איה חיות
איה חיות
מתוך ההצגה הזוכה "מכוח אותה תנועה". פרס גם לבמאית
מתוך ההצגה הזוכה "מכוח אותה תנועה". פרס גם לבמאיתצילום: יוהן שגב
איה חיות
איה חיות

ההצגה הזוכה בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר, ה–40 במספר, שננעל הלילה (חמישי) היא "מכוח אותה תנועה", מופע ללא מילים אשר משלב תנועה, דימויים חזותיים וסאונד שיצרה מיקה קופפר, לצד משי אולינקי ובן קובי.

"הפרס הוענק ל'מכוח אותה תנועה' על תעוזה של חשיבה אחרת ומקורית", נכתב בנימוקי הזכייה שהעבירו שופטי התחרות, עמם נמנו הבמאי יוסי יזרעאלי ששימש כיו"ר חבר השופטים, השחקנית סלווה נקארה, איש התיאטרון עתי ציטרון, השחקנית נטלי צוקרמן ונציג ציבור חובבי התיאטרון, צביקה משי. עוד נכתב כי "המופע הוא תוצאה של מחקר אמנותי ממוקד שמבוצע בשיתוף פעולה מתואם היטב בין פרפורמרים מיומנים. בעבודה נעשה שימוש מקורי ומלא דמיון הן בחלל והן בזמן". קופפר גם זכתה הלילה בפרס הבמאית־יוצרת על ההצגה, לה הוענק גם פרס המוזיקה והסאונד (ליניב חיון) והעיצוב (לאלעד "אלעדין" קלעי).

"מתוך "חוסר עניין לציבור". פרס לשחקן ולשחקנית
"מתוך "חוסר עניין לציבור". פרס לשחקן ולשחקניתצילום: אילן בשור

פרסי השחקנית והשחקן הטובים ביותר, וכן פרס הביצוע הייחודי, הוענקו בהתאמה למאיה קורן, שלו גלבר וגיא רון, על תפקידיהם בהצגה "חוסר עניין לציבור", בבימויו של מתן אמסלם — שקיבל על ההצגה את פרס הבמאי המבטיח.

לאורך שלושת הימים האחרונים השתתפו בפסטיבל מאות שחקנים ופרפורמרים מהארץ ומהעולם, שלקחו חלק בעשרות מופעים שהועלו ברחבי העיר העתיקה בעכו. "מכוח אותה תנועה" הזוכה הועלתה בפסטיבל בבכורה, וגברה על שבע הצגות נוספות שהשתתפו בתחרות, שנבחרו מתוך כ–170 הצגות.

בין המתמודדות נמנו "חוסר עניין לציבור" שכתבה אינה איזנברג וביים מתן אמסלם ועוסקת בסוגיית הפליטים; "סילוואן בין הזמנים — سلوان بين الأزمان", הצגה דו־לשונית שכתבה עלמה גניהר וביימו חן אלון וסיני פתר בביצוע אנסמבל היוצרים והיוצרות הפלסטיני־יהודי "הטווס מסילוואן", העוסקת בדיירי בית מגורים כבוש בסילואן, יהודי ופלסטינית, שמתאהבים; "תלויים" שכתבה מאיה ערד יסעור וביים יגאל זקס ועוקבת אחרי שני מנקי חלונות, פליטי מלחמת אזרחים; God's Blockbuster שביימה נעה פרדר ועוסקת בעידן אפוקליפסה שכולל את אלוהים וגם זומבים לבושי עורות אדם; "סטו־רי", קומדיה בבימויה של נועה בוקר שמתרחשת בעולם הטכנולוגי והאלקטורני ומבקרת אותו; "המשחטה" הצגה בערבית שכתב וביים וסים כ'יר בשפה הערבית המגוללת את סיפורן של אלמנות שני אחים, שרצחו זה את זה אחרי שירשו מאביהם משחטה; "ריריבְּרסינג" העוסקת בחלומותיהם של יוצרי מחתרת הכלואים במופע שיצרו בעצמם, בביצוע ההרכב Wackelkontakt Extended שגם יצר את ההצגה, ומונה את אייל ללי ביטון, תומר דמסקי, מרקו מילבסקי, דנה טקץ', עופר לאופר, יואל פלד ועמוס פלד.

לצד מתמודדות התחרות, הועלו השנה בפסטיבל שתי הפקות שנוצרו במיוחד עבורו. הראשונה, "הקללה", יצירתו של מייסד הפסטיבל עודד קוטלר, היא סיפור המתרחש ביוון העתיקה ומעלה שאלות על דמוקרטיה. השנייה, "נפוליאון א\12", היא מיצב של היוצר אבי סבג, יליד עכו ומנהל בית הספר לאמנות מוסררה, ששיחזר צריף מעברה לפי זיכרונותיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ