ההתנערות מגורביץ' נמשכת: תיאטרון החאן ביטל את מסיבת הפרידה שתוכננה לו

ביטול אירוע הפרידה הוא צעד ההתנערות המשמעותי הראשון של התיאטרון הירושלמי ממנהלו האמנותי ב–17 השנים האחרונות, על רקע ההאשמות בפגיעה מינית בשלושה סטודנטים שלימד בניסן נתיב

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גורביץ' בתיאטרון החאן. עתיד לפרוש רשמית בנובמבר השנה
גורביץ' בתיאטרון החאן. עתיד לפרוש רשמית בנובמבר השנהצילום: טלי מאייר

תיאטרון החאן בירושלים ביטל את מסיבת הפרידה שתוכננה למיקי גורביץ', המנהל האמנותי ב–17 השנים האחרונות, על רקע ההאשמות נגדו בפגיעה מינית בשלושה סטודנטים בסטודיו למשחק על שם ניסן נתיב שם לימד.

מוקדם יותר היום פורסם כי גורביץ' ביקש להשתחרר מבימוי הפקה בתיאטרון הקאמרי, וכי גם בפסטיבל "תיאטרון קצר" בצוותא, שאמור להתקיים בסוף דצמבר, הוחלט שלא לעבוד עמו. במקביל זומן גורביץ' להמשך בירור התלונות בניסן נתיב.

זהו הצעד המשמעותי הראשון של התיאטרון הירושלמי, ביתו המקצועי של גורביץ', להתרחקות ממנו. עוד לפני חשיפת ההאשמות היה גורביץ' מיועד לפרוש מהניהול האמנותי בסוף נובמבר, עם הגיעו לגיל 67. בחודש האחרון הוא כבר לא פעיל בתיאטרון עקב הצטברות ימי חופשה, והיה עסוק בפרויקטים אחרים. מהחאן נמסר כי "מיקי גורביץ סיים את תפקידו בתיאטרון החאן זה לא מכבר. בתפקיד המנהל האמנותי מכהן הבמאי המוערך אודי בן משה, אשר נבחר לתפקידו בחודש מרץ האחרון".

מיקי גורביץ' (במרכז) בחזרה בתיאטרון החאןצילום: ז'ראר אלון

ב–2016 הוארכה כהונתו של גורביץ' כמנהל האמנותי של החאן למרות תחקיר "הארץ" שחשף כי גם בתיאטרון החאן התקבלו תלונות על שיטות העבודה שלו. על פי התחקיר, לפחות שתי שחקניות עזבו את החאן ב–2014 בעקבות זאת. בין היתר נחשף כי בדומה לשיטותיו בניסן נתיב, נהג גורביץ' לקיים "מפגשי עבודה אישיים" עם שחקניות בביתו במהלכם נגע בגופן וניהל עמן שיחות מיניות. גם צוות בדיקה פנימי של התיאטרון החליט אז שלא היה מדובר בהטרדות מיניות. לפני כשנה נכנסה מנכ"לית חדשה, אלישבע מזי"א, לתפקיד, במקומו של דני וייס, אף שהרכב הוועד המנהל נותר ברובו זהה.

במקביל, שלח איגוד השחקנים (שח"ם) מכתב להנהלת הסטודיו של ניסן נתיב ובו דרשו מבית הספר להמשיך ולרדת לעומק ההאשמות כלפי גורביץ' למרות התפטרותו בשבוע שעבר. במכתב עליו חתום היועץ המשפטי של הארגון, עו"ד אדם כהן שטורם, נכתב כי "אין בהתפטרותו של מר מיקי גורביץ' מתפקידיו בתיאטרון כדי להוות עילה להפסקת הבירור הנטען על ידיכם שנפתח בעניינו. מדובר בתלונות קשות וחמורות שהופנו כלפי מר מיקי גורביץ' בעת ששימש כמורה במוסדכם, ובנסיבות של יחסי מרות בינו לבין המתלוננים [...] במידה והתלונות בדבר הטרדה ו/או תקיפה מינית של מר גורביץ' כנגד תלמידים או תלמידות במוסד תימצאנה מוצדקות, הרי שאנו דורשים כי תנקטו בכל האמצעים העומדים לרשותכם על מנת להגן על התלמידים והתלמידות בניסן נתיב מפני הטרדות מיניות, ועל מנת להפוך את סביבת הלימודים במוסדכם לבטוחה".

מניסן נתיב נמסר כי "גם ללא המכתב משח"ם אנו חוקרים את העניין מיוזמתנו על מנת להגיע לחקר האמת, להסיק את כל המסקנות המתבקשות ואם צריך אז להוסיף לתקן את הנדרש. במקביל זומן מיקי גורביץ' להמשך חקירה בתלונות שהוגשו נגדו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ