שבחים להצגה של הבמאי הפלסטיני אמיר ניזאר זועבי המוצגת בלונדון

ההצגה "הו ארצי המתוקה", שעוסקת במלחמת האזרחים בסוריה, מוצגת בתיאטרון הויק הלונדוני וזוכה לשבחי המבקרים

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

היוצר והבמאי הפלסטיני, אמיר ניזאר זועבי, מגיב למלחמת האזרחים בסוריה בהצגה חדשה שעלתה באחרונה בלונדון. "הו ארצי המתוקה", שמוצגת בתיאטרון הויק הלונדוני זוכה לשבחי המבקרים. "מגע מלא השראה, שנוטע את הליריקה הנהדרת של זועבי בכאן ועכשיו", נכתב ב"גרדיאן". מבקר "הטלגרף" שיבח אף הוא את הפואטיקה של הכתיבה של זועבי. "אתה באמת נעשה מודע ל–2.5 מיליון פליטים שגלו מביתם". עם זאת הוא סבור שההצגה יותר מדכדכת מאשר קוראת לפעולה.

זועבי, בן 38, מביים גם לתיאטרון הלאומי הפלסטיני אל־חכאוותי במזרח ירושלים וגם לתיאטרון אל־מידאן בחיפה. ההתייחסות לקונפליקט הנמשך בסוריה, נעשית בהצגה דרך סיפורה של אשה חסרת שם, חצי גרמניה וחצי סורית - כמוצאה של השחקנית קורין ז'אבר המגלמת אותה - המגוללת את סיפור אהבתה לאשרף, גבר סורי נשוי. האשה מספרת את הסיפור תוך כדי הכנת קובה, אותו תבשיל שסבתה לימדה אותה להכין. ריח הבצלים שהיא מטגנת על הבמה, מתפשט באולם, ומסמל כמובן געגועים לבית.

אמיר ניזאר זועבי. כתיבה פואטיתצילום: תומר אפלבאום

ההצגה היא כעין רפורטז'ה, רשימה עיתונאית לפרקים, במיוחד כשהגיבורה מספרת על מסעה בלבנון ובירדן, כדי לחפש את אהובה. במסע היא פוגשת מקרוב את סוריה האמיתית. את האימה, ילדים פצועים, בתים הרוסים - כל מה שהמערב מתכחש לו. לצורך התחקיר, זועבי והשחקנית ז'אבר הגיעו עד למחנות הפליטים הסורים בירדן, ודובבו אותם.

זו ההצגה השלישית שמביים זועבי ביאנג ויק. ב-2010 הוא הציג את ההצגה שלו "אני יוסוף וזהו אחי" בתיאטרון הלונדוני ולפני כן את "חי מפלשתין". בלונדון הוא הציג הצגות רבות. זועבי נולד בירושלים לאם רופאה ואב קבלן, ונדד בין יריחו, נצרת, שוב ירושלים ולוס אנג'לס. כשנהפך לבמאי המשיך לדלג בין אירופה והמזרח התיכון. הצגותיו זכו לשבחים בפאריס אדינבורו והווסט אנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ