מחאה בקאמרי נגד ההפקה משירי אייל גולן: "התעלמות מעוול ושפל מוסרי"

השחקן והבמאי דרור קרן תקף את הנהלת התיאטרון: "זה לא תיקון 'מזרחי', זו יריקה בפרצוף הקורבנות". שרה פון שוורצה: "מבקשים ממני לשים בצד את היחס לנשים"

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור קרן בטקס פרס התיאטרון הישראלי לשנת 2017
מיה אשרי
מיה אשרי

דרור קרן, שחקן ובמאי ותיק בתאטרון הקאמרי, שלח אתמול (ראשון) להנהלת התיאטרון אימייל המוחה בתוקף נגד ההחלטה להעלות בתיאטרון הפקה הכוללת את שיריו של אייל גולן. דבר ההפקה, "זה אני", מאת מאור זגורי ובבימויו, נודע בשבוע שעבר במסיבת עיתונאים של התיאטרון ועורר תגובות קשות. "בשנה שבה גברים בעמדות מפתח, שניצלו נשים רק כי יכלו, מוקעים ומקבלים אות קלון, אצלנו מסתבר הם מקבלים מלוכה. הוד והדר", כתב קרן, שפורסם לראשונה באתר "וואלה!" "זה לא תיקון 'מזרחי' כפי שאמרה שרת התרבות, וזו לא 'פניה לקהלים חדשים', זאת קודם כל יריקה בפני הקורבנות של אייל גולן ובפרצוף של כל מי שחושב שזה פסול".

"רציתי לשתף אתכם איך אנחנו מרגישים, שחקנים ועובדים בתיאטרון, שחשבו שזאת בדיחה", כתב קרן במייל. "רציתי לספר לכם, לשתף אתכם במבוכה, בתדהמה ובבושה, שעולה בשיחות שלנו בשבוע האחרון, בוואנים בדרך להצגות, בשיחות טלפון ובקבוצות הוואטסאפ השונות. חשבתי שחשוב שתדעו שמעבר לביקורת מבחוץ, יש פה כאן, אצלנו בבית, תחושות קשות. תחושה של אובדן דרך וערך. של מכירת חיסול כללית. אני חושב שכמנהלינו יש לכם זכות וגם חובה לדעת את זה".

קרן מציין שכתב את המכתב לפני מספר ימים, אך שלח אותו רק אתמול, בעקבות הודעה ששלחו מנכ"ל התאטרון רן גואטה ויו"ר הוועד המנהל עפר שחל לכל עובדי התיאטרון. במייל שהגיע לידי "הארץ" כתבו השניים כי הם מקבלים "מצד אחד תגובות תומכות ונלהבות רבות, ומצד שני תגובות קשות ומתקוממות" בנוגע להפקה, אך "לאחר מחשבה רבה של המחלקה האמנותית וההנהלה" בחרו להגן עליה. "הקאמרי, כמוסד תרבותי מהחשובים והחזקים בישראל, תומך, מגן ומשמר את חופש הביטוי והיצירה לבקר, להעיר, לרגש בלי לשפוט ולפסול יצירה", כתבו. "ובמקרה זה איננו חורגים ממטרתנו הראשונה שהיא להפיק הצגת תיאטרון תרבותית, איכותית ומרגשת".

השניים חוזרים על אמירות שנשמעו בשבוע האחרון, לפיהן "המחזה שכתב זגורי עוצמתי, אותנטי ומרגש", וכי שיריו של גולן משולבים בהפקה כיוון ש"זגורי בחר שירים שהיו ההשראה שלו כנער". את המכתב חותמים השניים בבקשת שיתוף פעולה מהעובדים: "אנחנו מכבדים כל דעה בנושא ויודעים שיצירות רבות יכולות לעורר שיח ומחלוקות. עם זאת, אנחנו מצפים לשיתוף פעולה להמשך עבודתנו הפורייה יחד".

"על איזה שיתוף פעולה אנחנו מדברים, כשמקדם המכירות החדש של התיאטרון הוא אייל גולן, שניצל את מעמדו כדי לנצל קטינות שראו בו מושא הערצה? שלא רק שלא תמך, לא הגן ולא כיבד, אלא גם קרא לאבא שלו לחגיגה הבזויה הזאת?" כתב קרן בתגובתו לשחל וגואטה. "מאיזה תוקף, מאיפה נובעת 'הציפייה לשיתוף פעולה'? השאיפה הנצחית להביא 'קהלים חדשים'/'לדפוק קופה'/'למכור'/להביא 'שלאגר' — שמה תמיד כסף מצד אחד ותרבות/ערכים בצד השני. פה ושם, וזה האידאלי כמובן, הצגה באמת טובה מצליחה גם להרוויח, ולהרוויח זה לא בושה. מה כן בושה? כשאנחנו מתחבאים מאחורי מלים גדולות כמו 'אמנות', 'חופש הביטוי', ו'פנייה לקהלים אחרים', תוך התעלמות מעוול ושפל מוסרי, מטובת האדם, מטוב ורע, מ'עשה ואל תעשה'. תיאטרון שמתבלבל במקומות האלה חוטא למראה שהוא אמור לכוון אל החברה שהוא חי בה. משמיט את הצידוק לקיומו".

"חיפשתי במכתב שלכם מה אתם חושבים", חתם קרן את מכתבו. "ומה שהבנתי זה שאם אייל גולן פופולרי, ומביא קהל, ושיריו היו השראה של מאור זגורי הנער, אז כל זה לא רלוונטי. ש'זה אני' — זה מי שאנחנו היום. שזאת הבשורה של תיאטרון הקאמרי בפתיחת העונה החדשה שלו. אני יותר מאשמח שתגידו לי שאני טועה".

גם שרה פון שוורצה, שחקנית ובמאית בתיאטרון, התייחסה לפרשה באופן מרומז בעמוד הפייסבוק שלה. "בשם חופש הביטוי שבו אני מאמינה אמונה שלמה מבקשים ממני שוב לשים בצד את היחס לנשים כי יש אנשים גדולים שעליהם חלים כללים אחרים", כתבה. "הם מייצגים רעיונות, אנשים, מהפכות חברתיות, אמנות ועוד. שגם בהם אני מאמינה לא פחות — אז נסלח להם. חופש הביטוי ושוויון ההזדמנויות חשוב לי מאוד, לכן כרגיל אלקק את פצעיי ועלבוני בבית פנימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ