"ארבעה בתים וגעגוע" של אשכול נבו יועלה בתיאטרון בברלין

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו בלאס

ספרו רב המכר של הסופר הישראלי אשכול נבו, "ארבעה בתים וגעגוע", יועלה השבוע על בימת אולם תיאטרון ה"ברוטפבריק" בברלין. ההצגה תועלה בסוף השבוע הקרוב, בין ה-14 ל-16 באוקטובר, על ידי אנסמבל שחקנים צעיר ועצמאי המורכב משחקנים גרמנים, ישראלים וערבים. זו הפעם הראשונה שספר של נבו מעובד לתיאטרון.

נוסף להצגות יקיים ארגון "הבית", ארגון המקדם קשרי תרבות בין גרמניה לישראל, סדרת אירועים עם נבו בזמן שהותו שם. כך יתקיים מפגש קוראים בעברית על הרומן "נוילנד", ספרו האחרון של נבו שחלק מעלילתו מתרחשת בברלין, וכן מפגש הורים וילדים על הספר 'אבא של עמליה נוסע לאוסטרליה", ספר הילדים של נבו שיצא בשנה שעברה.

ניקול לייכר, במאית ההצגה שעבדה בעבר ב"תיאטרון מקסים גורקי" ו"בברלינה אנסמבל", עיבדה את הרומן למחזה בעצמה לאחר שקראה את הספר בתרגום לגרמנית לפני כשנתיים, ובקיץ 2010 גיבשה צוות שחקנים והחלה בחזרות.

"זה מאוד מרגש ואישי", אמר נבו, שייסע לראות את ההצגה בפעם הראשונה, "במייל הראשון שקיבלתי ממנה הייתי בהשתאות גדולה, כי סביר היה שזה יקרה קודם בארץ, והנה מישהי בגרמניה הרימה את הכפפה. היא שלחה לי את התרגום לאנגלית של המחזה וזה מצא חן בעיני. יש המון שינויים במעבר מספר למחזה, את חלקם אהבתי ואת חלקם פחות, אבל הרגשתי שהיא תפסה את רוח הדברים, משהו שמעבר לזמן ולמקום, והמשהו הזה הוא כמיהה אנושית, גלובלית. אז אמרתי לה 'בואי נלך על זה'".

אשכול נבו

הרומן "ארבעה בתים וגעגוע" מספר את סיפורם של ארבעה זוגות המתגוררים ביישוב ליד ירושלים בשנות האינתיפאדה השנייה, ומדבר על התמודדות עם שכול לאומי ואישי. הספר ראה אור בישראל בשנת 2004 בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן, ונמכר כאן עד כה ביותר מ-100,000 עותקים. מאז צאתו הוא היה מועמד לפרס ספיר לשנת 2005, זכה בפרס ריימונד ואלייר הצרפתי לשנת 2007, והופיע ברשימה הארוכה לפרס הספר הזר של עיתון האינדיפנדנט הבריטי באותה שנה, אז גם תורגם לגרמנית בהוצאת dtv. כמו כן, הספר תורגם לאיטלקית, צרפתית, אנגלית וערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ