חנה מרון הלכה לעולמה

חנה מרון, כלת פרס ישראל, שהייתה אחת מהכוכבות הגדולות של התיאטרון הישראלי, הלכה לעולמה בגיל 90

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

השחקנית וכלת פרס ישראל לתיאטרון, חנה מרון, הלכה לעולמה הערב (שישי) בגיל 90 בבית החולים איכילוב, בקרב חיק משפחתה. מרון נחשבת לאחת הכוכבות הגדולות של התיאטרון הישראלי עוד בתחילת דרכו, ואף זכתה בפרס ישראל בשנת 1973.

» פרידה מאגדה אמיתית

מרון התחילה את הקריירה שלה עוד בברלין, שם נולדה, והחלה לשחק כבר מגיל 4. בין היתר הופיעה בתפקיד זעיר בסרט הקלאסי של פריץ לאנג, "M". מרון עלתה לארץ עם משפחתה קצת לפני מלחמת העולם השניה, וב-1945 הייתה ממייסדי הקאמרי, בו שיחקה בעשרות הצגות. ב-1970 נפצעה בהתקפת מחבלים על מטוס "אל על" במינכן ורגלה נקטעה; עם זאת, חזרה למשחק והפכה לפעילה פוליטית. בתחילת שנות ה-90 הייתה ממייסדי תיאטרון אנסמבל הרצליה. גם בגילה המתקדם היא המשיכה לשחק, והופיעה בהצגה "אורזי מזוודות", שעלתה בתיאטרון הקאמרי לפני מספר שנים.

לצד הקריירה הארוכה על הבמה, נכנסה מרון לפנתיאון הטלוויזיוני בזכות תפקידה בסדרה "קרובים קרובים" משנות ה-80', בו גילמה את חנה, דודתם של יהורם (יהורם גאון) ותיקי (תיקי דיין), ובזכות הקריאה המיתולוגית "פתוח!" שנשמעת בתחילת כל פרק.

יו"ר איגוד אמני ישראל, יענקל'ה מנדל, הגיב למותה של מרון: "חנה משאירה מאחוריה מורשת מרשימה של עשרות תפקידים על הבמות והמסכים. המקצוענות ומוסר העבודה שלה אפיינו אותה יותר מכל בעיניי. משפחת אמני ישראל תתגעגע ותזכור אותה תמיד". תיאטרון הקאמרי פרסם את תגובתו למותה בעמוד הפייסבוק: "התיאטרון אבל על מותה של חנה מרון, אחת ממייסדות הקאמרי. חנה הצטרפה לתיאטרון בשנת 1945, ושיחקה בו עד לפני כשנה. בתפקידה האחרון והבלתי נשכח שיחקה את הסבתא במחזה "אורזי מזוודות". יהי זכרה ברוך". גם בעמוד הפייסבוק של התיאטרון הלאומי הבימה נכתב: "התיאטרון, השחקנים, העובדים וההנהלה אבלים על מותה של חנה מרון. יהי זכרה ברוך".

שיאנית העולם במספר הפעמים על הבמה. חנה מרון (צילום: יח"צ)