טקס פרסי התיאטרון: "סוס אחד נכנס לבר" היא הזוכה הגדולה עם ארבעה פרסים

"מלך הכלבים" של תיאטרון בית ליסין זכה בשלושה פרסים. בפרס השחקנית הראשית זכתה אסי לוי על "אנשים טובים", וקראה בנאומה לייצוג שוויוני: "18 שנה עברו מאז שבמאית זכתה בפרס"

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רבקה מיכאלי וגילה אלמגור בטקס, היום
מיה אשרי
מיה אשרי

ההצגה "סוס אחד נכנס לבר" היא הזוכה הגדולה בטקס פרסי התיאטרון לשנת 2017 שנערך היום (שישי) בתל אביב. ההפקה של תיאטרון הקאמרי, על פי ספרו של דויד גרוסמן, זכתה בארבעה פרסים, בהם פרס המחזה המקורי של השנה. מיכה לבינסון, שהלך לעולמו לאחר תחילת החזרות, דרור קרן ואבנר בן עמוס קיבלו את פרס המחזאים. קרן קיבל גם את פרס השחקן הראשי. איה גרניט שבא קיבלה את פרס שחקנית המשנה. "מלך הכלבים" של תיאטרון בית ליסין זכה בשלושה פרסים: פרס הבמאי, שניתן לעירד רובינשטיין, פרס השחקן המבטיח, שהוענק לעופרי ביטרמן, ופרס עיצוב התפאורה שניתן לסבטלנה ברגר.

בפרס השחקנית הראשית זכתה אסי לוי על תפקידה ב"אנשים טובים" של תיאטרון חיפה. לוי, שהעניקה גם את פרס השחקן הראשי, ביקשה להסב את תשומת הלב להעדר הייצוג לנשים בתיאטרון. "18 שנה עברו מאז שבמאית זכתה בפרס הבמאי", אמרה, "והפרס קיים 23 שנים. על ידי מודעות נוכל לשנות את התמונה ולתת ייצוג הולם ל-50% מהאוכלוסייה, אנחנו בכל בית ואי אפשר להתעלם מאיתנו. אנחנו קוראות לשוויון תעסוקה והזדמנויות לכולם – חוצה מגדרים, דתות וצבעים, ואומרות למנהלי התיאטרונים: שימו את מטרת הייצוג ההולם כחלק מהמטרות שלכם בעתיד".

אסי לוי בנאומה. "18 שנה עברו מאז שאשה זכתה בפרס הבמאי"צילום: עופר וקנין

רובינשטיין, שזכה בפרס הבימוי על "מלך הכלבים", המבוסס על הסיפור של שלום אש "מוטקה הגנב", אמר בנאומו: "כשהתלבטתי אם כן או לא לעשות את ההפקה ציפי פינס (מנהלת בית ליסין, מ"א) אמרה לי, 'זה סיפור ישראלי'. אמרתי לה, 'זה סיפור יהודי', והיא אמרה לא – זה סיפור ישראלי. והיא צדקה. מוטקה מדרדר לאלימות ומגלה בסוף שחרב האלימות מתהפכת על זה שמחזיק אותה. אני מאחל לעצמנו שנה פחות אלימה".

"חלום ליל קיץ" של תיאטרון החאן, בבימויה של שיר גולדברג, זכתה בפרס הקומדיה. "תמונות מחיי נישואין", הפקה משותפת של תיאטרון הקאמרי ותיאטרון גשר (שאינו משתתף בפרס), זכתה בפרס ההצגה המתורגמת. גלעד קמחי, במאי ההצגה, איחל בנאומו כי "שתמצא הדרך שתיאטרון גשר ישוב להיות חלק מפרס התיאטרון". עירד רובינשטיין זכה בפרס הבמאי על עבודתו ב"מלך הכלבים" של תיאטרון בית ליסין.

דרור קרן בטקס, היוםצילום: עופר וקנין

בפרס שחקן המשנה זכה אלון דהן על תפקידו בהצגה "קרום" של תיאטרון הקאמרי, ובפרס שחקנית המשנה זכתה איה גרניט שבא, על תפקידה ב"סוס אחד נכנס לבר" של תיאטרון הקאמרי, על פי ספרו של דויד גרוסמן. גרניט שבא הודתה לאמה, השחקנית המנוחה זהרירה חריפאי. "בזכותה ינקתי תיאטרון", אמרה בנאומה. "כשאמרתי לה שאני רוצה להיות שחקנית היא אמרה לי שני דברים. משפט אחד היה 'איהל'ה, כל תפקיד שתרצי תקבל בלונדינית מטר שבעים ושתיים'; והשני הוא, 'איך אני יכולה למנוע ממך את המקצוע הכי יפה בעולם'".

פרס המחזאים ניתן לדרור קרן, אבנר בן עמוס ומיכה לבינסון, שהלך לעולמו, שכתבו יחדיו את העיבוד ל"סוס אחד נכנס לבר". יחד עם קרן ובן עמוס עלה לבמה גם אדם לבינסון, בנו של מיכה לבינסון. דרור קרן, שדמע כשדיבר על לבינסון, אמר: "בחזרה אחרונה, אחרי שנפרדנו, מיכה יצא מחדר החזרות ואמר לנועם סמל (מנכ"ל הקאמרי אז, מ"א), 'אני רוצה לומר לך, שאני מאושר ממה שקורה שם'. מיכה אני מודה לך ואני מתגעגע אליך". בן עמוס אמר: "גרוסמן בשבילי מסמל את הישראלי כפי שהוא צריך להיות היום, שלא מפחד לומר את הדברים בקול רם ואומר אותם נכון, צלול וברור".

רבקה מיכאלי, שחוגגת השנה יום הולדת 80, קיבלה פרס מפעל חיים במהלך הטקס. השחקנית גילה אלמגור הציגה אותה, והתייחסה לנכונותה של מיכאלי להתבטא בסוגיות פוליטיות ולמתוח ביקורת על השלטון. "כשמדברים על רבקה זה תמיד 'הטובה ביותר'. המנחה הטובה ביותר, הבדרנית הטובה ביותר, השחקנית הטובה ביותר, השנונה ביותר המצחיקה ביותר וכן, גם האמיצה ביותר", אמרה אלמגור. "והתואר הזה לא ניתן הודות לליהוק נכון או טקסט מעולה, אלא הודות למי שאת. אז לא נותר לי אלא להגיד לך שתשמרי על עצמך, על כוחותייך, על הכישרון, על האומץ. ובעיקר, שמרי נפשך". מיכאלי עצמה העניקה נאום משועשע ומפויס, אך פירטה: "יש כמה מחזות שכבר לא אוכל להשתתף בהם: שלוש נשים גבוהות, תשוקה בצל האילנות, ואני כנראה גם לא אוכל להשתתף גם בקרנפים, כי זה ריאליטי, לא מחזה. קרנפים. חשבתם שאני אשתנה לכבוד הפרס?".

טקס פרסי התיאטרון נערך השנה זו השנה ה-23, על רקע הודעת תיאטרון הבימה כי החל משנה הבאה לא ישתתף בפרס והכרזתה של שרת התרבות מירי רגב כי יגובשו המלצות שיובילו לכך שכל התיאטראות הרפרטואריים ישתתפו בשנה הבאה. על אף שהטקס נערך בתיאטרון הבימה, מנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן והמנהל האמנותי משה קפטן לא הגיעו לאירוע. גם רגב לא הגיעה, מאחר שהיא שוהה בימים אלה בחו"ל. 

הפרסים לשחקנים המבטיחים הוענקו לעופרי ביטרמן על תפקידו ב"מלך הכלבים" של בית ליסין, ולאור לומברוזו על תפקידה הראשי ב"בדמי ימיה" של תיאטרון החאן. אלי ביז'אווי זכה בפרס התרגום על "1984" שעלה בתיאטרון הבימה. "בזמן התרגום היה נורא קל למצוא את המקבילות המתאימות מדברים שקורים פה בארץ", אמר בנאומו. "אני לא בא לצאת נגד שום דבר מלבד השנאה. פעם רציתי לחלום ביצירה, עכשיו הדבר שאני רוצה הוא לייצר משמעות. כי משהו מרגיש לא מספיק טוב. אני אוהב את המקום הזה, את המדינה זו, את מה שהמדינה יכולה להיות, אני לא יכול לסבול את מה שקורה בה בשנים שאני מגדל בה שלושה ילדים".

בפרס עיצוב התפאורה זכתה סבטלנה ברגר על "מלך הכלבים". אריאל וולף זכה בפרס הכוראוגרפיה על "חלום ליל קיץ" של החאן. וולף היה מועמד עבור שתי הפקות נוספות. בפרס עיצוב התלבושות זכתה יהודית אהרון על עבודתה ב"נפוליאון – חי או מת!" של תיאטרון החאן. מאור סבג זכה בפרס המוזיקה על עבודתו ב"סוליקא" של תיאטרון באר שבע, שהיא עבודתו הבימתית הראשונה. בפרס התאורה זכה רוני כהן, על "נפוליאון - חי או מת". בפרס עיצוב הווידאו זכה גיא רומם על עבודתו ל"1984". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ