חרף התנגדות משרד התרבות: עיריית חיפה אישרה העברת כ–1.2 מיליון שקלים לאל־מידאן

בעירייה הבהירו כי ההחלטה להעביר את התקציב התקבלה מאחר שהתיאטרון עמד בכל התבחינים הנדרשים

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיאטרון אל־מידאן
מיה אשרי

מועצת העיר חיפה אישרה אמש את העברת התקציב לתיאטרון אל־מידאן לשנת 2017 בסך כ–1.2 מיליון שקלים, חרף התנגדות משרד התרבות. בעיריית חיפה הבהירו כי ההחלטה להעביר את התקציב התקבלה מאחר שהתיאטרון עמד בכל התבחינים הנדרשים ואושרה בהתאם לנוהל התמיכות. בשנים האחרונות היתה תמיכת העירייה כ–40% מתקציב התיאטרון.

בשבוע שעבר, לאחר שוועדת התמיכות המליצה על העברת התקציב לתיאטרון, הביע משרד התרבות את התנגדותו בשל ההליך המתנהל בבג"ץ בימים אלה בין התיאטרון למשרד בנוגע להעברת התמיכה בו. "משרד התרבות מצפה מעיריית חיפה להמתין עם ההכרעה לגבי התמיכה באל מידאן עד לסיומו של ההליך המשפטי", נמסר אז ממשרד התרבות, "התעוררו סוגיות מרכזיות לגבי אופי המוסד ויש להמתין להכרעה המשפטית לגביו. יש לנהוג באחריות יתירה ובבדיקות מעמיקות כשמדובר בהעברת כספי תמיכה מהקופה הציבורית".

באוגוסט הגיש אל־מידאן עתירה נגד משרד התרבות בטענה כי המשרד לא עמד בהסכם פשרה שחתמו הצדדים בשנה שעברה ולא אישר את העברת כספי התמיכה ל–2016 ול–2017, המסתכמים ביותר ממיליון שקלים בשנה. במשרד התרבות טוענים כי התיאטרון לא עמד במבחני התמיכה לשנה זו — אבל לפי אל־מידאן, האי־עמידה בתנאים היא תוצאה ישירה של הקפאת התמיכה בשנים הקודמות, ועל פי הסכם הפשרה עילה זו אינה אמורה להוביל לשלילת תמיכה גם השנה. בחודש שעבר נזף בג"ץ במשרד התרבות על כך שטרם טיפל בבקשת אל־מידאן לתמיכה וקבע לוח זמנים לפיו על המשרד לקבל החלטה בתוך 30 יום מרגע שיקבל מהתיאטרון את הנתונים שביקש. על הצדדים לעדכן את בית המשפט בהתפתחויות עד 7 בינואר.

מעיריית חיפה נמסר: "מועצת העיר מאשרת בתחילת כל שנת כספים תבחיני תמיכה כאשר כל מוסד ציבור שעומד בתבחינים אלה זכאי לקבל תמיכה. תיאטרון אל־מידאן עמד בכל הקריטריונים המקצועיים שנקבעו על ידי מועצת העיר ואושר על ידי המפקח המקצועי. התמיכה אושרה במועצת העיר הערב בהתאם לנוהל תמיכות".

מתיאטרון אל מידאן נמסר: "אל־מידאן קבע את מקום מושבו בחיפה זה כ–20 שנים ופועל מאז בשיתוף פעולה מלא עם עיריית חיפה ועומד בכל תבחיני התמיכה לקבלת כספי תמיכה מהעירייה. אנו מודים לראש העיר מר יונה יהב ולחברים ממפלגת חד״ש ושאר חברי המועצה אשר תמכו בנו בעמידתם האיתנה אל מול חוסר הגיון והגזענות של הימין הקיצוני. תמיכתם בתיאטרון מייצגת נאמנה את הפסיפס האנושי אשר מרכיב את פניה של העיר חיפה. מקווים להמשך שיתוף פעולה פורה בעתיד. מאבקנו טרם תם, אנו נמשיך במאבקנו הצודק מול שרת התרבות להחזרת התקציב המלא של התיאטרון, ונמשיך להגן על חופש הביטוי וחופש היצירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ