בית ליסין עתר לבית המשפט: משרד התרבות לא מעביר תקציב

בעתירתו טוען התיאטרון כי משרד התרבות מעכב העברת תמיכה מיוחדת שניתנת לו בגין השיפוצים במשכנו הקבוע, ובכך יוצר "קשיים תקציביים העלולים להביא להפסקת פעילותו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי פינס
ציפי פינס, מנכ"לית בית ליסיןצילום: מוטי מילרוד

תיאטרון בית ליסין הגיש עתירה מינהלית דחופה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד משרד התרבות והספורט. בעתירה טוען התיאטרון, שבראש עומדת המנכ"לית והמנהלת האמנותית ציפי פינס, כי המשרד מתעכב באופן בלתי סביר בהעברת כספי תמיכה שנועדו לסייע למוסד לצלוח כלכלית את תקופת השיפוצים במבנה המקורי ומזהיר כי המשך פעילותו נמצא בסכנה. על פי העתירה, המשרד כלל לא איפשר לבית ליסין להגיש בקשה לתמיכה כזו עבור 2018 — זאת למרות הנחיות האוצר, לפיהן היה עליו לעשות זאת עד אמצע אוקטובר 2017.

מאז תחילת השיפוצים במשכנו הקבוע של בית ליסין ברחוב דיזנגוף בתל אביב ב–2014, מציג התיאטרון בחללים חלופיים ברחבי העיר. על פי התקנות הקיימות, זכאי התיאטרון לתמיכה מיוחדת לשימור רצף פעילותו. בארבע השנים האחרונות אכן קיבל בית ליסין את התמיכה, שעמדה בשנה שעברה על כ–2.4 מיליון שקלים. בעתירה מציין התיאטרון כי כשנכנס לתקופת השיפוץ, אישר משרד התרבות תוכנית של חמש שנים לשימור הפעילות.

הנחיות משרד האוצר קובעות כי על משרדי הממשלה לפרסם קול קורא, המאפשר למוסדות להגיש בקשות תמיכה ל–2018, עד 15 באוקטובר 2017, לקבל החלטות סופיות בדבר הזכאות לתמיכה עד 1 במארס 2018, ובמקרים חריגים לקבל הארכה לקבלת ההחלטות עד 30 ביוני 2018. על פי העתירה, אפילו הקול הקורא שמאפשר לבית ליסין להגיש את הבקשה לא פורסם. "אנו מצויים כעת בשלב מאוחר בשנת הכספים. דחיות נוספות של הטיפול בבקשות שיוגשו לפי מבחני התמיכה לשימור רצף פעילות עלולות להביא לפגיעה בלתי הפיכה בתיאטרון בית ליסין", נכתב.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יונתן ברמן, מצוין כי משרד התרבות הסביר את העיכוב בכך שנוסח התקנה המאפשרת את התמיכה נמצא כיום בדיון מחודש במשרד המשפטים, הסבור שיש לשנותו. נציגי התיאטרון טוענים מנגד כי הדבר לא אמור להשפיע על הליך בקשת התמיכה וקבלתה בתקופה שבה התקנה הישנה עדיין בתוקף. התיאטרון מותח ביקורת על משרד התרבות, ומציין כי חריגות מלוחות הזמנים היא בעיה מוכרת, "המקשה על התנהלותו של עולם התרבות כולו".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "טרם נתקבלה כל עתירה בנושא. לכשתגיע, המשרד יתייחס אליה כמקובל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ