משרדי התרבות והאוצר: אמצעי הענישה נגד תיאטרון יפו אינם מספקים, יש לשנות את החקיקה

לפי חוק הנכבה הנוכחי ניתן לקנוס את התיאטרון, שאירח אירוע תמיכה במשוררת הפלסטינית דארין טאטור, בכמה אלפי שקלים בלבד

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החזית של תיאטרון יפו
מיה אשרי
מיה אשרי

למדינה אין די כלים כדי להטיל סנקציות משמעותיות על תיאטרון יפו בגין הפרת "חוק הנכבה" (סעיף 3ב לחוק יסודות התקציב) — כך קבע הצוות המקצועי המורכב מנציגי משרד התרבות, האוצר והמשפטים, שהתכנס בשבוע שעבר לראשונה. מנהלי תיאטרון יפו ממתינים להזמנה לשימוע בפני הצוות הבין־משרדי, לאחר שהיועץ המשפטי של משרד האוצר מצא כי ניתן להפחית את תקציב התיאטרון בגין הפרת חוק הנכבה. חוות הדעת התקדימית ניתנה בעקבות אירוע תמיכה במשוררת הפלסטינית דארין טאטור והאירוע "מחברות הכלא".

מתגובת משרד המשפטים לפנייה של פעיל הימין שי גליק בגין הימשכות ההליכים נגד תיאטרון יפו, עולה כי הצוות, שכולל את מנכ"ל משרד התרבות, מנכ"ל משרד האוצר והממונה על התמיכות במשרד המשפטים, התכנס לראשונה לפני עשרה ימים — כשלושה חודשים לאחר שנתן האוצר את חוות דעתו בנוגע להפרות לכאורה. בישיבה עלה כי מאחר ששני האירועים שבגינם חשוד תיאטרון יפו בעבירה על חוק הנכבה היו אירועים חד פעמיים, הסכום שבו יהיה ניתן לקנוס את התיאטרון הוא כמה אלפי שקלים בלבד (הסכום המדויק עדיין נמצא בבדיקה). בעקבות כך, החליטו חברי הוועדה לקרוא לשינוי חקיקתי שירחיב ויעגן בחוק את אפשרויות הענישה במקרים דומים בעתיד.

בינתיים, התחייב היועץ המשפטי של משרד האוצר לסיים את הבדיקה בעניין תיאטרון יפו עד 12 בינואר 2018 ובמידת הצורך להמליץ על קניסתו בהתאם לחוק הקיים. ההחלטה הסופית בנושא תהיה בידיו של שר האוצר, משה כחלון. עד כה, תיאטרון יפו טרם הוזמן לשימוע בפני הצוות המקצועי, כחלק מההליך הקבוע בחוק.

ממשרד האוצר נמסר: "הוועדה מצאה כי הכלים הנוכחיים לטיפול בסוגיה אינם מתאימים וכי הטיפול לא צריך להיעשות דרך חוק התקציב אלא באמצעים אחרים. זאת, מאחר שהחוק כיום מאפשר סנקציה שאינה משקפת את חומרת המקרים. מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל משרד התרבות קוראים לקדם חקיקה שתעגן סנקציות מתאימות בחוק".

שרת התרבות מירי רגב מסרה: "כפי שהבהרתי בשנתיים האחרונות, יש צורך קריטי לשנות החוק ולמנוע תמיכה ממוסד שחותר תחת המדינה שמממנת אותו. זה לא תיאטרון רגיל, זה תיאטרון האבסורד שחייב להיפסק. אני מצפה שכל מרכיבי הקואליציה יתמכו בחוק אלמנטרי זה, שאינו שייך לימין או לשמאל, כל דמוקרטיה שפויה לא צריכה לממן את אלו הקוראים לחיסולה. עד שינוי החוק אני בטוחה ששר האוצר יפעיל את סמכותו כפי שהצהיר וייקנוס את תיאטרון יפו על אירועי שירי הג'יהאד שהתקיימו בו".

מתיאטרון יפו נמסר: "התיאטרון נותר משתומם נוכח הליך מעין־משפטי המתנהל בעניינו ובו המאשימים, השופטים והמחוקקים מטילים סנקציות המשתנות מעת לעת בהתייעצויות בינם לבין עצמם, בלי לפנות לתיאטרון, ובלי לאפשר לו זכות טיעון מינימלית, בניגוד לכללי הצדק הטבעי. למרבה הצער, התיאטרון שואב את המידע אודות ההליך הפסול והפגום אך ורק מכלי התקשורת. זהו נדבך נוסף בניסיון הממשלה להשתיק דעות בחברה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ