מת הבמאי ואיש התיאטרון דוד ברגמן

ברגמן, בן 87 במותו, ביים סרטים תיעודיים והצגות שהוצגו ב"הקאמרי", "הבימה" ותיאטראות נוספים. בעברו שימש כבמאי הבית של להקת "הנח"ל" ואף ניהל את בית הספר למשחק "בית צבי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד ברגמן. 2018-1931

הבמאי ואיש התיאטרון דוד ברגמן, מנהל בית הספר למשחק "בית צבי" בעברו, הלך היום (שלישי) לעולמו בגיל 87. לאורך חייו ביים הפקות רבות ב"הבימה", "הקאמרי" ובתיאטראות נוספים, שימש כבמאי הבית של להקת "הנח"ל" וביים סרטים תיעודיים. 

"המון שחקנים בתפקידים ראשיים בכל התיאטראות חייבים לו את הקריירה שלהם", אמרה בת זוגו, הזמרת אורה זיטנר, עם היוודע דבר מותו. "הוא היה משמעותי בחייהם מאוד. הכי היה גאה בכך שניהל את 'בית צבי'".

ברגמן נולד בפריז ב–1931. אמו נשלחה לאושוויץ כשהיה בן 11 וב-1945 עלה לארץ במסגרת עליית הנוער, והשתקע בכפר בן שמן. סיפור פרידתו של ברגמן מאמו, הישרדותו והתבססתו המקצועית בישראל הובא בסרטו התיעודי של מיכה שגריר, "כמו מלכת אנגליה", שהוקרן ב-2010 בפסטיבל ירושלים.

את חייו המקצועיים החל כבמאי בקורס במאים בגבעת חביבה, ובצבא שירת כמפקד להקת הנח"ל, שם ביים אנשי תרבות כמו יוסי בנאי, נחמה הנדל ואחרים. לאחר שירותו, ב–1958, נסע ללימודי בימוי ותיאטרון באירופה, וכששב החל לביים בתיאטרון – תחילה בתיאטרון חיפה ובהמשך גם בתיאטראות אחרים. בנוסף, לימד ברגמן בבית הספר למשחק "בית צבי" במשך כארבעים שנה, ובין השנים 1972–1981 אף ניהל אותו. 

מתוך הסרט "כמו מלכת אנגליה", על חייו של ברגמן

כן עסק ברגמן ביצירה קולנועית. בשנות ה-70 ביים שני סרטים מתוך טרילוגיה דוקומנטרית שיצר עם חיים גורי וז'אקו ארליך, ואשר בחנה את המעבר של העם היהודי משואה לתקומה. הראשון, "המכה ה-81", יצא ב-1974, עסק בעלייתם של ניצולי שואה לארץ. שמו התבסס על עדותו של ניצול השואה מיכאל גולדמן גלעד שספג 80 מכות שוט מהנאצים, כשהמכה ה-81 הייתה בעבורו האדישות לה זכה בישראל. הסרט היה מועמד לפרס האוסקר לסרט התעודי הטוב ביותר.

הסרט השני בטרילוגיה, "הים האחרון" (1984), התמקד בנושא העלייה ותיאר באמצעות סרטי ארכיון ועדויות ניצולים את סיפוריהם של עקורי המלחמה היהודים ואת דרכם רצופת המכשולים לארץ ישראל. 

אשתו הראשונה של ברגמן, רינה, נפטרה ב–1985 לאחר 35 שנות נישואים. לשניים שלושה בנים, בהם הבמאי יהלי ברגמן. לאחר מכן, הכיר את זיטנר, והשניים חיו יחדיו בתל אביב עד יום מותו. הלוויתו תתקיים ביום שישי, 9 במארס, ב-13:00 בקיבוץ נחשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ