נתוני משרד התרבות: אף מוסד תרבות לא נקנס על סירוב להופיע בשטחים

לפי נתוני המשרד ל–2017 שהוגשו לבג"ץ, התיאטראות הם הנהנים העיקריים מ"תיקוני מירי רגב". האגודה לזכויות האזרח: "זוהי הפליה של מוסדות שלא מעוניינים להופיע בשטחים וחזרה לעידן הכספים הייחודיים"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התרבות מירי רגב. התיאטראות קיבלו יותר בונוסים ממוסדות ריקוד
נירית אנדרמן

משרד התרבות לא קנס בשנת 2017 אף מוסד תרבות בגלל סירוב להופיע בשטחים, והתיאטראות הם הנהנים העיקריים מ"תיקוני מירי רגב" — התקנות שיזמה שרת התרבות במטרה לקנוס תיאטראות, להקות מחול ותזמורות שיסרבו להופיע בשטחים. כך עולה מנתונים שהעביר בחודש שעבר (מאי) משרד התרבות לבג"ץ, בעקבות עתירה שהגישה ב–2016 האגודה לזכויות האזרח נגד התיקונים.

"תיקוני רגב" קבעו שקנסות יוטלו על מוסדות תרבות שיסרבו להופיע ביהודה ושומרון, בנגב ובגליל, ואילו גופי תרבות שייצאו להופיע בשטחים הללו יקבלו בונוסים ממשרד התרבות. האגודה לזכויות האזרח טענה בעתירתה כי התיקונים הללו פוגעים בחופש הביטוי ובחופש המצפון של יוצרים, אמנים ושחקנים, ומפלים את חלקם בשל השקפותיהם הפוליטיות.

בתגובה שהגישה האגודה לבג"ץ לפני שבועיים, על חשיפת נתוני משרד התרבות, נטען כי העובדה שאף גוף נתמך לא נקנס בשל סירוב להופיע בגדה מוכיחה שמעולם לא היתה תופעה של מוסדות תרבות שנמנעים מלהופיע בהתנחלויות. המחאה שהתגבשה נגד הופעה בהתנחלויות היתה של אנשי תיאטרון יחידים, ולכן, צוין בתגובה, תיקוני רגב הם "הצהרה פוליטית, שנעשתה תוך שימוש פסול באמצעי של מבחני התמיכה". זאת, בניגוד לחוק יסודות התקציב, שנועד למנוע מעורבות פוליטית בחלוקת התמיכות למוסדות ציבור.

השבוע הוסיף ואמר באותו עניין היועץ המשפטי של האגודה, עו"ד דן יקיר: "שרת התרבות מנצלת באופן ציני את סמכותה לקבוע מבחני תמיכה כדי לכפות על מוסדות התרבות את דעותיה הפוליטיות. מבחני התמיכה חייבים להיות שוויוניים".

לפי המסמך שהגיש משרד התרבות לבג"ץ, 16 (מתוך 24) תיאטראות הנתמכים על ידי משרד התרבות קיבלו ב–2017 בונוסים על הופעותיהם ביהודה ושומרון, וכך גם חמש תזמורות (מתוך 23 נתמכות) וחמש להקות מחול (מתוך 13 נתמכות). כלומר, התיאטראות הם הנהנים העיקריים מ"תיקוני רגב" — כ–67 אחוז מהם קיבלו בונוסים, לעומת 38 אחוז מלהקות המחול ו–22 מהתזמורות.

האגודה טוענת בתגובתה לבג"ץ כי "אין ביקוש להופעות של מוסדות תרבות רבים שמעוניינים להופיע בהתנחלויות, ולכן אין להם הזדמנות ליהנות מתשלום הבונוס". עקב כך קובעת האגודה כי מדובר ב"תשלום מפלה". ההפליה קשורה לטענתה גם בכך שהבונוסים ניתנו רק על הופעות בהתנחלויות ולא על הופעות בנגב ובגליל, כפי שנדרש בתיקונים. "הענקת הבונוס משמעה הלכה למעשה הטלת קנס על כל מוסד תרבות שלא מופיע בהתנחלויות — בין אם בשל כך שהוא נמנע מכך אידיאולוגית, בין אם משום שיוצריו חוששים לנסוע לשטח שנמצא תחת כיבוש ובין אם משום שמוסד התרבות כלל לא הוזמן להופיע שם", כותבת האגודה.

"התיקונים נשוא העתירה מבקשים להחזירנו לעידן של חלוקת כספים ייחודיים", מציינת עוד האגודה בתגובתה, "אסור להשלים עם כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ