ההצגות "להזיז את השמש" ו"אואזיס" זכו בפסטיבל תיאטרונטו

השחקנים תרין שלפי ואמיר פתר, שהובילו את שתי הצגות היחיד הזוכות, יקבלו פרס בסך 10,000 שקלים. "האיש והתיבה" זכתה בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר פתר ב"אואזיס"
איה חיות
איה חיות

אמש (רביעי) הוכרזו הזוכים בפסטיבל תיאטרונטו להצגות יחיד: תרין שלפי עם ההצגה "להזיז את השמש", המבוססת על התמודדותה עם מחלת הסרטן, ואמיר פתר על משחקו בהצגה "אואזיס" בהשראת הספר "שחר במדבר" מאת נואל פאורליר. לשני הזוכים הוענק הפרס ע"ש השחקן ניסים עזיקרי ומענק בסך 10,000 שקלים.

פסטיבל תיאטרונטו ה–29 להצגות יחיד התקיים לאורך חול המועד ביפו ובעכו. כ–5,000 איש פקדו 11 הצגות יחיד שהועלו במסגרת תחרותית. את המחזה האוטוביוגרפי "להזיז את השמש" עיבד וביים חנן ישי, והוא מביא בהרבה הומור את סיפורה האישי של שלפי. "על התעוזה ועל ביצוע וירטואוזי המצטיין בלהט, ברק, הומור, רגישות, פשטות ואנושיות הפורצים ממנה ומגיעים אל הלבבות", נימקו השופטים את הזכייה. "אואזיס", בבימוי חן דוד, מביאה את סיפורו של חייל צרפתי לאחר מלחמת העולם השנייה שנשלח להילחם במורדים האלג'יראים בסהרה ואת הדילמות המוסריות הניצבות בפניו. את הבחירה נימקו השופטים: "עשייה תיאטרונית בוגרת, מפוקחת ועם זאת פיוטית ומרגשת. שילוב של עיבוד רגיש ובימוי עשיר הבורא מרחבים, תקופות, ערים ומדבריות באמצעי תיאטרון פשוטים, בעזרת צוות יוצרים צעיר, בביצוע מדויק ושובה לב".

תרין שלפי ב"להזיז את השמש". "הומור, רגישות, פשטות ואנושיות"צילום: ז'ראר אלון

לצד שני הזוכים ניתן גם ציון לשבח לשני שחקנים נוספים: יואב דונט על משחקו בהצגה "הייתי שם", המביאה את סיפורו של קצין תותחנים העורק מגדודו ומבקש להישפט על מילוי פקודות במבצע "צוק איתן", וישי גולן על משחקו בהצגה "תהליך תופס מקום", מאת אריק אביגדור ובבימויו. המחזה מציג את סיפור אהבתם של אביגדור ורעייתו השחקנית רמה מסינגר, עד מותה מסרטן.

חבר השופטים של התיאטרונטו כלל השנה את הסופרת מיכל סנונית, התפאורן רוני תורן והשחקן רמי ברוך.

פסטיבל נוסף שמתקיים מדי שנה בחול המועד פסח וגם הוא ציין השנה 29 הוא פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים. במקום הראשון זכתה ההצגה "האיש והתיבה" של המוזיקאי אורנן ברייר. ההצגה מתקיימת ללא מלים ומספרת על תיבת נגינה פלאית המשמשת בית לאיש בודד ופותחת בפניו דלת סתרים אל עולם של קסם.

פרס המחזה הטוב ביותר הוענק ליואב היימן, על הצגתו "פומי הטפיר שאיש לא מכיר". את פרס הבימוי קיבל יאיר שפירא על "המסע לאי המוזר לפפה". פרס השחקנית ניתן לצליל חן זקס על "דב מצברוח טוב" ופרס השחקן לבן יוסיפוביץ על הופעתו ב"ספר השיאים של פוז" על פי ספרו של דויד גרוסמן.

הזוכים נבחרו על ידי ועדת שופטים שכללה את מנהלת תיאטרון אלמינא לילדים ונוער גדעונה רז, הבמאי והמחזאי רועי שגב, השחקנית טלי אורן, השחקן והיוצר דייוויד בילנקה ומנכ"לית היכל התרבות מעלה אדומים, רחל הר זהב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ