המתלוננת נגד גורביץ' הגישה תלונה במשטרה על בעילה תוך ניצול יחסי מרות

כעשרה ימים אחרי התפטרותו של מורה סטודיו ניסן נתיב בעקבות האשמות חדשות על פגיעה מינית, הגישה בוגרת בית הספר למשחק תלונה ראשונה במשטרה. "ממתינה לעוד עדות ועדים", מסרה עורכת דינה של הסטודנטית לשעבר

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גורביץ'. נאסר עליו לקיים פגישות אישיות עם תלמידיו, אך לא פוטר
מיה אשרי
מיה אשרי

סטודנטית לשעבר בסטודיו ניסן נתיב הגישה היום (ראשון) תלונה במשטרה נגד הבמאי ומורה בית הספר הוותיק מיקי גורביץ', בגין בעילה אסורה תוך ניצול יחסי מרות. עוד בין סעיפי התלונה: התעללות מינית, התעללות נפשית ומרמה.

מדובר בתלונה הראשונה במשטרה המוגשת נגד גורביץ', אשר התפטר לפני כעשרה ימים מבית הספר למשחק לאחר שהסטודנטית שסיימה את לימודיה פנתה להנהלת בית הספר עם הפרטים.

שתי סטודנטיות נוספות פנו להנהלת בית הספר בנוגע להתנהלותו של גורביץ', אך אלה לא נכללו בתלונה. על פי המידע שנחשף בשבוע שעבר בחברת החדשות, גורביץ' התפטר במהלך שיחת בירור שנערכה לו, לאחר שהסטודנטיות לשעבר העבירו להנהלה את המידע על התנהלותו של המורה הוותיק. 

מעו"ד רוני אלוני-סדובניק המייצגת את המתלוננת נמסר כי "מרשתי ממתינה שעוד עדות ועדים יסורו לתחנת משטרת לב תל אביב ויממשו את זכותם למסור תלונתם. כחוט השני עוברת בכל העדויות טענה להתעללות נפשית שגרמה נזק קשה".

מיקי גורביץ' (במרכז) בחזרה בתיאטרון החאןצילום: ז'ראר אלון

עורך דינו של גורביץ ליאור אפשטיין מסר כי "אין לנו שום מידע בנוגע לתלונה, אך עצם פרסום החקירה פוגע ומזהם את התהליך".

על רקע חשיפת ההאשמות נגדו, ביקש גורביץ' בשבוע שעבר להשתחרר מבימוי הפקה בתיאטרון הקאמרי, כשבמקביל זומן להמשך בירור התלונות בניסן נתיב. עוד בעקבות האירועים הוחלט בפסטיבל "תיאטרון קצר" בצוותא, שאמור להתקיים בסוף דצמבר, שלא לעבוד עמו. תיאטרון החאן בירושלים, שגורביץ' היה מנהלו האמנותי ב-17 השנים האחרונות, ביטל את מסיבת הפרידה שתוכננה לו עוד בטרם חשיפת ההאשמות - לרגל פרישתו עם הגיעו לגיל 67.

"אנחנו מברכות על שבירת קשר השתיקה של התלמידות שנפגעו מידי גורביץ', ומחזקות את ידיה של הנפגעת שבחרה להגיש תלונה", מסרה היום אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, עם היוודע דבר התלונה. "לצערנו, הדינמיקה שמאפיינת את מעשיו של גורביץ' מוכרת לנו היטב: בעל מרות המנצל את כוחו כדי לחצות גבולות מול צעירות שצמאות למוצא פיו ותלויות בו מקצועית. 

"אנו קוראות למשרד התרבות לחייב כל מוסד נתמך לאמץ את הקוד הוולונטרי למניעת הטרדות שפיתחנו באיגוד בשיתוף מכון התקנים, ולסייע בהבטחת ביטחונם וביטחונן של כל הבאות והבאים בשעריהם".

ב–2016, למרות תחקיר "הארץ" שחשף כי גם בתיאטרון החאן התקבלו תלונות על שיטות העבודה שלו, הוארכה כהונתו של גורביץ' בתיאטרון. במסגרתו עבד עד לפני כחודש, או אז חדל מפעילות שם עקב הצטברות ימי חופשה, והיה עסוק בפרויקטים אחרים.

על פי תחקיר "הארץ" מלפני כשנתיים, לפחות שתי שחקניות עזבו את החאן ב–2014 בעקבות שיטות עבודתו של גורביץ'. בין היתר נחשף כי בדומה לשיטותיו בניסן נתיב, נהג לקיים "מפגשי עבודה אישיים" עם שחקניות בביתו במהלכם נגע בגופן וניהל עמן שיחות מיניות. גם צוות בדיקה פנימי של התיאטרון החליט אז שלא היה מדובר בהטרדות מיניות. 

במקביל להתפטרותו של גורביץ' לפני כעשרה ימים, שלח איגוד השחקנים (שח"ם) מכתב להנהלת הסטודיו של ניסן נתיב ובו דרשו מבית הספר להמשיך ולרדת לעומק ההאשמות כלפי גורביץ' למרות התפטרותו. 

מניסן נתיב נמסר אז בתגובה כי "גם ללא המכתב משח"ם אנו חוקרים את העניין מיוזמתנו על מנת להגיע לחקר האמת, להסיק את כל המסקנות המתבקשות ואם צריך אז להוסיף לתקן את הנדרש. במקביל זומן מיקי גורביץ' להמשך חקירה בתלונות שהוגשו נגדו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ