איגודי השחקנים והבמאים בתלונה למשרד התרבות: הקאמרי והבימה גובים מאמני פרינג' מחיר מופקע

לטענת האיגודים, התשלום על שימוש באולמות התיאטרון הרפרטוארי הוא מפלה ומנוגד לתקנות משרד התרבות, שנועדו לעודד אירוח של הפקות פרינג'

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התיאטרון הקאמרי בתל אביב. הדוחות של שני התיאטראות כוללים מצג שווא, טוענים האיגודים
מיה אשרי
מיה אשרי

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) ואיגוד במאי התיאטרון בישראל (בת"י) העבירו השבוע מכתב למשרד התרבות ובו טענו כי תיאטרון הקאמרי ותיאטרון הבימה בתל אביב מציגים מצג שווא בדוחות שהם מעבירים למשרד לצורך קבלת תמיכה ממשלתית, וגובים מאמני פרינג' מחירים מופקעים על שימוש באולמות התיאטרון, בניגוד להנחיות המשרד. האיגודים מבקשים ממשרד התרבות לחדד את ההנחיות בנושא ולהורות על שיפור התנאים לאמני פרינג' המופיעים באולמות התיאטרון הרפרטוארי.

התקנה לפיה נקבע גובה התמיכה הממשלתית בתיאטראות רפרטואריים, כוללת בין היתר סעיף "עידוד פרינג'", לפיו תיאטרון יקבל תוספת תמיכה אם יקיים "פעילות משמעותית לעידוד הפקות פרינג' והרצתן". פעילות זו עשויה לכלול מתן במה להפקות, מערך שיווק וסיוע אדמיניסטרטיבי. על אף שהתקנה המקורית לא מפרטת את מרכיבי "העידוד", אומרים האיגודים במכתבם כי מדור התיאטרון של המשרד מתייחס לנושא הרצת הפקות פרינג' בהתאם לדרישות העומדות בפני מרכזי פרינג'. דרישות אלה כוללות מתן אולם ושירותים טכניים ואדמיניסטרטיביים ללא תשלום להפקות המתארחות, העמדה של מערך שיווק לרשות הפקת הפרינג' ללא תשלום, וגבייה של 25% מההכנסות של ההפקה לכל היותר (כך שהיוצר יכניס לכיסו 75% מההכנסות לפחות).

תיאטרון הבימהצילום: מגד גוזני

על פי המכתב, הממוען למנכ"ל המשרד, יוסי שרעבי, ולמנהלת תחום התקצוב והתמיכות, כלנית שמיר, כותבים האיגודים כי "לא רק שתיאטרונים אלו [הקאמרי והבימה] אינם עומדים בכללים האמורים, אלא גובים מהיוצרים, מהאמנים ומהשחקנים סכומים מופקעים בעודם מציבים להם תנאים בלתי נסבלים במסגרת אותו 'אירוח' ו'קידום'". בין היתר מדגימים האיגודים כיצד הבימה גובה מהפקות פרינג' המתארחות אצלו 30% מההכנסות או 2,500 שקלים, והקאמרי 35% מההכנסות או 1,200 שקלים (הנמוך מביניהם).

"נוכח ממצאים אלה לא ניתן אלא להסיק כי המשך המצב הקיים פוגע בקהל, מהווה שימוש תמוה בכספי ציבור, מפלה לרעה את מרכזי הפרינג', וכמובן פוגע ביוצרים ובפרינג', המשמשים מעין דחליל לגיוס כספים", כתבו האיגודים במכתבם. "מן האמור עולה כי לא נערכה פעילות משמעותית לעידוד הפקות הפרינג' או להרצתן. גביית שכר אולם ואי־הענקת שירותים בסיסיים אינה יכולה להיחשב כ'מתן במה' או 'עידוד'".

האיגודים דורשים ממשרד התרבות "לרענן מיידית את התיאטראות במשמעות התקנה" — כלומר להעמיד לאמני הפרינג' ללא תשלום את האולם, איש טכני אחד לפחות, שירותי קופה, אבטחה וסדרנים, ומערך שיווק ולא לגבות מהאמנים יותר מ-25% מהכנסותיהם. כמו כן, הם דורשים שהמשרד לא ייתן את התמיכה עבור "עידוד הפרינג'" לתיאטראות שאינם עומדים בתנאים אלה.

ממשרד התרבות נמסר כי הדברים ייבדקו אחרי החג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ