אירועי חשיפה בינלאומית יבוטלו השנה ובמקומם תתקיים ישראדרמה

מלבד הפיצול של שתי המסגרות שאוחדו ב-2013, בוטל התפקיד של מנהל אמנותי לאירועים

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

ועדה שמינה מנהל תרבות קבעה: השנה תתקיים ישראדרמה, ובשנה הבאה חשיפה בינלאומית. מלבד הפיצול של שתי המסגרות שאוחדו ב-2013, בוטל התפקיד של מנהל אמנותי לאירועים. מעתה תנהל ועדה אמנותית רחבה שחבריה יבחרו על ידי ועדות אתור את האירועים וכן ימונה מפיק.

אירועי ישראדרמה וחשיפה, נועדו לחשוף את היצירה של התיאטרון הישראלי בפני אנשי מפתח בתיאטרונים בחו"ל. הראשון שנוסד על ידי המכון למחזאות ישראלית על שם חנוך לוין ונתמך על ידי משרדי התרבות והחוץ ועיריית תל אביב, מתמקד במחזאות מקורית ישראלית. ואילו בחשיפה בינלאומית שנתמכת על ידי משרדי התרבות והחוץ, מוצג כלל יבול היצירה בתיאטרון הישראלי.

מתוך "סדאם חוסיין" שהוצגה בחשיפה בינלאומית 2013צילום: אייל לנדסמן

ועדת הבדיקה מונתה מיד לאחר אירועי החשיפה הבינלאומית ב-2013. זאת בעקבות חוסר שביעות הרצון של מנהלי מוסדות תרבות רבים מרפרטואר ההצגות שנבחרו לחשיפה. מבחר שביטא בעיניהם עדיפות לפרינג' במקום לתיאטרון הרפרטוארי כמקובל בשנים עברו. המנהלים ביטאו את תחושת ההתמרמרות שלהם במכתב לשרה לימור לבנת וטענו בין השאר שהחשיפה קיפחה מחזאים ישראלים. למעשה ההתקפה על חשיפה היתה בעיקר בגלל האופי היותר פרינג'י שלה. המתלוננים ביקשו להשיב את הסדר הקודם על כנו (בין השאר שני אירועים נפרדים באותה שנה).

בוועדת הבדיקה ישבו בעיקר נציגי המדורים לתיאטרון ופרינג' במועצה לתרבות ואמנות: אורי לוי (ראש המדור לתיאטרון), ד"ר בלהה בלום, ריקי זאבי, אורנה דויטש ורזי אמיתי. חברה נוספת היא המפיקה הוותיקה מרים עציוני. עם ההחלטה, ישראדרמה 2014 שיתקיים בסביבות נובמבר, יוצא לדרך. קול קורא יתפרסם בסוף השבוע לבחירת מפיק. וכן תצא קריאה מטעם המכון למחזאות לארגונים היוצרים והשחקנים להציג מועמדים לוועדה האמנותית שתכלול 12 חברים שרובם אנשי מקצוע ואקדמיה מתחום התיאטרון.

ההחלטות הללו של ועדת מנהל התרבות לא נעשו על דעת משרד החוץ שאחראי ליוזמה ולייסוד של חשיפה בינלאומית. לדברי רפי גמזו סמנכ"ל במשרד החוץ וראש האגף לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ: "אני מניח שהמצאותנו בשביתה, היא שלא איפשרה לעמיתנו במנהל התרבות לבקש הסכמתנו להמלצותיהם. אנו יזמנו את פרויקט החשיפה הבינלאומית לתיאטרון ומהווים השותף המוביל. נפעל רק על פי עקרונות מנחים שיהיו מקובלים גם עלינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ