הפרקליטות: האירוע למען טאטור בתיאטרון יפו מוגן בחופש הביטוי, לא תיפתח חקירה פלילית

שרת התרבות רגב דרשה לחקור את מנהלי התיאטרון, בעקבות ערב מחאה על העמדתה לדין של המשוררת הפלסטינית דארין טאטור

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה אשרי

פרקליטות המדינה הודיעה כי לא תיפתח חקירה פלילית נגד מנהלי תיאטרון יפו בגין הסתה באירוע התמיכה במשוררת הפלסטינית דארין טאטור. בכך קיבלה הפרקליטות את המלצת המשטרה בנושא. בהודעתה מסרה הפרקליטות כי עברה על חומרי וידיאו מהערב המדובר, ומצאה כי הנאמר בו חוסה תחת חופש הביטוי. לפי ההודעה, מהות הערב היתה ביקורת על ההחלטה להעמיד את טאטור לדין, ולא תמיכה מהותית במעשיה. לפני שלושה חודשים פנתה שרת התרבות רגב למפכ"ל המשטרה בדרישה שיפתח בחקירה.

הפרקליטות הבהירה כי גם לטעמה "משהוגש כתב אישום ומתנהל דיון משפטי (בעניינה של טאטור — מ"א), ביקורת על הגשת כתב האישום צריכה להיעשות באולם המשפט". עם זאת, הדגישה הפרקליטות, למרות מאבקה הנחוש נגד הסתה, הביקורת שהושמעה בתיאטרון יפו על ההחלטה להעמיד את טאטור לדין "חוסה תחת חופש הביטוי".

תיאטרון יפו. "חוסה תחת חופש הביטוי"צילום: אילן אסייג

אירוע התמיכה בטאטור, שנערך בסוף אוגוסט, כלל הקראה מבויימת של חלקים מהפרוטוקולים ממשפטה, שבמהלכו הוקרן סרטון הווידיאו שהעלתה טאטור לרשת והיה אחת העילות להעמדתה לדין. הסרטון מציג ידוי אבנים לעבר חיילי צה"ל ועימותים בין חיילים לפלסטינים, כשברקע נשמעת טאטור מקריאה אחד משיריה. לדברי הפרקליטות, מאחר שהסרטון הוקרן כחלק מהמחזת הדיון ולא בפני עצמו, "ובהתחשב בשיח הכללי באירוע", לא ניתן לראות בהקרנתו תמיכה בתוכנו. "ערב המבקר את ההחלטה להגיש כתב אישום נגד אדם, אינו מהווה בהכרח תמיכה במעשיו", נכתב בהודעה. "על כן, לאחר בחינת האירוע בשלמותו, נראה כי מהותו היתה ביקורת על הגבלת חופש הביטוי בהקשר למשפטה של טאטור. לא מצאנו, על בסיס התיאור האמור, כי ניתן לראות בכנס זה כנס תמיכה ועידוד לטרור וכזה המצדיק פתיחה בחקירה פלילית".

בימים אלה ממתין תיאטרון יפו לזימון לשימוע בגין הפרות לכאורה של חוק הנכבה (סעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב) בגין אותו אירוע תמיכה ואירוע נוסף. ההליך נועד לבחון הפחתה בתמיכה הממשלתית לתיאטרון, אם יימצא כי אכן עבר על החוק ובכפוף לאישור שר האוצר משה כחלון. משרד האוצר התחייב לסיים את הבדיקה נגד התיאטרון בנושא זה עד 12 בינואר, עוד כעשרה ימים. למרות שעל פניו אין קשר ישיר בין שני ההליכים — הפלילי והתקציבי — מעריכים כי הודעת הפרקליטות לפיה הערב למען טאטור לא היווה הסתה עשויה להשפיע גם על החלטות הוועדה הבין־משרדית ועל משרד האוצר.

בהודעתה הבהירה עוד הפרקליטות, כי היא עומדת מאחורי עצם ההחלטה להעמיד את טאטור לדין.

מתיאטרון יפו נמסר כי הוא "מברך על החלטת הפרקליטות לגנוז את ההאשמות המגוחכות ומקווה שרשם העמותות ומשרד התרבות יניחו לתיאטרון להמשיך בפעילות התרבותית הענפה ביפו וברחבי הארץ. פעילות המהווה גשר בין התרבות המזרחית והמערבית ובין התרבות העברית לערבית".

השרה רגב מסרה בתגובה: "אני מוחה על החלטת הפרקליטות לא לפתוח בחקירה פלילית נגד תיאטרון יפו. למי ששכח, דארין טאטור אינה שיה תמימה אלא מי שהוחלט על ידי בית המשפט להשימה במעצר בית בחשד להסתה לטרור. מחוות הדעת של הפרקליט הממונה עולה הגנה עיוורת על חופש הביטוי, הגם שהוא בעצמו מודה כי הפרקליטות מסתייגת מאופן הצגת הדברים בכנס בתיאטרון יפו. חופש הביטוי אינו מכבסה לתמיכה במסיתים נגד עצם קיומנו ומה שמטיף לטרור אינו 'שיר' תמים. 

"החלטת הפרקליטות האומללה מחזקת אותי ליישם את המלצות מנכ"ל משרדי ומנכ"ל משרד האוצר ולחתור לחקיקה ראשית, שתטיל עונשים מרתיעים נגד מוסדות תרבות, הנותנים במה לחתירה תחת מדינת ישראל, ערכיה וסמליה. אבטל בחקיקה ראשית את המסר הבעייתי והשגוי לפיו 'התומך בתומך (טרור) — פטור'. מצעד האיוולת הזה ייפסק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ