תוכנה לאיתור גניבות ספרותיות טוענת ששייקספיר הוא גנב

התוכנה, שנועדה לבדוק גניבות בעבודות של סטודנטים, מצאה דמיון מחשיד בין המחזות לבין טקסט שנחשב עד כה לזניח ולו עותק אחד בלבד

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויליאם שייקספיר
מיה אשרי

חוקרים שהעבירו טקסט נשכח מאת ג'ורג' נורת' בשם "דיון קצר במרד ומורדים" (A Brief Discourse of Rebellion and Rebels) בתוכנה לאיתור גניבות ספרותיות בעבודות של סטודנטים, מצאו דמיון ניכר בינו לבין 11 מחזות מוכרים של וויליאם שייקספיר, בהם ב"מקבת", "הנרי השמיני", "ריצ'רד השלישי" ו"המלך ליר".

על פי ממצאיהם של דניס מקארתי וג'ון שלוטר, הטקסט, שנכתב ב-1576 – כ-15 שנה לפני מחזותיו המוקדמים של שייקספיר – משמש מקור השראה ליותר מעשרים סצנות ומונולוגים המופיעים בהם ועוסקים במלוכה ושלטון.

אחת הדוגמאות להשראה החשודה שמצאה התוכנה, ששמה הוא WCopyfind, היא במונולוג הפותח של הדוכס מגלוסטר במחזה "ריצ'רד השלישי". לפי החוקרים, התוכנה גילתה "הקבלה הדוקה של אותם שמונה מונחים: glass, proportion, fair, feature, deformed, world shadow, nature" (זכוכית, מידה, נאווה, מאפיין, מעוות, עולם, צל, טבע). גם הקונטקסט שבו נעשה השימוש במונחים נמצא דומה; בטקסט של נורת', מופיעות מילים אלה בתוך קטע בן 77 מילים, ואצל שייקספיר — בקטע של 92 מילים. מתוך כ-60 אלף טקסטים במאגר, לא היה ולו טקסט אחד נוסף באנגלית שהכיל את שמונה המילים האלה בפסקה של 200 מילה או פחות.

"זהו אחד מקורות ההשפעה הגדולים ביותר על שייקספיר, מכל סוג", ציינו החוקרים בנוגע לממצאיהם, והוסיפו שמקור ההשראה לא התגלה עד כה כי חוקרי כתביו של שייקספיר לא עיינו מעולם בטקסט הזניח הזה. ככל הידוע, עד כה היה עותק זמין אחד בלבד של הטקסט של נורת' בעולם. "הממצא מעיד שיש עדיין טקסטים שלמים שלא התפרסמו ששייקספיר השתמש בהם, ושיש עדיין הרבה ללמוד על מקורות הקאנון שלו", אמר מקארתי בראיון לאתר "Quartz". השניים יפרסמו את ממצאיהם המלאים בספר שייצא באנגליה בהמשך השבוע.

מתוך "ריצ'רד השלישי" בתיאטרון הקאמריצילום: דניאל קמינסקי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ