שרת התרבות של סקולטנד נגד הקריאה לחרם על הצגה ישראלית

יותר מ-50 אנשי תרבות בסקוטלנד חתמו על מכתב שקורא להחרים את ההצגה "העיר הזאת" של תיאטרון "האינקובטור" שתעלה באדינבורו. השרה פיונה היסלופ בתגובה: "אני סבורה כי חרם שכזה פוגע בזכות האמנים לחופש ביטוי"

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

שרת התרבות של סקוטלנד, פיונה היסלופ, הודיעה כי היא מתנגדת להחרמה של ההצגה הישראלית "העיר הזאת" שאמורה להשתתף בחודש הבא בפסטיבל הפרינג' באדינבורו. "הממשלה הסקוטית שותפה לדאגה של הציבור למתרחש בעזה ואף הצענו תמיכה הומניטרית לקורבנות", אמרה היסלופ. "אולם, אני מאמינה בכל מאודי בחופש הביטוי. אני סבורה כי חרם שכזה פוגע בזכות האמנים לחופש ביטוי".

יותר מ-50 אנשי תרבות מרכזיים בסקוטלנד חתמו על המכתב החריף שקרא להחרים את המופע של תיאטרון האינקובטור מירושלים שיעלה בתיאטרון האנדרבלי באדינבורו. המוחים, ובהם המשוררת הלאומית, ליז לוכהד (lochhead), המחזאי דייוויד גרייג, האמן אלסדייר גריי ובמאי התיאטרון בן האריסון, טוענים כי המופע נתמך על ידי הממשלה הישראלית ולכן ההצגה מייצגת את מדיניותה של ישראל. "הפגיעה הברוטלית הנוכחית באזרחי עזה על ידי ישראל, שמהווה עונש קולקטיבי מחריד, נותנת דגש לחומרת הטעות שאתם עושים בשיתוף פעולה עם קבוצה שנתמכת על ידי משרד התרבות של מדינת ישראל", כתבו אנשי התרבות.

כנגדם טוענת שרת התרבות בעמדה תקיפה שאינה נשמעת לשני פנים, כי "הלהקה יכולה לדבר בשם עצמה באשר ליחסיה עם הממשלה הישראלית, והתיאטרון יכול לקחת אחריות על ההפקה. אבל אנחנו צריכים להיות זהירים בנוגע להגבלת אמנים באשר הם".

תיאטרון האנדרבלי הודיע שהוא עומד בהחלטתו וההצגה תעלה 27 פעמים החל מה-30 ביולי. לדברי אריק עשת, מייסד ומנהל תיאטרון האינקובטור, "על המכתב הזה חתומים אמנים, יוצרים ואינטלקטואלים שטוענים שהם מקדשים זכויות אדם אבל בפועל לא נותנים לנו הזדמנות לממש את הזכות לחופש ביטוי ולהשמיע את קולנו. זה מקומם ומכעיס. עשייה אמנותית אמורה להיות מקום לחילופי דעות, אבל הם כנראה לא מאמינים בזה. אנחנו גאים במי שאנחנו ובעשייה שלנו".

לדבריו, הוא מכין את עצמו להפגנות מחוץ לתיאטרון ואף בתוך האולם. "אנחנו מצפים לכך שכמו שקרה ללהקת בת שבע, הם ישתלו אנשים באולם שיפריעו. נתארגן לזה ונשלב את זה בתוך המופע".

"העיר הזאת", הוא מחזמר ראפ בלשי, המושפע ממוזיקה שחורה, פילם נואר וסרטי בלשים ובעלילתו משולב בלש חוקר בעיר מושחתת ומנוונת. כתיבה: להקת "ויקטור ג'קסון", שחקנים יוצרים : להקת "ויקטור ג'קסון" (עמית אולמן, עומר הברון ,עומר מור ), דורית ליליין, רוני רוקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ