איגודי האמנים ל"הבימה": הציבור רשאי למחות על הקירות שלכם

"הנהלת התיאטרון הלאומי, הגורסת כי התיאטרון אינו פוליטי, אטומה לקולות הבוקעים מקרבה", כתבו איגוד במאי התיאטרון ואיגוד השחקנים במכתב להנהלת הבימה

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בכיכר הבימה וההקרנה על קירות התיאטרון (מימין), בחודש שעבר
מיה אשרי
מיה אשרי

איגוד במאי התיאטרון (בת"י) ואיגוד השחקנים (שח"ם) העבירו היום (ראשון) מכתב להנהלת תיאטרון הבימה במחאה על סירובה לאפשר למפגינים נגד השחיתות להקרין מסרי מחאה על קירות בניין התיאטרון. "אנו רואים בחומרה את ניסיונות התיאטרון לפגוע במחאה עממית לגיטימית, יהיה תוכנה אשר יהיה", כתבו נציגי האיגודים במכתבם. "הטיעון המגוחך כי התיאטרון הוא 'רכוש פרטי' מעיד על כך שההנהלה, אשר נבחרה למלא שליחות ציבורית, שכחה כי היא מייצגת את הציבור המשלם את משכורתה".

בסוף השבוע קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב כי המפגינים נגד השחיתות השלטונית, המגיעים מדי שבוע להפגין בכיכר הבימה, רשאים להקרין על קירות המבנה מסרים כחלק מההפגנה שלהם. ההחלטה ניתנה בתגובה לעתירה של מארגני המחאה נגד הבימה, לאחר שהתיאטרון מנע מהם להקרין על הקירות ואף הגיש תלונה נגד המפגינים. ואולם, השופט שלמה פרידלנדר קבע כי המפגינים ירחיקו את המסך המוקרן מלוגו התיאטרון ויציינו במפורש כי אין להם כל קשר אליו.

במכתבם תקפו האיגודים את הבימה על התנגדותו החריפה לשימוש המוחים בקיר וטענו כי מדובר ביישור קו עם השלטון. "נראה כי הנהלת התיאטרון הלאומי, הגורסת כי התיאטרון אינו פוליטי, אטומה לחלוטין לקולות הבוקעים מקרבה, אך מאידך, אוזניה כרויות לפקודות האנטי־דמוקרטיות של שרת התרבות בממשלתנו", כתבו. כותבי המכתב, שממוען למנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן, למנהל האמנותי משה קפטן, ולסמנכ"ל הכספים בני צרפתי, קוראים להם להתנצל בפני המוחים.

בנאום שנשאה יו"ר בת"י, דליה שימקו, במהלך ההפגנה אתמול, הוסיפה כי הציבור הוא שמממן את התיאטרון. "אני רוצה להזכיר להנהלת תיאטרון הבימה כי תיאטרון הוא קודם כל מדיום פוליטי", אמרה. "בניין תיאטרון הבימה שופץ בכספי הציבור והציבור תומך בתיאטרון הבימה מיום היווסדו ועד היום הזה, כולל חובות אינסופיים שהציבור שוב ושוב מכסה. המחשבה שהפגנה היא לא לגיטימית ושעל התיאטרון לא יכולים להיות מסרים פוליטיים היא אנטי־תזה למהות התיאטרון באשר הוא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ