משרד האוצר: חובות תיאטרון הבימה — כ־76 מיליון שקלים

מדו"ח בעניין גורל התיאטרון הלאומי שהגישה לביהמ"ש חשבת משרד האוצר עולים גם פגמים בכהונת המנכ"לית. כן נכתב כי המשיך להוציא "עשרות צ'קים, ברובם דחויים" גם אחרי שהוגשה נגדו בקשת הפירוק בספטמבר. הבימה: "נתונים לא מדויקים שמנסים לייצר דרמה"

איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיאטרון הבימה
תיאטרון הבימהצילום: דר אבישי טייכר

חובות בגובה 72 מליון שקלים, ספק בתקינות כהונתה של מנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן וחשד ל"העדפת נושים" — כך עולה ממצאי דו"ח בעניינו של התיאטרון הלאומי הבימה, שהוגש היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי על ידי החשבת המלווה מטעם משרד האוצר. "למוסד יתרת חוב העומדת לכל הפחות על סך של כ–75.9 מליון", נכתב בדו"ח, אך צוין גם כי הנתונים בו הם בהתחשב בכך שהנתונים הוגשו לבדיקה מאוחר ובאופן חלקי, וכי לתיאטרון נכסים נזילים בסך של כ–4 מליון — ועל כן החוב נכון להיום עומד על כ–72 מליון שקלים.

ממצאי הדו"ח התפרסמו לקראת הדיון שהתקיים הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, באשר לבקשה לפירוק התיאטרון הלאומי הבימה שהוגשה בספטמבר על ידי חברת מכירת המנויים "פאוור דיאלינג" בגין חוב בגובה 2.8 מיליון שקל. 

כפי העולה מהדו"ח, גם לאחר הגשת בקשת הפירוק ב–23 בספטמבר בשנה, "הוציא המוסד עשרות השיקים, ברובם דחויים, לספקים שונים, בסכום מצטבר של כמליון שקלים — חלוקת השיקים שבוצעה מהווה לכאורה עבירה על העדפת נושים".

המוסד הוותיק מצוי בחובות גם בגין אי תשלום משכורות במשך חודשים לשחקנים, מחזאים ועובדי במה. בשבוע שעבר הודיע ועד השחקנים, בשיתוף עם שח"ם, כי אם המשכורות לא ישולמו תוך 14 יום — ייפתח בשביתה. לצדם גם איגוד אמני ישראל מאיים להפסיק את השתתפותם בהפקות.

גילה אלמגור בדיון היום

גילה אלמגור, שחקנית הבימה ואחת השחקניות המובילות בתיאטרון הישראלי שנכחה בדיון, התפרצה במהלכו על נציגי הדירקטוריון באולם. "שנצא עם כובעים לכיכר לאסוף כסף?", צעקה אלמגור, "מה זה? לא היה כדבר הזה. אני שחקנית 63 שנים ואני לא זוכרת יום כמו זה הייתי צריכה להחזיק מלבישה שלא תתאבד כי אין לה כסף. מה זה? תיאטרון זה שחקנים, תיאטרון זה עובדי הבמה - בלעדינו אין כלום. תסלח לי אדוני הדירקטוריון, איפה הייתם עד עכשיו? יושבת אודליה לבד במערכה הזאת. הייתם צריכים לבוא כבר לפני שנה".

"חווינו בביהמ"ש חוויה מטרידה וכואבת שמתארת מחדל מתמשך גם מצד הנהלת התיאטרון וגם מצד רשויות המדינה", נמסר גם מטעם שח"ם. "לא ניתן ששחקני התיאטרון ישמשו בני ערובה ונעמוד על כך שהשחקנים יהיו חלק בלתי נפרד בתהליך ההבראה של התאטרון".

עוד דן הדו"ח בפגמים במינויה של מנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן. על פי תקנון המוסד, מנהל יתמנה לתקופה של ארבע שנים, כאשר ניתן לשוב ולמנותו לתקופה נוספת — ובלבד שבמצטבר התקופה לא תעלה על עשר שנים. פרידמן ניהלה את המוסד במשותף עם בני צרפתי בין 2004 ל–2011, והחל מ–2011 היא עושה תפקיד זה לבדה. לכן, מצוין בדו"ח, עולה כי פרידמן מכהנת כמנכ"לית התיאטרון יותר מעשר שנים. בנוסף נכתב "מהאמור לעיל עולה כי חלפו 4 שנים, אולם לא הומצא לנו פרוטוקול למינוי ל–4 שנים נוספות".

מתיאטרון הבימה נמסר: "חבל שמדינת ישראל, שמנוהלת היום על ידי פקידי אוצר ולא על ידי שרים, מציגה נתונים לא מדויקים בפני בית המשפט, בחסות שכרון כוח מקומם וספינים תקשורתיים הזויים שמנסים לייצר דרמה. פקידי האוצר שוכחים לספר שעיקר הגירעון הינו באשמתה של המדינה, כשמנגד התיאטרון מסיים כבר שש שנים ברציפות, בכל שנה, בעודף תפעולי, וסובל רק בגלל חובות העבר למדינה והריבית הכבדה שקבעה המדינה לתיאטרון הלאומי שלה, כיוון שבחרה לתת לו הלוואות במקום מענקים. להבדיל מהצהרות החשבת המלווה, הדו"חות המבוקרים של התיאטרון מראים שהגירעון נמוך משמעותית ממה שהוצג בבית המשפט על ידי החשבת המלווה. תיאטרון הבימה דוחה על הסף את הנתונים שהוצגו, ודורש מהמדינה ליישם מידית את ההבטחות השלטוניות שניתנו לו במהלך השנתיים האחרונות — כולל את ישום דו"ח 'ועדת עמדי', ולהעביר ללא דיחוי את ההקצבה השוטפת כדי שניתן יהיה לשלם משכורות ל–400 השחקנים והעובדים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ