פיטורים, חסויות והחזרת חובות תוך עשור: פורסמה תוכנית הבראת "הבימה"

במסגרת תוכנית השיקום שתארך כשנתיים, הדגישו הנאמנים כי קיבלו מאות תביעות חוב בסך כמאה מיליון שקל. "אין בכוחנו לשרת חובות בסדר גודל כזה בטווח הנראה לעין", ציינו. עוד הודגש שללא תמיכה נרחבת של המדינה, התיאטרון יחדל מלהתקיים

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיאטרון הבימה
תיאטרון הבימה. כך ייחסכו מיליוני שקלים בתוך שנתייםצילום: מוטי מילרוד

נאמני "הבימה" הגישו היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תוכנית הבראה לתיאטרון הלאומי, שתארך כשנתיים. במסגרת התוכנית, שתכלול בין היתר פיטורי עובדים, האחדת תנאי העסקת עובדים, צמצום הצגות רבות משתתפים והסכם חסות, מדגישים הנאמנים כי לקחו בחשבון מאות תביעות חוב בגובה של כ–100 מיליון שקלים, וכי החזרת החובות במלואה צפויה להתפרש על פני העשור הקרוב. "אין בכוחו של התיאטרון לשרת חובות בסדר גודל כזה בטווח הנראה לעין", כתבו שם הנאמנים, שמונו בנובמבר האחרון במקום הנהלת התיאטרון הקודמת, והוסיפו כי "ללא קבלת כספי התמיכה מן המדינה, התיאטרון הלאומי אינו מסוגל להתקיים".

חלקה הראשון של התוכנית, שייצא לפועל עוד השנה, יכלול "הפחתת עיוותים היסטוריים בשכר והאחדת תנאים". הכוונה ככל הנראה למשכורות אשר ניתנו בצורה לא אחידה לשחקנים ונותני שירות שונים, על פי קירטריונים לא ברורים, לצד ביטול תפקידים והאחדת משרות מסוימות. במסגרת התוכנית גם יצומצמו שעות העבודה הנוספות ותוגבל העלאת הצגות בהן כמות רב של שחקנים. לדברי הנאמנים, גם שיטת ההקמה והפירוק של הבמות יקרה מכפי שצריך. כן יפעלו למען יצירת מקבצי הצגות חוץ, שלרוב מכניסות כסף רב לתיאטרון. לטענת הנאמנים, פעולות אלה יאפשרו צמצום כוח אדם, שצפוי להביא לחיסכון שנתי של כשלושה מיליון שקלים. כמיליון שקלים נוספים צפויים להיחסך מביטול עבודה עם גופים משווקים בלעדיים, שעלותם היתה גבוהה מאוד.

נעם סמל. המנכ"ל החדשצילום: אליצור ראובני

עוד הזכירו הנאמנים במסמך התוכנית כי הם מעוניינים לשנות את המבנה הארגוני של התיאטרון, ולכן גם העסיקו את נעם סמל, מי שניהל לאורך שנים את תיאטרון "הקאמרי", כמנכ"ל "הבימה" החדש. כן העסיקו את אורן אהרוני כסמנכ"ל תפעול. עוד ינסו להשיג הנאמנים הקלות בדמי השכירות והארנונה, תרומות ותמיכות מגופים שונים, וכן יפעלו להשגת הסכם חסות עם גורם כלשהו, שזהותו טרם נבחרה. "יישום תוכנית הבראה יבטיח המשך פעילות שוטפת של התיאטרון באופן המיטבי, תוך התנהלות בשביל הזהב בין העשייה התרבותית לאילוצים הכלכליים — וזאת לפחות למשך מאה השנים הבאות", נכתב בדו"ח.

בשלב השני של התוכנית, כלומר ב–2021, שואפים הנאמנים כי התיאטרון יגיע להתנהלות יציבה, יקים דירקטוריון יציב ומקצועי, יחליף את הציוד המיושן בכל רחבי התיאטרון וישפץ חלקים נרחבים בשטחו, שלטענתם סובלים מ"הזנחה".

בנובמבר 2019 מונו עורכת הדין דורית לוי טילר ורואה החשבון חן ברדיצב לנאמנים הזמניים של תיאטרון "הבימה" על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב — זאת לאחר שהוגשה לבית המשפט בקשת פירוק לתיאטרון. הנאמנים התבקשו לגבש הסדר נושים, שמטרתו הבראת התיאטרון שהיה מצוי בחובות של כ–70 מיליון שקלים, ומציאת פתרון שיאפשר את תשלום שכרם של מאות עובדי התיאטרון שלא קיבלו משכורת לאורך חודשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ