מה יעלה בגורל עונת התרבות בירושלים? מנכ"ל הקרן המממנת: אין חשש להמשך קיומה

המענק של קרן שוסטרמן, כ–10 מיליון שקל מתקציב של 16 מיליון, יסתיים בתום העונה הבאה. גופי תרבות בעיר מודאגים מגורל הפרויקט הייחודי

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

עונת־התרבות הרביעית יוצאת לדרך בירושלים: היא תיפתח ב–10 ביולי ותימשך עד 10 בספטמבר. אבל במסיבת העיתונאים בעיר שבה פורט שפע התוכניות הצפויות, לא ניתנה תשובה לשאלה מהותית: מה יעלה בגורלה של העונה בתום שלושת שנות המענק של קרן שוסטרמן, שהיא כיום המממנת העיקרית של עונת התרבות. המענק של הקרן מסתיים ב–2015, בתום העונה הבאה, ואז היא תבחן האם להמשיך ולסבסד את המתכונת הנוכחית. מנכ"ל קרן שוסטרמן בישראל, דייויד גאפל, מסר עם זאת, כי אין כל חשש להמשך קיומה של עונת התרבות.

תקציב עונת התרבות הוא 16 מיליון שקלים. מתוכו מממנת הקרן 9.7 מיליון שקלים, והשאר מגויס מתורמים פרטיים או גופים ממוסדים. החלק של עיריית ירושלים במימון הוא קטן יחסית — 700 אלף שקלים, ואילו משרד התרבות לא שותף כלל בתמיכה. בגופי תרבות שונים בעיר תוהים בימים אלה מה יקרה בעתיד עם הפרויקט המשמעותי הזה.

מנכ"לית עונת התרבות, נעמי פורטיס. מגעים עם הקרן על גורל המענקצילום: תומר אפלבאום

ההשקעה של קרן שוסטרמן בעונת התרבות היא חלק מחזון תחיית ירושלים של לין שוסטרמן, ואולם מיום הקמת הפרויקט ב–2010 ליוותה אותו ביקורת על כך שהעונה לא מתבססת מספיק על כוחות ירושלמיים ומייבאת מופעים וכשרונות מחוץ לעיר — החל במנהליה, נעמי פורטיס והמנהל האמנותי איתי מאוטנר. כן עלתה השאלה אם פסטיבל נוסף בעיר מצדיק את קיומו בהשקעה כה אדירה.

לדברי נעמי פורטיס, מנכ"לית עונת התרבות, כבר החלו דיונים עם הוועד המנהל של הפרויקט על המשך המענק מעבר לעונה הבאה. "כמו כל קרן פילנתרופית, גם קרן שוסטרמן בודקת את עצמה. נגיע בתום העונה הבאה לסוף שלוש השנים. אנחנו והקרן בודקים איך להרחיב את מעגל התומכים", אמרה.

דייויד גאפל, יו"ר קרן שוסטרמן בישראל, העומד גם בראש הוועד המנהל של העונה, הוסיף ואמר: "לין שוסטרמן מחוייבת להשקעה בירושלים ולהמשך עונת התרבות. עם זאת אנו מתייחסים לזה כמו לכל הפרויקטים שלנו. אין לנו תרומה בלתי נדלית, ומדי כמה זמן מגיע הרגע לבחון את הפרויקט. מבחינתנו, התוצאות של עונת התרבות בהחלט חיוביות, והדיונים שלנו הם בנושא הגדלת התמיכה של גופים ממוסדים במדינה ובעיקר משרד התרבות".

בין האירועים בעונת התרבות השנה: "נקודת מגע" במוזיאון ישראל — פעילות פרשנית של אמנים שונים בחללי המוזיאון, שתהיה הפעם בסימן תנועה; "פסטיבל בבית" בניהולה האמנותי של דפנה קרון ובו בין השאר מופע הפרפורמנס "טוק טוק" של מיכל ועקנין במלון פרימה רויאל; הצצה אל קווי המתאר של סצינת המוזיקה העכשווית בעיר, בשבוע שידורים ברדיו מקומי והופעות; במסגרת "מתחת להר" לאמנות ציבורית חדשה, תקום תחנת מחאה חדשה מול בית ראש הממשלה, בעיצוב סטודנטים מבצלאל.

עוד כוללת העונה את פסטיבל "מוזיקה מקודשת", פסיפס של מופעי מוזיקה מהארץ והעולם, סיורים ומפגשים הקוראים לאמני ואזרחי כל העולם: בואו בשלום. העונה תיחתם בספטמבר עם מפגש בינתרבותי מסקרן שיתרכז במטבח הירושלמי: השפים כאמל השלמון ואסף גרניט יחקרו, יבשלו ויארחו, ופורטיס מבטיחה שיהיה שם הרבה יותר מאוכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ