ועדי השחקנים גיבשו אמנה נגד הטרדות מיניות

בפגישה ראשונה זה עשור דנו נציגי חמישה משבעת התיאטרונים הרפרטואריים גם בהתקדמות המאבק המשותף להעלאת תקציב התרבות. איתי טיראן: "נפגשנו כדי להביע סולידריות זה עם זה"

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

נציגי ועדי השחקנים בתיאטראות הרפרטואריים בישראל נפגשו ביום שישי האחרון בתל אביב, לראשונה זה יותר מעשור, ליום עיון שכותרתו "מאבק התיאטרון 2015", ולקראת נקיטת מהלכים נרחבים של שיתוף פעולה. הנציגים דנו בהתקדמות המאבק המשותף להעלאת תקציב התרבות באחוז אחד לפחות, באמנה המתגבשת נגד הטרדות מיניות בתחום המשחק, הן בבתי הספר למשחק, הן בתיאטראות והן בטלוויזיה ובקולנוע. עוד נדונו במפגש אפשרויות הפעולה למען שיפור מצבו של התיאטרון הישראלי.

במפגש נכחו נציגי כל ועדי השחקנים שעברו מההסתדרות לשח"ם, ארגון השחקנים בישראל, ושבתיאטרון שבו הם מועסקים מונהג הסכם שכר קיבוצי. בין היתר השתתפו בו איתי טיראן, יניב ביטון ושרה פון־שוורצה מהתיאטרון הקאמרי, נעמה ארמון, רינת מטטוב וריקי בליך מהתיאטרון הלאומי הבימה, ארז שפריר מתיאטרון החאן, אורי יניב מתיאטרון גשר, יואב ברלב ואלברט אילוז מהתיאטרון העירוני חיפה וכן יו"ר שח"ם אוהד קנולר מתיאטרון חיפה ומנכ"ל הארגון שחר בוצר.

שחקני תיאטרון בית לסין מועסקים בחוזים אישיים או כפרילנסרים ואילו שחקני תיאטרון באר שבע מועסקים כפרילנסרים. משום ששחקני שני תיאטראות אלה אינם נכללים בהסכם שכר קיבוצי, נציגיהם לא השתתפו בפגישה, אולם גורמים בשח"ם אמרו כי הטיפול בהם ובמצבם מתנהל במישור נפרד מזה של השחקנים המאוגדים בהסכם קיבוצי.

איתי טיראן אמר ל"הארץ" בתגובה כי "זה אירוע יוצא דופן שאני בספק אם קרה בעבר, ובו נפגשו נציגי ועדים מחמישה תיאטראות שונים ביוזמת ארגון שח"ם שמייצג את כולם, כדי להביע סולידריות זה עם זה ולפעול למען עתיד תיאטרוני ותרבותי טוב ופורה לכולנו". נציג תיאטרון חיפה, יואב ברלב, סיפר ל"הארץ" כי מדובר היה בפגישה ראשונה, חגיגית ופורמלית לציון איחוד השחקנים באיגוד המקצועי, אך הדגיש כי "בשעת הצורך יהיה לכך ביטוי מעשי". ביחס לאפשרות שילובם של שחקני בית לסין ובאר שבע במהלכים המתוכננים של האיגוד אמר ברלב כי צעד שכזה אינו ישים כעת משום ששחקני תיאטראות אלה אינם מאוגדים בהסכם קיבוצי. "אולי בהמשך, כשהתיאטראות יראו שאנחנו מיטיבים עם כל הצדדים – גם השחקנים וגם ההנהלה - הם ישקלו להעביר את השחקנים או את חלקם לחוזה קיבוצי", הוסיף.

שח"ם מייצג כיום יותר מ-2,000 שחקני תיאטרון, טלוויזיה וקולנוע, שעברו בהדרגה מההסתדרות משום שלטענתם לא חל שיפור בתנאי העסקתם במשך שנים רבות. הפעם האחרונה שבה התכנסו ועדי התיאטראות התרחשה ב-2003, על רקע העיכוב בהעברת תקציבי התמיכה של הממשלה ועיריית ירושלים לתיאטרון החאן ולמוסדות התרבות האחרים בעיר והשבתת פעילות החאן למספר ימים.

האמנה למניעת הטרדה מינית שגובשה בשח"ם נועדה לכך שבתי הספר למשחק, התיאטראות ויתר המוסדות המעסיקים שחקנים יישמו את הוראות החוק למניעת הטרדה מינית והתקנות למניעת הטרדה מינית, ויקבעו תקנון שבו יפורטו דרכי הגשת התלונה על הטרדות מיניות. האמנה קובעת בין היתר כי במבחני הקבלה לבתי ספר למשחק ייאסר על הנבחנים מראש להציג עירום או מגע באיברים אינטימיים בין המועמדים, וכן שבשיעורים, התלמידים יוכלו לסרב לקחת חלק בתרגילי משחק אם יחושו שהם פוגעים על רקע מיני בפרטיותם ובכבודם. מלבד זאת, האמנה אוסרת על הצגת עירום במסגרת שיעורי משחק ותרגילי משחק, למעט בחזרות והצגות, וקובעת שתלמידים לא יחויבו להתייחס בשיעורים לנטיותיהם המיניות.

ביחס לנעשה בתיאטראות קובעת האמנה כי אודישנים להצגות לא יכללו עירום גם אם התפקיד שאליו נבחנים מחייב זאת. מלבד זאת, היא מציינת כי כשהתפקיד יחייב עירום או סצנות אינטימיות, התיאטראות יחויבו למסור לשחקנים פרטים מלאים על הסצנות האלה ועל מידת החשיפה בהן לפני חתימת החוזה ובמידת האפשר לפני ההגעה לאודישן.

עוד קובעת האמנה כי חזרות הכוללות עירום תיעשנה קרוב ככל האפשר לעליית ההצגה, בפורום מצומצם, לאחר תיאום ציפיות בין חברי הצוות ותוך שמירה על כבוד השחקנים. אודישנים, חזרות להפקה, מפגשי עבודה וחזרות עם במאי יתקיימו בשטח מתחם התיאטרון, ובהפקות פרינג' ייעשה מאמץ לקיים את האודישנים והחזרות שלא בחלל פרטי.

מלבד זאת, צוין באמנה כי שחקנים לא יחרגו מגבולות הבימוי בביצוע סצנות מין ועירום. המגע בין שחקנים במהלך ביצוע סצנות אינטימיות יהיה בהתאם להוראות הבימוי, ולא יכלול מגע באיברים אינטימיים במקום שבו לא הוסכם עליו מראש.

ביחס להפקות טלוויזיה וקולנוע קובעת האמנה כי כשהתפקיד מחייב סצנות עירום או מין, חייב המפיק למסור בחוזה לשחקנים פרטים מלאים על סצנות אלה ועל מידת החשיפה והפרסום עוד לפני חתימת החוזה האישי. מצוין בה כי במבחני הבד של סצנות עירום או מין ובזמן ביצוע הצילומים של סצנות אלה בהסרטה, יהיו נוכחים באתר הצילומים רק אנשי הצוות ההכרחיים על פי שיקול דעתו של המפיק. המפיק מתחייב לא להשתמש בסצנות עירום ומין אלא לצורך עריכתה הסופית של ההפקה.

עוד נקבע כי שחקנים לא יחרגו מגבולות הבימוי במהלך ביצוע סצנות מין ועירום. המגע בין שחקנים במהלך ביצוע סצנות יהיה בהתאם להוראות הבימוי, ולא יכלול מגע באברים אינטימיים במקום שלא הוסכם עליו מראש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ