תשע נשים מאשימות את המחזאי האמריקאי ישראל הורוביץ באונס ותקיפות מיניות

רבות מהמתלוננות היו צעירות ואף קטינות בעת שהותקפו. תיאטרון גלוסטר סטייג' במסצ'וסטס, שהורוביץ היה בין מקימיו, ניתק עמו את הקשרים

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המחזאי ישראל הורוביץ
מיה אשרי

תשע נשים מאשימות את המחזאי האמריקאי־יהודי ישראל הורוביץ בן ה–78 בהטרדות ותקיפות מיניות, ובמקרה אחד גם באונס. כל הנשים דיברו בשמותיהן ובפנים גלויות וסיפרו את סיפורן ל"ניו יורק טיימס". האירוע המוקדם ביותר התרחש ב–1986, והמאוחר שבהם בשנה שעברה. רבות מהנשים היו צעירות ואפילו קטינות בעת התקיפה, וחלקן למדו אצלו או נחשבו לבנות טיפוחיו. הורוביץ מסר ל"ניו יורק טיימס" בעקבות התחקיר כי "על אף שיש לו זיכרון אחר של חלק מהמקרים, הוא מתנצל מעומק לבו". באמתחתו של הורוביץ יותר מ–70 מחזות שכתב והוצגו על הבמות בארה"ב ובאירופה, כולל בברודוויי, וזכו בשלל פרסים על פני כמעט 50 שנה.

במקרה החמור ביותר, העידה ג'וסלין מיינהארט כיצד הורוביץ הסיע אותה לביתו במהלך התמחות קיץ שעשתה בתיאטרון שבו עבד כשהיתה בת 19. היא הכירה אותו לפני כן כיוון שיצאה בעבר עם בנו, אדם הורוביץ — חבר להקת "ביסטי בויז". לדבריה, הוא נעל את דלת הבית, נישק אותה וחפן אותה עד שהתחילה לבכות. בהמשך, הוביל אותה לחדר השינה שלו שם אנס אותה.

חלק מהעדויות האחרות בתחקיר — שעל פי "ניו יורק טיימס" "הוצלבו על ידי העיתון עם אנשים שעמן הנשים שוחחו לאחר המקרים" — מתארות תבנית פעולה שחזרה על עצמה: הורוביץ נישק אותן בכוח וחפן את שדיהן, ולעתים אף דחף את ידיהן בכוח לתוך מכנסיו. לפחות שתיים מהנשים היו רק בנות 16. בחלק מהמקרים, מדובר היה בהטרדה חוזרת ונשנית. במקרה אחד שהתרחש בשנה שעברה, סיפרה השחקנית מאיה ארמנסונס כי היתה בת 21 כי הכירה את הורוביץ מילדותה. "הרגשתי קרובה אליו, כמו לסבא, ובאותו זמן הוא היה האיש המפורסם הזה. הודיתי על הזכות שניתנה לי בכך שהוא מקדיש לי זמן", אמרה לעיתון. "העובדה שהאיש שייצג את כל זה עבורי התייחס אלי כך היתה הבגידה האולטימטיבית".

כבר ב–1993, תחקיר של העיתון "בוסטון פיניקס" חשף כי הורוביץ הטריד או תקף מינית עשר נשים בעת תפקידו כמנהל אמנותי של תיאטרון גלוסטר סטייג' במסצ'וסטס, שהוא נמנה עם מקימיו. בזמנו, ראש הדירקטוריון התייחס להאשמות בביטול. כעת, ניתק התיאטרון את קשריו עם הורוביץ. ראשת הדירקטוריון, אליזבת נוימאייר, התנצלה בפני הנשים שהעידו נגדו. "אני מתנצלת בפני הנשים האמיצות שהתוודו ב–1993 אך לא זכו לאוזן קשבת", מסרה. "כולנו מזועזעים מההאשמות, הישנות והחדשות גם יחד".

גם בנו אדם הביע תמיכה בנשים שהעידו. "אני מאמין להאשמות שהופנו כלפי אבי, ואני עומד מאחורי הנשים שהפנו אותן", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ