חדשות במה: דוד גרוסמן, עכשיו בתיאטרון

הקמצן של מולייר מגיע ל"הבימה", עיבוד חדש לספר של גרוסמן, ענת ברזילי כובשת את ניו יורק ומנחם זילברמן מצחיק עד דמעות. והרי החדשות

אורין ויינברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורין ויינברג, עכבר העיר

מה זוממים בין חדרי החזרות? מה חדש בתיאטרון? אלו מופעי מחול צפויים להפציע בקרוב? מי זכה בפרס? מי התמנה לתפקיד חשוב? מי יורד מהבמה ומי אוטוטו עולה? כל העדכונים האחרונים: "הקמצן" מבקר ב"הבימה"

הקומדיה הקלאסית הנודעת של מולייר, הקמצן, חוזרת בעיבוד חדש של הבימה, בבימויו של אילן רונן, החל מה-27 במרץ. את הקמצן ישחק יעקב כהן, ובקאסט אפשר למצוא בין השאר גם את עידן אלתרמן, נלי תגר וטלי אורן. המחזה הוצג ברחבי העולם פעמים רבות וזכה לאין ספור פרשנויות, הן פסיכולוגיות והן פוליטיות. הוא מספר את סיפורו של הרפגון, שלאחר שהתאלמן, מתכנן להשיא את בתו לגבר עשיר ומבוגר המוכן לקחתה ללא נדוניה, בעוד הוא עצמו מבקש להינשא לבחורה צעירה וענייה. בסדרה של מצבים קומיים ומעוררי חמלה, מנסה הרפגון למנוע מילדיו לאהוב בגלל תאוותו החולנית לכסף, בעוד שהם מנסים לשנות את רוע הגזירה ולבטל את הנישואים הכפויים. העלילה עוסקת במתח שנוצר בין אהבה לכסף, ומתארת כיצד קמצנותו של הרפגון מאיימת, בסופו של דבר, להותירו חסר כל - ללא כספו, וללא ילדיו. בגלל התאווה החולנית לכסף. "הקמצן" (צילום: יח"צ)כשדוד גרוסמן נופל מחוץ לזמן בתיאטרון גשר מתכננים עיבוד לספרו של דוד גרוסמן מ-2011, "נופל מחוץ לזמן", בבימויו של יחזקאל לזרוב. דורון תבורי יגלם את התפקיד הראשי, ולצידו ישחקו ליליאן רות, מיקי ליאון ואלון פרידמן, כשאת המוזיקה תכתוב הזמרת קרן אן. העיבוד החדש משלב תיאטרון, קולנוע ומחול, ובמרכזו אדם שבעיצומה של ארוחת הערב מודיע לאשתו כי הוא יוצא למסע חיפוש אחר בנם שאיננו. במהלך מסעו נקרות בדרכו דמויות שונות, ויחד איתן יתור גם הקהל אחרי מי שכבר אי אפשר לגעת בהם, ועדיין אי אפשר להרפות מהם. מסתורי משהו? בהחלט. ההצגה תעלה לראשונה ב-22 במאי. מחבלת מתאבדת בניו יורק ענת ברזילי תופיע עם הצגת "סמירה" בפסטיבל הפרינג' הגדול בניו-יורק, באוגוסט 2014. פסטיבל ניו יורק מתקיים זו הפעם ה-18, ונחשב לאחד הפסטיבלים המובילים בתחום הפרינג', כשבשנה שעברה צפו בהצגות 75,000 איש במסגרת הפסטיבל. לעומת זאת, בחודש שעבר היתה אמורה ברזילי להופיע בפסטיבל הפרינג' הגדול באסיה, שנערך בסין, אך הממשלה הסינית סירבה לתת רשיון להצגה "סמירה" להופיע, בגלל שהיא מתעסקת בנושאי דת, ותגרום, לדבריה, ל"בעיות בחברה". ההצגה מספרת את סיפורה של סמירה, מחבלת מתאבדת מוסלמית שנתפסת כשאינה מצליחה להתפוצץ. בחקירה אינטנסיבית, שבנויה כסדרת מתח ומשלבת קטעי וידיאו, נחשפים חייה הקשים של סמירה כאישה בחברה דתית הנשלטת בידי גברים.

טובה לניו יורק, לא לסין. ענת ברזילי (צילום: אורי זמיר)מנחם זילברמן מצחיק עד דמעות ערב לזכר פועלו של הסטנדאפיסט מנחם זילברמן, שנפטר בינואר השנה, יתקיים ב-1 באפריל ב-20:30 ב"צוותא". במופע ההומוריסטי יקחו חלק זמרים, סטנדאפיסטים ושחקנים ידועים, ויוקרנו בו קטעי וידאו מתוך הארכיון של זילברמן, שהביאה בתו לארץ לאחר מותו. את הערב ינחה מוטי קירשנבאום, ובין האמנים המשתתפים אפשר למצוא את שלום אסייג, גורי אלפי, אורי בנאי, גברי בנאי, דב'לה גליקמן, מיכאל הנגבי, דני סנדרסון, טוביה צפיר, אפרים שמיר ועוד. ההכנסות מהמופע ייתרמו למפעל ההנצחה למנחם זילברמן.עמוס עוז של הכפר ההצגה תמונות מחיי כפר, על פי ספרו של עמוס עוז, עולה בהפקה חדשה של תיאטרון החאן החל מה-24 במרץ. העלילה מתמקדת בכפר בן מאה שנה ויותר. מתחת לפני השטח רוחשים חיים מלאי סוד ומסתורין. חבר כנסת קשיש, רופאת הכפר, סטודנט ערבי, בנו של מנהל הצרכנייה, ספרנית, אשתו הנעלמת של ראש המועצה ואיש נדל''ן, יוצרים פסיפס מהפנט של דמויות תועות המחפשות קצה חוט של משמעות ושל אהבה.פסיפס מהפנט של דמויות תועות. "תמונות מחיי כפר" (צילום: יעל אילן)דברים קורים במדבר להקת המחול קמע תעלה במהלך אפריל את יצירת המחול החדשה "במדבר דברים", פרי מוחו הקודח של הכוריאוגרף והמנהל האמנותי של הלהקה, תמיר גינץ. היצירה תעלה ב-10 וב-11 באפריל ב-21:00 בסוזן דלל, ומשם תמשיך להופעות נוספות ברחבי הארץ. המופע מתקיים במרחב פתוח, מדבר מלא עוצמה, שקט ומסתורי אך גם פראי וראשוני, בו פועלים חוקים המשוחררים ממוסכמות אורבניות. היצירה הושפעה ממעברו של תמיר למגורים בבאר שבע: "המגורים בדרום עוררו בי תחושות חדשות וגירוי ליצירה", אומר גינץ, "החיכוך המתמיד הן בנוף הפיזי ובאוכלוסייה המגוונת, הוליד רצון ליצור שפה חדשה לעבודה זו". ואלה הזוכים בפסטיבל "צו קריאה" הזוכה בפרס על סך 15,000 שקלים בפסטיבל "צו קריאה" לפיתוח מחזאות צעירה הוא המחזה "אישתו" מאת עידן שוורץ, שירי אלירז ואביב פינס. מנימוקי השופטים: "המחזאים הצליחו להביא נקודת מבט חדשה ומקורית על נושא מוכר, תוך שימוש מושכל בשפה, כדי להציג את האבסורד שבמצב הקיומי הישראלי המוכר לכולנו. יש לציין את הבימוי והביצוע שתרמו להעברת המחזה לקהל". בנוסף הוענק ציון לשבח למחזה "תקווה טרגדיה" מאת נעה שכטר.