פסטיבל ישראל: מה כדאי לראות?

מחווה ליוסי בנאי, אסף אבידן, "טרטיף" של מולייר ולהקת המחול חופש שכטר - כולם כבר כאן, מחכים להרעיד את הבמות. כל ההמלצות לפסטיבל ישראל 2014

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

חודשי מאי ויוני הם הזמן הכי טוב בשנה לעלות לירושלים. לצד עונת התרבות הירושלמית שעומדת בפתח, ומזג האוויר הקריר המפתה, ייפתח בסוף השבוע הקרוב גם פסטיבל ישראל. נכון, ז'ראר דפרדייה הבריז בגלל שיקולים כספיים (לנו זה עולה יותר), אבל מי צריך את הצרפתים האלה בכלל. אגב, יותר ממה שקורה באולמות, כדאי לבדוק השנה את אירועי החוצות, שמבטיחים קולטורה משובחת עם אוויר הרים צלול וכו'. מבולבלים? אנחנו לא, ולכן טרחנו והכנו את רשימת מופעי החובה לפסטיבל הקרוב. שריינו כרטיסים מראש, עצלנים:» לכל אירועי פסטיבל ישראל 2014» לכל אירועי המחול והתיאטרון בפסטיבל ישראל » לכל אירועי המוזיקה הישראלית בפסטיבל ישראל» לכל הפסטיבלים השווים» לכל אירועי פסטיבל ישראל לילדים בחולוןאם נדע לאהוב: מחווה ליוסי בנאי

אם יש משהו שפסטיבל ישראל טוב בו הרי הוא מחוות לאמנים. ואם יש אמן שראוי למחווה הזאת הרי הוא יוסי בנאי ז"ל. בברכת הסולטן, תחת ניצוחו של המפיק והמנהל האמנותי חיים שמש, יתכנסו בין השאר מתי כספי, מוקי, כנסיית השכל, מאור כהן, אפרת גוש, קרולינה, משה אבגי ושלומי שבן. חוץ משיריו הנפלאים יבוצעו על הבמה גם קטעי מערכונים, שיקבלו לצורך האירוע החגיגי פרשנות חדשה. המארגנים ממליצים להצטייד בלבוש חם, אנחנו ממליצים להצטייד בנוסטלגיה.מתי: 29.5, 21:00.איפה: בריכת הסולטן, ירושלים.ראוי למחווה. יוסי בנאי (צילום: אילן בשור)אמא פוליטית: להקת המחול חופש שכטר

אז נכון, חלק המחול בפסטיבל השנה הוא לא מהגדולים שידע האירוע. מצד שני, גם הקומץ הקיים בעל פוטנציאל לא רע בכלל. בראש הרשימה ניצבת להקת חופש שכטר, שהיא מה שמכונה בעגה העודד בן-עמית "גאווה ישראלית". בשנים האחרונות נחשב שכטר לאחד מיוצרי המחול הבולטים בחו"ל, ויצירותיו הוצגו בכל רחבי העולם. הלהקה שלו, המבוססת באנגליה, תגיע לפסטיבל עם "אמא פוליטית", שמורכבת מכוריאוגרפיה של שכטר, לצד קטעי מוזיקה חיה שיצר בעצמו. כמו בכל עבודותיו, גם בזאת התנועה היא חדה, מחוספסת ומלאת עוצמה. לא לחובבי הז'אנר בלבד.

מתי: 29.5, 21:00 ו-30.5, 14:30.איפה: תיאטרון ירושלים.

טרטיף: תיאטרון מרג'נשווילי מטביליסי

אם חשבתם שבגיאורגיה יש רק חינקלי, הסתכלתם לכיוון הלא נכון. פסטיבל ישראל מארח השנה את התיאטרון הגיאורגי מרג'נשווילי, עם ההצגה "טרטיף" של מולייר. במרכזה של העלילה המוכרת עומד טרטיף, נוכל שמשחק אותה איש דת כדי לעשות לביתו. את המילים של מולייר והניגון הגיאורגי ילוו גם קטעי מוזיקה של מוצרט, ג'רי גולדסמית ואניו מוריקונה. זוהי הפעם השנייה שמרג'נשווילי משתף פעולה עם פסטיבל ישראל, לאחר הצלחת ההפקה "הגברת עם הכלכלב" של צ'כוב לפי כמה שנים.

מתי: 12.6, 20:30, ו-13.6, 12:00.איפה: תיאטרון ירושלים, אולם רבקה קראון.לא רק חינקלי. "טרטיף" (צילום: Teona Kvezereli)זוכה תחרות רובינשטיין: הדור הצעיר

ומגיאורגיה לגיאורגיה בעניין אחר: זוכה תחרות ארתור רובינשטיין הצעיר, וכטנג קחידזה, יופיע כמיטב המסורת עם תזמורת הקאמרטה ירושלים. בתכנית: קונצ'רטו לשני קלרינטים של קרומר, קונצ'רטו לפסנתר ולתזמורת של מוצרט או של בטהובן (צפו להפתעות), וקטעי סולו שיבחר הזוכה.

מתי: 2.6, 20:00.איפה: תיאטרון ירושלים, אולם רבקה קראון.Time Bones/ The Gate of Winds: להקת מרגרט ג'נקינס ולהקת קולבן דאנס

שיתוף פעולה מסקרן בין להקת המחול האמריקאית של מרגרט ג'נקינס, ללהקתו של אמיר קולבן המבוססת בירושלים. המופע, שנרקח לכבוד חגיגות 40 ללהקתה של ג'נקניס, כולל שני חלקים. בראשון תבוצע עבודה קצרה, המבוססת על כוריאוגרפיות של ג'נקינס לאורך השנים, ובשני יבצעו שתי הלהקות יחס עבודה שהוא שילוב יצירתי בין השניים. שני הכוריאוגרפים ידועים ביצירות תובעניות מאוד, הן מהרקדנים והן מהקהל, והחיבור האמנותי בין השניים יוליד בוודאי הרפתקאה אמנותית.

מתי: 6.6, 14:00 ו-7.6, 21:30.איפה: תאיטרון ירושלים, אולם רבקה קראון.יצירות תובעניות. קולבן דאנס ומרגרט ג'נקינס (צילום: כפיר בולוטין)

מוחות: שירת נשים בישראל

בין המופעים הגדולים לקונצרטים הגדולים עוד יותר, מזמן הפסטיבל גם כמה מופעים קטנים וחתרניים. אחד מהם שייך לקבוצת התיאטרון הירושלמי, שתעלה מופע בבימויה של גבריאלה לב. המופע, שנוצר בהשראת "מלכה עירומה", אנתולוגיה לשירת מחאה חברתית נשית, יכלול שירים, קטעי משחק ומיני הפתעות אחרות. על הלחנים והניהול המוזיקלי הופקדה רונית רולנד המצוינת, שגם תשתתף לצד יוצרות כגון צאלה מיכאלה, דנה ידלין ותמר קפסוטו.

מתי: 9-11.6, 21:00.איפה: בית מזי"א, ירושלים.

יהורם גאון: שני אורות בליל

נעמי שמר, חיים חפר, יורם טהרלב, נתן אלתרמן, אהוד מנור ומדרכי זעירא - אלה רק חלק משמות המשוררים והמלחינים שהזמר יהורם גאון זכה לעבוד איתם בקריירה המרשימה שלו. נכון, בשבילנו הוא תמיד יהיה הבעל ההיפוכנדר של ליאורה מ"קרובים קרובים", אבל גם אחרי שני כדורים נגד צרבת אי אפשר לזלזל בקולו המרשים ובתרומתו החשובה לזמר העברי. על הבמה יעלו ויבואו להיטיו של גאון מכל הזמנים - מ"הנני כאן" עד "אל תשטה באהבה", מ"כמו חצב" עד "השר משה מונטיפיורי". ולפני שאתם עולים למרכבה ודיו לסוסים אומרים, קחו בחשבון שבערב תתארח גם אסתר עופרים.

מתי: 17.6, 20:00.איפה: בנייני האומה בירושלים.להיטים מכל הזמנים. יהורם גאון (צילום: אריאל בשור)

היידי בת הרים: הצגת ילדים

המחזאי עידו ריקלין עובר לעולם הילדים, ויחד עם הבמאי רפי ניב מעמיד גרסה חדשה לסיפור האהוב "היידי בת ההרים". המחזה, המבוסס על ספרה של יוהנה ספירי, מתרכז בדמותה של היידי, ילדה שוויצרית שמתייתמת בינקותה, ונשלחת לביתו של סבה הזועף. אופיה טוב הלב ממוסס את כעסיו, וכמו בכל טלנובלה טובה, גם בזאת החולים מתרפאים, העניים מתעשרים והכל בא (זהירות ספוילר) על מקומו בשלום. ההפקה היא שילוב כוחות של תיאטרון המדיטק עם בית הספר למשחק של יורם לוינשטיין. מתי: 8.6, 17:30.איפה: תיאטרון ירושלים, אולם רבקה קראון.

אסף אבידן מארח: Back to Basics

מופע הנעילה של פסטיבל ישראל הוא אולי הסנונית המבשרת את חילופי ההנהלה. פנים לעתיד, במה לדור החדש ומיקרופון נפתח לאסף אבידן, שינטוש לרגע את הדיסטורשנים לטובת הופעה אקוסטית ואינטימית. הרפרטואר המרשים שהצליח לצבור האמן הצעיר כבר כבש את הבמות בחו"ל וגם את הלבבות הישראלים. על הבמה יתארחו החברים שלומי שבן והחצוצרן אבישי כהן, ועם הקול הגבוה והשורט שלו, ינסה אבידן לסגור את הפסטיבל עד לשנה הבאה.

מתי: 19.6, 21:00.איפה: בנייני האומה בירושלים.