בית המשפט קבע: המפגינים יוכלו להקרין מסרים על קירות "הבימה"

בתשובה לעתירה המינהלית נגד הבימה נקבע כי על השקופיות יצוין שאין קשר בין המסרים לתיאטרון. הפסיקה היא לשבועיים ואחריה יצטרכו המפגינים לפנות לבימ"ש השלום

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה נגד השחיתות השלטונית בכיכר הבימה
מיה אשרי

לתיאטרון הבימה אסור למנוע מהמפגינים נגד השחיתות להקרין מסרים נגד ראש הממשלה על קירות הבניין — כך קבע אתמול (שישי) בית המשפט המחוזי בתל אביב. לפי החלטת בית המשפט, על המפגינים לציין כי המסרים הפוליטיים הם על דעת המארגנים בלבד ולהרחיק את השקופיות מלוגו התיאטרון. ההחלטה ניתנה בעקבות עתירה מינהלית שהגישו מארגני המחאה, לאחר שבשבוע שעבר מנע התיאטרון את הקרנת המסרים על הקיר.

ישי הדס, ממובילי המחאה, הגיש ביום רביעי עתירה מינהלית נגד עיריית תל אביב ותיאטרון הבימה, בדרישה שיאפשרו למפגינים המגיעים מדי שבוע למחות נגד השלטון להקרין על קירות תיאטרון הבימה מסרים כחלק מההפגנה. לפני כשבועיים הגישה מנכ"לית תיאטרון הבימה, אודליה פרידמן, תלונה למשטרה בעקבות הקרנת המסרים הפוליטיים, ובשבוע שעבר אף האירו אנשי התיאטרון את הקירות במהלך ההפגנה על מנת למנוע את הקרנת המסרים. במהלך הדיון חיזקו עורכי הדין את עמדת התיאטרון כי אין מקום למסרים פוליטיים על קירות התיאטרון.

בהחלטתו קבע השופט כי על המפגינים להבהיר בשקופיות כי אין כל קשר בינן ובין התיאטרון, ומנגד, לתיאטרון אסור לנקוט כל מהלך שלא היה ננקט ביום רגיל ללא הפגנה, לרבות הארת הקיר בזרקורים. "תיאטרון הבימה או מי מטעמו לא ישבשו את הקרנת המסרים האמורים", נכתב בהחלטה, "במובן זה שהם לא ינקטו פעולות חריגות שאינן מבוצעות במסגרת אחזקת הבניין בימים שאינם ימי ההפגנה הנידונים".

על אף שלפי מובילי המחאה המשטרה הבהירה כי אין מניעה מבחינתה להקרין מסרים על הקיר, בהיתרים שהוציאה העירייה למפגינים השבוע צוין מפורשות כי אסור להקרין מסרים על קירות כחלק מההפגנה, ועל כן נכללה גם העירייה בעתירה המנהלית. שלשום חזרה בה העירייה, והוציאה היתרים מתוקנים. בשל מחיקתה של הרשות המקומית מהעתירה, טענו נציגי "הבימה" כי מקומו של ההליך אינו עוד בבית דין מנהלי. בתום דיון ממושך הודיע השופט באמצעות סעד זמני כי בשבועיים הקרובים יוכלו העותרים להקרין את המסרים על קירות התיאטרון, ולאחר מכן יצטרכו המפגינים לפנות להליך אזרחי בבית משפט השלום.

עורכי הדין יובל יועז ודורון ברקת, שייצגו את ראשי המחאה, אמרו: "בית המשפט היה קשוב להיבט הדומיננטי של חופש הביטוי ולצורך לאפשר למפגינים לבטא את מסרי ההפגנה גם באמצעות שקופיות על קיר התיאטרון. הוא קבע כי ערך זה גובר על החלטתו השרירותית של התיאטרון לשבש במכוון את הקרנת המסרים".

בתיאטרון הבימה הגיבו בשביעות רצון להחלטת בית המשפט. "תיאטרון הבימה מוכיח ערב ערב כבר 100 שנים שחופש הביטוי הוא ערך עליון בעשייתו", נכתב מטעם התיאטרון בעמוד הפייסבוק שלו. "הבימה חרת על דגלו מאז ולעולם את חופש הביטוי".

עורך הדין שייצג את התיאטרון, עו"ד דורון טישמן, מסר: "בית המשפט פעל מתוך גישה מאוזנת ומנע את הניסיון המכוון לגרור את התיאטרון הלאומי ללב המחלוקת הפוליטית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ