הקהל התלונן, ובקאמרי הסירו סצינת אונס מ"שיגעון המוזיקה"

מתגובות של צופות בהצגה עלה כי הסצינה במחזמר הישראלי, המבוסס על סרט הקאלט עם ג'ון טרבולטה ובליווי שירי הבי ג'יז, מאירה את הקורבנות כאשמות. "היא אינה לב ההצגה", הסביר התיאטרון את ההחלטה להסירה יומיים בלבד אחרי שעלתה לבמה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: דנה פרידר, גל פופולר וקרולינה. שוב הדיסקו כאן, מינוס כמה סצינות
מימין: דנה פרידר, גל פופולר וקרולינה. שוב הדיסקו כאן, מינוס כמה סצינותצילום: דניאל שריף. מתוך עמוד היוטיוב של "הקאמרי"

יומיים בלבד אחרי עלייתו של המחזמר "שיגעון המוזיקה" לבמה, הוחלט בתיאטרון הקאמרי להסיר ממנו סצינה המדמה אונס לנוכח תגובות הקהל.

הבוקר (ראשון), בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל, שודרו תגובותיהן של נשים שצפו בהצגה החדשה, המבוססת על הסרט המצליח משנות ה-70 בכיכובו של ג'ון טרבולטה ובליווי שירי הבי ג'יז. לדבריהן, האונס, כפי שהובא בגרסה הישראלית הבימתית, הוצג באופן חסר רגישות ונטה להאיר את הקורבנות כאשמות. 

"לאחר יומיים של הרצה מול קהל, החלטנו לערוך שינויים בסצינה, היות והיא אינה לב ליבה של ההצגה", נמסר מהקאמרי בתגובה לדברים. "צוות היוצרים של המחזמר 'שיגעון המוזיקה' העלה את המחזמר בנאמנות לסרט משנות ה-70, אנו בשלב הצגות ההרצה ומקבלים את תגובות הציבור מידי יום. הסוגייה המדוברת היתה על שולחן היוצרים לאורך התהליך מעצם מורכבותה - האם להיות נאמן למקור הקולנועי או לעדן ברוח הזמן".

הטריילר של "שיגעון המוזיקה" בקאמרי

סרט הקאלט האמריקאי, שהתבסס על מאמר מהמגזין "ניו יורק", יצא לאקרנים ב-1977 בבימויו של ג'והן בדהאם ובכיכובם של טרבולטה, קרן לין גורני ודונה פאסקו. קורותיו של טוני מנרו (טרבולטה), צעיר שמשכיח את שגרת יומו האפורה על רחבת הריקודים, העלו לגדולה את מוזיקת הדיסקו והפכו את הסרט במהירות להצלחה קופתית ומרובת פרסים.

בגרסה הישראלית, בבימויו של גלעד קמחי, נכנס גל פופולר לנעליו הגדולות של טרבולטה. לצדו מפזזים דנה פרידר, קרולינה, אלי דנקר, אסף הרץ, שני שאולי ונוספים.

מתוך המחזמר. "נאמן לסרט המקורי"

ביקורות כלפי תיאטרון הקאמרי ובחירתו לתת במה לתכנים פוגעניים כלפי נשים הושמעה במאי האחרון, עם ההכרזה על עליית מחזמר שכתב ויביים מאור זגורי ויכלול משיריו של אייל גולן.

"אין לתת במה לקולות במוזיקה המזרחית על חשבון קולן של נשים שנפגעו מינית", נכתב במכתב ששיגרו אז חברות פורום יוצרות התיאטרון למנכ"ל התיאטרון, רן גואטה. במקביל נשמעו קולות מחאה כלפי המחזמר משיריו של גולן גם מצד שחקני ועובדי התיאטרון עצמו. "זה לא תיקון 'מזרחי', זו יריקה בפרצוף הקורבנות", תקף אז השחקן והבמאי דרור קרן את הנהלת התיאטרון, ושרה פון שוורצה אמרה כי "מבקשים ממני לשים בצד את היחס לנשים".

המנכ"ל גואטה הגיב אז לתגובות, תוך התייחסות בין השורות לפרשה בה היה מעורב גולן, והסתיימה כשאביו הואשם והורשע בעבירות מין: "נוצר פה מחזה באמת מרגש וטוב, והוא משלב שירים של אייל גולן. בואו נשמור על פרופורציות. אין לנו שום עניין להתעסק בדבר הזה. אנחנו עומדים מאחורי היצירות שאנחנו עושים".

זמני הצגה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ