נעם סמל צפוי להתמנות למנהל תיאטרון הבימה

כשבועיים אחרי השעיית הנהלת התיאטרון הלאומי, צפוי בית המשפט לאשר מחר את מינויו של סמל, ששימש כמנכ"ל הקאמרי עד 2017

איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם סמל
נעם סמלצילום: מוטי מילרוד

נעם סמל ימונה לתפקיד המנכ"ל החדש של תיאטרון הבימה. נאמני התיאטרון, שמונו בחודש שעבר, פנו לסמל בבקשה כי יתמנה לתפקיד. היום (שני) הוגשה בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לאשר את המינוי של סמל, שכיהן בשנים 2017-1992 כמנכ"ל תיאטרון הקאמרי. סמל בחר לא להגיב, אך עם פרסום הדברים אמר ל"הארץ" כי "הדבר עוד לא נסגר ובית המשפט יכול להחליט לכאן או לכאן".

ב-23 בספטמבר הוגשה לבית המשפט בקשת פירוק לתיאטרון על ידי חברת מכירת המנויים "פאוור דיאלינג" בגין חוב של 2.8 מיליון שקל. לפני כשבועיים פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב לשלול את סמכויות ההנהלה של התיאטרון, של המנכ"לית אודליה פרידמן ושל דירקטוריון הבימה, המצוי בחובות של 72 מיליון שקלים. נשיא בית המשפט איתן אורנשטיין החליט כי התיאטרון הלאומי לא יפורק, כפי שדרשה העתירה שנידונה, אלא שימונו נאמנים שינהלו את חשבונות המוסד מטעם בית המשפט המחוזי.

"מר נעם סמל, שהעסקתו מבוקשת, הוא אושיית תיאטרון מוכרת, עתיר עשייה ועתיר ניסיון", נכתב בבקשה שהוגשה לבית המשפט. "מי שכיהן בהצלחה כמנכ"ל הקאמרי במשך כ-25 שנה, שימש כקונסול התרבות של ישראל בארה"ב, היה שותף להקמת עמותות שונות בתוחומי תרבות שונים, וקצרה היריעה מלפרט". עוד נכתב כי תנאי העסקתו יהיו דומים לאלה של המנכ"לית אודליה פרידמן, וכי סמל יחל במילוי תפקידו מיום אישורו של בית המשפט.

אורי רשטיק, מרכז פעילות שח"ם (ארגון השחקנים), מסר בתגובה: "שח"ם מברך את נועם סמל על קבלת המינוי מהנאמנים וקורא לבית המשפט לאשר את בקשתם בנושא. לשח"ם ולשחקנים יש שיתוף פעולה ארוך שנים עם נועם ואנו נמשיך בשיתוף פעולה זה לצורך הצלת התאטרון, שיקומו ושגשוגו. במקביל אנו ממשיכים לפעול למען מיצוי זכויות שחקני הבימה ונפעל בכל הכלים הנדרשים לשם כך".

סמל הוא בוגר החוג למשפטים באוניברסיטה העברית, ובשנים 1988-1980 כיהן כמנכ"ל תיאטרון חיפה. לאחר מכן כיהן ארבע שנים כקונסול התרבות של ישראל בארצות הברית. אשתו היתה הסופרת, המשוררת והתסריטאית נאוה סמל שמתה לפני שנתיים בדיוק. בשבוע שעבר זכה בפרס מפעל חיים מטעם איגוד אמני ישראל על תרומתו לתרבות בארץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ