משרד התרבות: התמיכה בתיאטרון אל־מידאן מבוטלת

ועדת התמיכות של משרד התרבות מצאה כי התיאטרון הריץ מספר נמוך של הצגות ולכן תקציבו - 1.1 מיליון שקלים בשנה - נשלל. תגובת אל־מידאן: "מיעוט ההרצות - בגלל אובדן המימון עוד מ-2015"

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך ההצגה ההצגה "פלסטין שנת אפס" באל מידאן
מיה אשרי

ועדת התמיכות של משרד התרבות סיימה את בדיקתה בנושא הקפאת התקציב לתיאטרון החיפאי אל־מידאן עבור השנים 2016 ו-2017 ומסרה היום (שני) כי התיאטרון לא עמד בתנאי הסף ועל כן תקציבו - בסך 1.1 מיליון שקלים בשנה - נשלל.

בשנים אלה רשם התיאטרון הרצות בודדות של הצגות, כאשר הסף המאפשר תמיכה הוא 100 הרצות. התיאטרון מצדו טען כי הסיבה למיעוט ההרצות הוא אובדן התמיכה הכספית של משרד התרבות עוד מ-2015 - עילה שאינה מאפשרת שלילת תמיכה על פי הסכם הפשרה שהושג בין הצדדים ב-2016. בג"ץ אף נדרש לנושא במסגרת עתירה שהגיש אל־מידאן, ובהוראתו זירז המשרד את הבדיקה.

ביוני 2015 הקפיא משרד התרבות את התמיכה בתיאטרון אל־מידאן, בעקבות העלאת ההצגה "הזמן המקביל", בהשראת כתביו של המחבל וליד דקה. בתגובה, עתר התיאטרון לבג"ץ לראשונה, וכשנה לאחר מכן הושגה פשרה בין הצדדים, שהיתה אמורה לאפשר את חידוש התמיכה בתיאטרון והובילה למחיקת העתירה. בהסכם הפשרה הוסכם שאם יתברר שהעיכוב בהעברת תמיכת המשרד ל-2015 גרם לפגיעה בזכאות לתמיכה או בסכום התמיכה, הדבר לא ייחשב כעילה שלא להעניק לו אישור תמיכה ל-2016 ו-2017.

שרת התרבות, מירי רגב. תיאטרון אל מידאן: "תשובתה הוכתבה מראש וניתנה באיחור מכוון"צילום: עופר וקנין

במארס 2017 נערך לתיאטרון שימוע לקראת ההכרעה על זכאותו לתמיכה ממשרד התרבות לשנים אלה, אך מאז ועד היום לא ניתנה תשובה.

באוגוסט האחרון עתר התיאטרון לבג"ץ פעם נוספת נגד המשרד, בדרישה לקבל את כספי התמיכה בהתאם להסכם הפשרה. בדיון שנערך בנובמבר האחרון, מתחה נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ביקורת על כך שהמשרד מתמהמה במתן התשובה וקבעה לוח זמנים לסיום הבדיקה. היום, באיחור של חודש וחצי, נתן המשרד את תשובתו כי אכן התיאטרון אינו זכאי לתמיכה. כעת, לא ברור אם בג"ץ יסיים את טיפולו בתיק ויקבל את החלטת המשרד, או יבחן האם הפר את הסכם הפשרה בהחלטתו או לא.

ממשרד התרבות נמסר: "ועדת התמיכות של משרד התרבות והספורט היא ועדה סטטורית הפועלת מכוח החוק ומורכבת מהיועצים המשפטים החשבים ואנשי המקצוע המופקדים על הנושא. הוועדה בחנה בצורה יסודית את נתוני התיאטרון, ואיפשרה להנהלתו לפנים משורת הדין להגיש נתונים משלימים פעם אחר פעם ומצאה שהוא לא עומד בתנאי הסף לקבלת התמיכה. החלטת הוועדה המנומקת והמפורטת הועברה לבית המשפט".

מתיאטרון אל מידאן נמסר: "זו תשובה שהוכתבה מראש על ידי השרה מירי רגב וניתנה באיחור מכוון. אנחנו נחכה לתגובתו של בית המשפט".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, מסר בתגובה לדברים: "משרד האנטי-תרבות ממשיך לעשות ככל יכולתו על מנת לפגוע ביצירה מקורית ערבית במדינה. לאחר שסימנו את תיאטרון אלמידאן ומנעו ממנו תקציבים וכל אפשרות לפעול בצורה תקינה, משרד התרבות מנצל את הבור שהוא עצמו יצר בתקציב התיאטרון כתירוץ להמשך התעמרות בו ולגזילת התקציבים שמגיעים לתיאטרון בפרט לציבור הערבי ככלל, לא כחסד אלא כזכות בסיסית של אזרחים במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ