רגב: הבימה ישוקם תקציבית אם יעשה רפורמה בתכניו ויעדיף תכנים יהודיים וישראליים

שרת התרבות הודיעה על מסקנות ועדת עמדי בנוגע למעמד התיאטרון הלאומי, ואמרה כי התיאטרון לא יאוחד עם תיאטרון גשר. "עייפנו מתוכנית הריאליטי ששמה 'הישרדות תיאטרון הבימה'"

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב משתתפת במערכון על צ'כוב, הערב בהבימה
מיה אשרי
מיה אשרי

שרת התרבות מירי רגב הודיעה על מסקנות ועדת עמדי בנוגע למעמד הבימה התיאטרון הלאומי — התיאטרון לא יאוחד עם גשר, ויימצא לו תקציב לשיקומו, אך הוא יתחייב לבצע שינויים בהתאם למתווה המגדיר תיאטרון לאומי כפי שנוסח על ידי הוועדה. רגב אמרה את הדברים הערב (ראשון) בחגיגות המאה להבימה הערב בתל אביב.

"אתם יודעים כמוני שבאותה מידה יכולנו להשתתף הערב במסיבת הסיום של הבימה. כל מי שמשתמש בתוכנית הריאליטי ששמה 'הישרדות תיאטרון הבימה' — משרד האוצר, התרבות, הנהלת ועובדי הבימה — עייפנו מכך. מצב זה לא יכול להמשיך והוא לא ימשיך — כי הגיע הזמן להסדרה כוללת של הבימה". 

מימין: ליא קניג, יעקב כהן ורגב בהבימה, הערבצילום: מגד גוזני

לדבריה, המשמעות היא כי על הבימה להציג "יותר קולות אותנטיים מתוצרת הארץ" ולהמחיש יותר סיפורים מהעבר היהודי. היא הדגישה כי אין בכוונתה להתערב בתכנים, אך יש להעדיף תכנים בעלי זיקה לעבר היהודי. במהלך הערב השתתפה שרת התרבות במערכון, בהשתתפות ליא קניג ויעקב כהן, בו השניים קיימו לה אודישן להצגה "שלוש אחיות" של צ'כוב, כמחליפה של גילה אלמגור. 

רגב הודיעה כי תיאטרון לאומי מכיל שלושה מרכיבים: "1. עליו להישען על נכסי צאן ברזל של העבר התרבותי שלנו, לשמר את ענקי הרוח והקלאסיקות שהתרבות יצרה; 2. עליו להביא את הרעיונות והערכים שאנחנו כאומה עסוקים בהם; 3. עליו להיות בית לכל מי ששייך לתרבות הלאומית שלנו על קשת צבעיה, מזרח למערב". רגב הדגישה כי אין בכוונתה לאחד את התיאטרון עם תיאטרון גשר, מאחר שלדבריה "אני לא מוכנה שייסגרו תיאטרונים", וציינה כי ישנו תקציב לשיקום התיאטרון — אך לא ציינה את סכומו. היא התנתה את השיקום של הבימה בכך "שיהיה תיאטרון לאומי על כל המשתמע מכך".

"מצד אחד ברור שתיאטרון לאומי אין פירושו שופר של הממשלה, שהרי אז אין מדובר ביצירה ורוח אלא בגרסה משודרגת של דובר ממשלתי", אמרה רגב באירוע לציון מאה שנה להבימה, "אך מצד שני אין מדובר בתיאטרון ככל התיאטראות וצריך להינתן ביטוי משמעותי למורשת התרבותית שלנו כעם ולתרבות המתחדשת כאן בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ