פורום מוסדות תרבות במכתב חריף לשרים לבנת ולפיד: אל תסגרו את תיאטרון מלנקי

הקנס הגבוה שהושת על התיאטרון אינו סביר, טוען יו"ר הפורום, איתמר גורביץ. מנכ"לית התיאטרון מצטטת מדו"ח האוצר ולפיו לא נעברה כלל עבירה. בתוך כך חש ברע ראש מינהל התרבות האחראי להטלת הקנס

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

איום סגירת תיאטרון מלנקיבשל קנס שהשית עליו מינהל התרבות, ממשיכה לעורר הדים. מנהל פורום מוסדות תרבות, איתמר גורביץ, פנה במכתב חריף לשרת התרבות לימור לבנת ולשר האוצר יאיר לפיד ומחה נגד מה שהגדיר כ"ענישת תיאטרון מלנקי". "אין עוררין על איכותו של התיאטרון ועל חשיבות קיומו בחיי התרבות והיצירה הישראלי. המחשבה על סגירת תיאטרון יוצר, חשוב, הפותח דלת לעולים חדשים, בשל טעות בירוקרטית צריכה לקומם כל בר דעת", כותב גורביץ.

ועדת התמיכות במינהל התרבות הטילה באחרונה קנס של 300 אלף שקלים על התיאטרון, לאחר שבדיקה שגרתית של החשב הכללי באוצר זיהתה "פעילות צינור" (קבלת כספים שלא כדין, דרך עמותה אחרת) - אף שבתיאטרון מכחישים כי מדובר בפעילות לא חוקית. הקנס, ששיעורו כ–40% מתקציבו השנתי של התיאטרון, יצר גירעון בלתי נסבל שאינו מאפשר לתיאטרון להתנהל, לשלם משכורות חובות לספקים ועוד.

איתמר גורביץצילום: אלון רון

"התיאטרון שקיים שנים לא מעטות, נלחם על קיומו חודש אחר חודש ויום אחר יום, משלם משכורות למנהליו ובכיריו במשורה ובגובה שאף פקיד לא היה מוכן לצאת עבורו מהבית", מוסיף גורביץ. "לא ייתכן שמענישים מוסד יוצר וחשוב, עמותה קטנה, בעונש שאינה יכולה לעמוד בו ובעצם מציבים לה חבל תלייה בכיכר העיר. אפשר לקנוס מוסד תרבות בשל עבירה על הנהלים, אבל במידתיות שלא תגרום לו להיסגר ותאפשר למנהליו להמשיך את חיי היצירה".

לסיום, קורא פורום מוסדות התרבות והאמנות בישראל - שבו חברים כל מוסדות התרבות הרפרטוארים - ל"כל מי שקשור למקרה המצער להתעשת לפני שיהיה מאוחר מדי", ולאפשר למלנקי לעמוד על רגליו.

בתוך כך נודע ל"הארץ" ששרת התרבות לימור לבנת היתה מאוד לא מרוצה מההד הציבורי השלילי שקיבל המשרד. ועדת תמיכות מיוחדת התכנסה שלשום כדי לנסות ולרדת מהעץ, אבל לא הגיעה לפיתרון. ראש מינהל התרבות, שמעון אלקבץ, האחראי לאקט הדרקוני של הטלת הקנס מתוקף תפקידו כראש מינהל תרבות היושב גם בראש ועדת תמיכות, ספג את הטונים הצורמים, וכתוצאה מכך חש ברע ובפקודת הרופאים נאלץ לנוח בביתו.

שרית רמתי. "דיווחי העמותה נאותים", נכתב בדו"ח חשב האוצרצילום: אייל טואג

מנכ"לית התיאטרון, שרית רמתי, טוענת שתגובת המשרד ל"הארץ" בידיעה על סגירת מלנקי, ולפיה בבדיקת החשב נמצאו דיווחים כוזבים, היא "האשמה כבדה שאינה מגובה בשום מקום". ובמלים אחרות, שקר. בביקורת העומק, טוענת רמתי, נכתב במפורש שהדו"חות תקינים. ובלשון הדו"ח של חשב משרד האוצר: "מהשוואת דו"חות הביצוע שהוגשו על ידי העמותה בשנים 2009–2010 לנתונים בפועל על פי הדוחות הכספיים והנהלת החשבונות עולה, כי דיווחי העמותה נאותים". במלנקי עדיין מחכים להודעת התיקון של משרד התרבות וכמובן - לקרש ההצלה לתיאטרון.

מנכ"לית משרד התרבות והספורט, אורלי פרומן, אמרה בתגובה כי "כשם שמשרד התרבות פועל לסייע לכל גופי התרבות הנתמכים על ידו, הרי שגם במקרה של תיאטרון מלינקי פועל המשרד ללא לאות כדי לסייע לו. אילו טרח יו"ר הפורום ללמוד את הנושא היה מבין מיד כי ההחלטה על הטלת קנס על תיאטרון מלינקי התקבלה באופן בלעדי על ידי החשב הכללי במשרד האוצר, וזאת בניגוד מוחלט לעמדת משרד התרבות. אילו בדק תחילה היה מגלה עוד יו"ר הפורום כי רק הודות להתייצבותו הנחרצת של משרד התרבות לצד התיאטרון, נענה סגן החשב הכללי במשרד האוצר לבקשת המשרד והפחית את גובה הקנס שהטיל על התיאטרון מ- 741 אלף שקל ל- 300 אלף שקל בפריסה ל- 5 שנים. כמו כן היה מגלה יו"ר הפורום כי משרד התרבות מעביר בשנים האחרונות למלינקי את גובה התמיכה המירבי בהיקף של כ – 75% מתקציבו השנתי, ודאג השנה להעביר לו את המיקדמות לחודשים ינואר ופברואר כדי שיוכל להמשיך ולהתקיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ