לפני תחילת השנה החדשה — רק מעצימה את המשבר. "זוהי מצוקה של אי ודאות קיצונית — אנחנו לא יודעים אם להפסיק את הפעילות הנוכחית או להמשיך. הכל באוויר". לדבריה, "אנחנו כל הזמן גדלים ומגדילים את ההכנסות העצמיות שלנו. כשהפעילות גדלה והתרומה לעיר גדלה, הם אמורים לתת לנו יותר, לא ללכת אחורה. אם המדינה נותנת יותר כשהיא רואה את הפעילות במישור החברתי והאמנותי, זה אמור להתגלגל באופן דומה גם לעירייה. יש פה עיוות".

"תיאטרון 'נוצר' הוא מוסד תרבות ותיק, מנוסה ומקצועי", סיכמה בן עמי. "בשבע השנים האחרונות הוא עשה מהלך שהוכיח שלהקת תיאטרון פרינג' יכולה להפוך גם ארגונית וגם אמנותית לתיאטרון רפרטוארי עירוני, מבלי לפגוע באיכות האמנותית שלה".

ראש עיריית בת ים, יוסי בכר. "אל תיתן שמוסד תרבות ייסגר במשמרת שלך"צילום: עופר וקנין

בעקבות שלילת התקציב, פנה פורום מוסדות התרבות לראש העיר בת ים, יוסי בכר, והפציר בו לסגת מההחלטה. "אל תיתן שמוסד תרבות ייסגר במשמרת שלך. אל תחזיר את העיר שנים אחורנית, אל תסגור את תיאטרון 'נוצר'", נכתב בפנייה. "ביטול התמיכה משמעותה סגירה. תרבות ואמנות לעולם יהיו נתמכות. אין הן יכולות לפעול מההכנסות שלהן בלבד. אבל הערך המוסף של התרבות והאמנות לחיי החברה בעיר, לחינוך הילדים, להעשרת בני הנוער הוא לאין שיעור גדול מגובה התמיכה הכספית".

תיאטרון "נוצר" פועל כקבוצת תיאטרון מזה כ–25 שנים, ובשבע השנים האחרונות פועל מבת ים בתמיכת העירייה. בשנים אלה גדלה פעילותו, הן האמנותית והן החברתית־חינוכית. באתר העירייה הוא מוגדר כ"להקת פרינג' הפועלת גם כתיאטרון עירוני אלטרנטיבי בבת ים".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה כי "העירייה דוגלת בקידום תרבות ישראלית מקורית ותמכה בשבע שנים האחרונות בתיאטרון 'נוצר' בהיקף משמעותי, ומתוך כוונה שהתיאטרון יוכל להחזיק את עצמו באופן עצמאי. עיריית בת ים תמשיך להעמיד לרשות התיאטרון את הבית בו הוא שוכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ