רמי הויברגר יככב בשני מחזות בעונה הקרובה של תיאטרון בית ליסין

בעונה החדשה ינדוד התיאטרון ממשכנו הקבוע, וימשיך בקו המוצהר שלו: פיתוח מחזאות ישראלית מקורית. רוב הרפרטואר הישראלי החדש בבית ליסין הוא פרי עטן של מחזאיות

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

תיאטרון בית ליסין יתפנה בנובמבר מביתו ברחוב פרישמן בתל אביב, עקב שיפוצי המבנה. במהלך השיפוצים יתווסף לתיאטרון אולם בן 400 מקומות — כתוצאה מהסבת קולנוע הוד הסמוך אליו — נוסף על האולם הגדול של התיאטרון שבו 900 מקומות. מנובמבר יעלו ההצגות של בית ליסין במוזיאון ארץ ישראל ובבית ציוני אמריקה.

בעונה החדשה 2014-2015 — למרות נדידתו של התיאטרון — ממשיך בית ליסין תחת שרביטה של ציפי פינס, המנהלת האמנותית, בקו המוצהר שלו: פיתוח מחזאות ישראלית מקורית. בסך הכל יעלו בעונה החדשה 25 הצגות. כמחצית ישראליות והשאר קלאסיקות ומחזות מתורגמים. סנונית ראשונה של מחזאות מקורית צפויה כבר בספטמבר עם העלאת הקומדיה "המוגבלים", על פי מחזה של מחזאי צעיר בשם גור קורן.

רוב הרפרטואר הישראלי החדש בבית ליסין הוא פרי עטן של מחזאיות: דפנה אנגל, שאף היא משתתפת בסדנת המחזאים, תעלה בנובמבר מחזה חדש בשם "אלה גרוסמן" שיעסוק באשה שנלחמת במערכת; "הסודות" הוא עיבוד בימתי של הדר גלרון, שכתבה גם את התסריט לסרטו של אבי נשר באותו השם; גורן אגמון כתבה את "דרכון פולני", דרמה שעוסקת בתופעה של צעירים ישראלים המעוניינים באזרחות פולנית (או גרמנית) למורת רוחם של ניצולי שואה במשפחתם; הגדילה לעשות הסופרת סביון ליברכט שבאמתחתה כמה מחזות: "האורחת" שתביים בחודש מרץ ציפי פינס, ופרויקט פרויד המסקרן שכולל ארבעה מחזות העוסקים באבי הפסיכולוגיה. הצגות פרויד העוסקות באירועים שונים בחייו ובמערכות היחסים שלו יעלו תחילה בקריאה ולאחר מכן ייבחרו שניים מהם וישתלבו ברפרטואר. גם "עקר בית" מאת ענת גוב יוצג בבית ליסין בעונה הקרובה.

רמי הויברגר יככב בשתי הצגות, ובשתיהן יגלם פרופסורים: "שירה" על פי עגנון בעיבוד יורם פאלק בבימוי גלעד קמחי, שתעלה בינואר־פברואר, ו"לחנך את ריטה" מאת וילי ראסל שתעלה באוקטובר. בתפקיד ריטה תשחק מגי אזרזר. הבמאי קמחי יביים מחזה נוסף, את "קפה ורשבסקי" על פי ספרו של שלום אש "מוטקה גנב" בעיבוד ותרגום מאת מוטי אברבוך. ההצגה תעלה ביולי 2015.

בין ההצגות המתורגמות הבולטות: "שבטים", שעלתה בבכורה במאי, הצגה עטורת פרסים מאת נינה ריין בבימוי רוני פינקוביץ. משתתפים ידידיה ויטל, אגם רודברג, יובל סגל יעל לבנטל ועוד; "סיפור ישן חדש", דרמה קומית שרשמה הצלחה בברודווי מאת השחקן ג'סי אייזנברג (ששיחק את מארק צוקרברג בסרט הרשת החברתית) בבימוי אבישי מילשטיין. משתתפים: ליאורה ריבלין ו־ויטלי פרידלנד (שזה לו התפקיד הראשון אחרי שעבר מהחאן) ורפי תבור; שני מחזות מאת המחזאי הצרפתי הבולט פלוריאן זלר ("האמת"): "רגע של שלווה" ו"האבא"; "עקומים" מחזה מאת מרטין שרמן (שהפך גם לסרט") שתביים אופירה הניג. ו"לצאת מהארון" מאת פרנסיס ובר, קופרודוקציה עם תיאטרון חיפה שתעלה במרץ עם דביר בנדק בתפקיד ראשי.

תחת הכותרת "קלאסיקות" יביים אודי בן משה שתי הצגות: הקומדיה של מולייר "טרטיף" בכיכובם של מיה דגן, ששון גבאי, שלומי טפיארו, נמרוד ברגמן ועוד, וגם את אילוף הסוררת של שייקספיר עם ליאור אשכנזי שתעלה במאי 2015.

בנוסף, פסטיבל פותחים במה ה-15, שייפתח באפריל 2015, יציג ארבע בכורות של מחזות ישראלים חדשים. בתיאטרון מתנהלת כיום סדנת פיתוח מחזאות חדשה בהדרכת שמוליק הספרי שמשתתפים בה חמישה מחזאים: דפנה אנגל, בעז גאון, אורן יעקובי, רוני קובן וגור קורן. ב-2015 התיאטרון ישלב מחזות נוספים של הבוגרים ברפרטואר.

בית ליסין מסיים את 2013 ללא גירעון, ולפי הנתונים שלו הוא התיאטרון המוביל בהצגות בפריפריה עם 807 הצגות, מתוכן 573 הצגות בתל אביב. מחזור הפעילות שלו היה 57 מיליון שקל, מתוכו 12 מיליון הקצבה ציבורית והשאר הכנסה עצמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ