מה מעיק על מנהל פסטיבל הקולנוע הגאה ולמה הוא פרש?

אחרי 12 שנה כמנהל הפסטיבל הבינלאומי שייסד, TLVFest, יאיר הוכנר נשבר לדבריו ממאבקי התקציב מול סינמטק תל אביב והעירייה. לגורמים שהוא מאשים יש תשובות משלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוכנר. ימשיך בניהול אמנותי. "לעבוד עם הסינמטק היה קשה יותר מהמאבק בבי-די-אס"

שתים עשרה שנה הצליח יאיר הוכנר לשרוד בתפקיד מנהל TLVFest, הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה שמתקיים מדי שנה בתל אביב. בחודשים האחרונים הוא הבין שזהו, הוא לא יכול יותר. "מאסתי בבירוקרטיה ובאנשי הנהלה שאין להם הבנה בעולם הקולנוע, מיציתי את המלחמה על תקציבים מול גופים שונים", כתב הוכנר, שגם ייסד את הפסטיבל, בהודעת הפרישה שלו. וכך ניהול הפסטיבל היחיד בארץ המוקדש לסרטים על הקהילה הלהט"בית — יופקד מעתה בידי המפיק גיל סימה. הוכנר יסתפק בניהול האמנותי.

את חיצי הביקורת שלו הוא מפנה לכיוונים שונים, בין היתר לעיריית תל אביב. בכל שנה היה עליו להילחם מחדש על גובה התמיכה שתעניק העירייה לפסטיבל, ובכל שנה מחדש הוא לא הבין כיצד מסתפקים בעירייה בתמיכה צנועה בפסטיבל שלא רק שקהל היעד שלו הוא ברובו תל אביבי, אלא הוא גם זוכה להערכה רבה בחו"ל ומסייע לבנות את תדמיתה של העיר כליברלית, פתוחה וסובלנית, מעוז גיי פרינדלי במזרח התיכון.

"פאקינג דיפרנט תל אביב", מהפקות הפסטיבל. הוצג בפסטיבל ברלין 2008צילום: דודו בכר

ואכן רשימת ההישגים הבינלאומית של הפסטיבל מרשימה: הסרט "פאקינג דיפרנט תל אביב" בהפקת הפסטיבל הוצג בפסטיבל ברלין ב–2008; גם סרט קצר בהפקת TLVFest, "שימני כחותם על ליבך", יוקרן בפסטיבל סאנדנס הקרוב; והוכנר עצמו הוזמן להשתתף בצוות השיפוט הקווירי של פסטיבל קאן האחרון, והתבקש לכהן כשופט במארס הקרוב בפסטיבל בגוודלחארה (היוקרתי ביותר באמריקה הלטינית, נ"א).

"זה מטורף כמה כבוד נותנים לפסטיבל שלנו בעולם, ובעיר שלנו לא נותנים", אומר הוכנר בראיון שהתקיים בשבוע שעבר, ולא מנסה להסתיר את כעסו. "אני מציג תוכנית של הפסטיבל שלנו, 'תל אביב העיר הקווירית', בפסטיבלים בכל העולם — אין עוד פסטיבל קולנוע בארץ שתורם כל כך הרבה לנראות של תל אביב בעולם, ושזוכה ליחס כזה בעירייה".

חוסר הכבוד מתבטא לדבריו בראש ובראשונה בתיקצוב. העירייה תומכת מדי שנה בפסטיבלי קולנוע שונים בתחומה, והנתונים מראים במפורש כי הפסטיבל הגאה אינו בראש סדר העדיפויות שלה. בשנה האחרונה למשל, קיבל פסטיבל סרטי ילדים ונוער, המתקיים מדי קיץ בסינמטק, תמיכה בסך 225 אלף שקל, פסטיבל סרטי הסטודנטים קיבל סכום זהה, דוקאביב לסרטי תעודה קיבל 150 אלף שקל, ואילו TLVFest נאלץ להסתפק ב–100 אלף שקל בלבד.

הוכנר גם נאלץ לרדוף בכל פעם מחדש אחר התקציב הזה, "לפנות מחדש לחברי מועצת העיר ולבקש 'תעזרו לי'", הוא אומר. "הפסטיבל שלנו לא ממוסד בתקציב. לפני פטירתה בטרם עת של איריס מור (שכיהנה כראש אגף התרבות בעירייה עד הקיץ האחרון — נ"א), היא אמרה לי שתעשה הכל כדי שסוף סוף נופיע באופן קבוע בתקציב התרבות של העירייה. אין לי מושג אם היא הצליחה לעשות זאת לפני מותה. אני מקווה שמי שיחליפו אותה יבינו את החשיבות הגדולה של הפסטיבל וישוו את התמיכה בו לזו שמקבלים פסטיבלי הסטודנטים והילדים והנוער. תרומת הפסטיבל הגאה לעיר הזאת גדולה והגיע הזמן להשוות את תקציבו".

צרחתי על הקירות

המאבק הזה מלווה בעוד קרבות קטנים, נקודתיים. בפסטיבל האחרון למשל מצא את עצמו הוכנר במאבק דון קישוטי בעירייה כדי לקבל שילוט חוצות מתאים, ותחינתו שיסייעו לו בשיכונה של אחת מאורחות הפסטיבל — ג'יג'י גורג'ס, יוטיוברית טראנסית שנהנית ממעמד של כוכבת רשת — נדחתה על הסף. "האשה כל כמה דקות מעלה פוסטים וקטעים ליוטיוב, זו כמובן פרסומת מטורפת לעיר תל אביב, אבל בעירייה סירבו לעזור והפסטיבל בסופו של דבר נשא בכל ההוצאות. זה חלם", הוא טוען.

למעשה, די מפתיע שהוכנר החזיק מעמד עד עכשיו. ניהול פסטיבל קולנוע במציאות הכלכלית המקומית דורש יצירתיות וכישורי אילתור והישרדות לא מבוטלים, ולאדם אמוציונאלי ומהיר להתלהט כמוהו, המלחמה המאבק הבלתי פוסק שהכתיב התפקיד גזל משאבים נפשיים ניכרים. בעבר הוא לא היסס להאשים בהומופוביה גורמים שמפלים את הפסטיבל לרעה. היום הוא זהיר יותר. "אני כבר לא יודע אם זו הומופוביה, אני חושב שזה עניין של סדר עדיפויות. פחות חשוב להם לתמוך בפסטיבל שלנו".

הסרט הקצר "שימני כחותם על ליבך" שהופק בפסטיבל. יוקרן בסנדאנס הקרובצילום: מתן רדין

גם העבודה מול סינמטק תל אביב שברה את רוחו. מכיוון שהפסטיבל הגאה אינו עמותה עצמאית, כל כספי התמיכה שלו עוברים דרך הסינמטק שבו הוא מתקיים מדי שנה. "בניגוד למה שרבים חושבים, הפסטיבל לא שייך לסינמטק. אנחנו משלמים להם כמעט 90 אלף שקל על השכרת האולמות והשירותים שלהם. זה לא משהו שהם עושים מטוב ליבם", מבקש הוכנר להבהיר. "אבל עד שנקים עמותה עצמאית, אנחנו די בשבי — הם צריכים לאשר כל חוזה, כל עסקה, כל שיתוף פעולה של הפסטיבל, וככה אי אפשר לעבוד. בימיו של אלון (גרבוז, שניהל את הסינמטק כ–40 שנה ועזב לפני כשנתיים, נ"א) נתנו לנו חופש לעבוד, היום זה לא המצב".

לפני שנה, מספר הוכנר, הוא קרס נפשית בגלל הלחץ והקשיים. "חודשים וחצי לפני תחילת הפסטיבל הייתי בבית, צרחתי על הקירות, כי מוטטו אותי. שבוע לפני הפסטיבל הגעתי לסינמטק וגיליתי שהעותק של אחד הסרטים המרכזיים טרם הגיע כי מנהלת החשבונות של הסינמטק לא הסכימה לשלם תמורתו. ואותנו תקעו באיזה תא זכוכית שאי אפשר היה לעבוד בו. הם לא מכבדים את הפסטיבל, לא את הצוות, והנהלת החשבונות מערימה עלינו קשיים".

בין היתר, נאלץ לשלוף 33 אלף שקל מכיסו כדי לשלם למלכות דראג שהוזמנו לפסטיבל. "דיברנו מראש עם הנהלת החשבונות שצריך יהיה לשלם להן במזומן, אבל הם משכו את זה עד הרגע האחרון ואז לא הסכימו לשלם. רק אחרי שעירבתי עו"ד ושלחתי מכתב התראה וסגניות ראש־העיר פנו לדינה פלד (מנהלת הסינמטק) — רק אז החזירו לי את הכסף".

במאי האחרון, רגע לפני פתיחתו, נאלץ צוות הפסטיבל לנהל במקביל גם חזית תקשורתית, לאחר שנודע כי האורח המרכזי של הפסטיבל, הבמאי האוסטרלי ג'ון טרגנוב (שסרטו "הפצע", שפתח את הפסטיבל, מתמודד בימים אלה על האוסקר לסרט הזר), ביטל את בואו משיקולים פוליטיים. "הבי־די־אס תקף אותנו אז, כולם כתבו על זה –— אבל מבחינתי העבודה עם הנהלת הסינמטק היה אז קשה יותר", אומר הוכנר. בימים אלה לדבריו, שוקד צוות הפסטיבל על הקמת עמותה, שתאפשר לו לפעול עצמאית ולהתנתק מהתלות בהנהלת הסינמטק.

מתי זה נחשב לפינק וושינג

הפוליטיקה מרחפת מעל הפסטיבל הגאה גם כשמדברים על "פינק וושינג": סרט הפתיחה של 2016 למשל היה "אוריינטד", דוקו על שלושה הומואים פלסטיניים שחיים בתל אביב. אחד מגיבורי הסרט החליט אז להחרים את ההקרנה כי תפס את האירוע כפינק וושינג, ככזה שעלול ליצור מראית עין של "כמה טוב לגייז ערבים בישראל" (כפי שהסביר אז בראיון ל"הארץ" חאדר אבו סייף, אחד מגיבורי הסרט האחרים).

"זה שתל אביב היא עיר שהקהילה הגאה חזקה בה, וזה שיש לה פסטיבל קולנוע מצליח, זה לא פינק וושינג", אומר הוכנר. "זה שיש בישראל יצירה להט"בית מדהימה זה לא פינק וושינג. מגיע ליוצרים שסרטיהם יוצגו בכל העולם, מה גם שהסרטים האלה בדרך כלל לא אומרים 'יו איזה כיף בתל אביב, היא העיר הכי מדליקה בעולם'. בשביל זה יש תשדירים של משרד התיירות".

איפה הגבול מבחינתך? מתי סרטים על גייז בישראל כן משמשים לפינק וושינג?

"פעם הוזמנתי לשפוט באיזה פסטיבל בחו"ל, והפנייה אלי נעשתה דרך שגרירות ישראל, וכשהגעתי לשם פתאום ראיתי דוכן לקידום התיירות הגאה לתל אביב. אני חושב שצריך להפריד בין הדברים. תמיכה בהקרנת קולנוע להט"בי ישראלי בכל מקום בעולם היא תמיכה בתרבות וביצירה ישראלית. לא צריך להתחיל לדחוף גם תיירות באופן גס. זה בעיני הגבול. זה שיש פה קהילה להטב"ית מגניבה ותוססת זה לא פינק וושינג. אבל כשראש הממשלה אומר באו"ם שיש לנו קהילה גאה נהדרת, זה פינק וושינג. אני לא חושב שהפסטיבל שלנו עושה את זה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "עיריית תל אביב־יפו הכפילה בשנים האחרונות את תקציב התמיכה בפסטיבל מ–50 אלף שקל ל–100 אלף. העירייה משקיעה רבות בתרבות בכלל ובקהילה הגאה בפרט ומתקצבת מדי שנה את אירועי הגאווה, כולל פסטיבל הקולנוע הגאה, בכמיליון שקל. הבחירה בפסטיבלים הנתמכים נעשית על בסיס מקצועי, ומבין עשרות פסטיבלים שמבקשים תמיכה עירונית, פסטיבל הקולנוע הגאה הוא אחד הבודדים המתוקצב באופן קבוע. בניגוד לנטען, בשנת 2017 פורסם הפסטיבל בשלטי חוצות ברחבי העיר במסגרת כלל הפרסומים לחודש הגאווה".

ג'ורג' מנצור, סמנכ"ל סינמטק תל אביב, אמר בתגובה: "פסטיבל הקולנוע הגאה מאוד חשוב לסינמטק. הוא מתקיים זה 13 שנה, יש לו קהל ייחודי, ואנחנו מתייחסים אליו בתשומת לב יתרה. בשנה האחרונה הפסטיבל הסתיים בגירעון, היו חריגות מהתקציב שאושר מראש, ולכן היה קושי לשחרר כספים. למרות זאת כל תוכניות הפסטיבל התקיימו כמתוכנן, ומומנו מתקציב הסינמטק עד שנמצאו המקורות הראויים. שילמנו את כל הכסף לספקים, ויאיר הוכנר קיבל החזר מלא על 33 אלף שקל שהוציא מכיסו. משרד הזכוכית שימש בעבר את מזכירות הסינמטק, כך שאיננו מבינים את טענות הוכנר בנושא. ולגבי מנהלת הכספים שלנו, הוכנר התנהל כלפיה באופן בוטה ולא ראוי. הפקנו לקחים, ועובדה שהוא לא מנהל יותר את הפסטיבל. לא נוכל לאשר יותר חריגות מהתקציב. לפי יומיים אישרנו את התקציב לפסטיבל הבא, אף שטרם אושרו תמיכות העירייה ומשרד התרבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ