ערב בצוותא למען חופש הביטוי: "אנשים חוששים להיות היום שמאלנים"

למרות ההשתתפות הדלילה של אנשי התיאטרון, הערב היה משמעותי ופוליטי בזכות דברים שאמרו אחדים ממשתתפיו, ביניהם עודד קוטלר ומוטי לרנר. אורנה בנאי לא הגיעה

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

תיאטרון צוותא קיבל מאז השבוע שעבר אזהרות, חלקן מאמנים, שלא לאפשר לאורנה בנאי להעלות את המופע שלה בצוותא וכן להשתתף בערב שקיים צוותא ושנועד לקדש את חופש הביטוי. מנהל התיאטרון, יוסי כהן, סיפר על כך מעל הבמה לקהל המצומצם שישב באולם. הוא המשיך ואמר כי "אוימנו גם מאנשים שאני מחשיב כמתונים, שהודיעו לנו שאף אחד לא יגיע, אם היא תופיע אצלנו", אמר. ואולם ההופעה של בנאי התקhימה השבוע ובצוותא נענו גם ליוזמת האמנים לקיים את האירוע למען שיח סובלני יותר. לדבריו, למול הקיצוניות סביב "חשוב שהרוב הדומם והשפוי יאמר את דברו".

הכינוס (שאליו בנאי לא הגיעה לבסוף), היה יוזמה של כמה אמנים שנחרדו מהקיצוניות ומסתימת הפיות של בנאי ושירה גפן ואחרים, וביקשו להעמיד ערב פתוח לאמנים ולקהל הרחב שכולו מבטא לדבריהם קשב, סובלנות ובעד הזכות לחופש הביטוי. המארגנים טרחו והדגישו כי הערב אינו פוליטי. אך זה לא גרם לאנשי תיאטרון להגיע לאירוע בהמוניהם וגם הקהל הרחב לא מיהר למלא את האולם.

את ההיענות הדלה של אנשי התיאטרון שהוזמנו לערב, הסביר הבמאי אהרון לוין, אחד ממארגני האירוע (יחד עם הבמאית טל ברנר) בכך ש"היה מאד קשה להביא אנשים". לדבריו, "אנשים חוששים להיות היום שמאלנים. יש סתימת פיות. לא נותנים לדבר". אבל למרות ההשתתפות הדלילה של אנשי התיאטרון, הערב היה משמעותי ופוליטי בזכות דברים שאמרו אחדים ממשתתפיו. בין המשתתפים בערב היו עודד קוטלר, המחזאים יהשוע סובול ומוטי לרנר, השחקנית שרית וינו אלעד, שלמה וישינסקי, תומר שרון, שחקני "בנות בצריח" נדב בושם ועדילי ליברמן, השחקנית סמירה סריה, המתרגם והמוזיקאי דורי פרנס, ועוד. בקהל נראו לאורה ריבלין וגדליה בסר, יובל מסקין ואחרים.

מוטי לרנרצילום: זואי גרינאדה

עודד קוטלר נקט בתחבולה ובמקום לדבר ישירות, השתמש בדבריו האקטואליים להפליא של המנהיג האגדי בן אהרון, כדי להעביר מסר. כשהוא מגלם את דמותו (הלקוחה מערב שהוא עובד עליו בימים אלה על פי "ילד לא רצוי" הביוגרפיה של בן אהרון מאת יעל גבירץ), גינה קוטלר את "ההתפחדות של השמאל". "תדבקו באמת שלכם, תהפכו עולמות, שברו את הכלים, אני מאמין בכם" הרעים בקולו של בן אהרון. "אני מאמין שההתארגנויות האזרחיות שלכם יצוצו אלפי זרעים חדשים"...

לעומתו לרנר קרא ל"חשבון נפש הכרחי" וטען בלי כחל וסרק שהמשבר הנוכחי במדינה הוא תוצאה של כשל מוסרי שמחייב בחינה עמוקה."כיצד קורה שצה"ל מבצע בעזה מעשים חמורים ביותר החשודים כפשעי מלחמה, הורג מדי יום עשרות אזרחים תמימים, נשים וילדים, והדבר לא מעלה אפילו תהייה בקרב רוּבֵּנו? איך הגענו לידי כך שמנגנון השיפוט המוסרי של רובנו איבד את יכולת התפקוד שלו, ואנחנו מכנים בלי היסוס את פעולות הצבא בשמות המטשטשים את חומרת המעשים, מבלי לשאול שאלות פשוטות ויסודיות על טיבם?"

לרנר טען כי כל האמירות על כך שזו מלחמת אין ברירה, שאין עם מי לדבר, וכדומה, משטיחות את המציאות וגורמות לתהליך מסוכן. "לא רק שהוא מונע פתרון פוליטי לסכסוך, אלא הוא גם מעוור את יכולתנו להבחין בחומרת מעשינו". ככל שחולפות השנים, מעשים אלה נעשים חמורים יותר. הקלות שבה אנו הורגים אלפי אזרחים - ביניהם נשים וילדים חסרי אונים - מעידה לאן התדרדרנו. "אי אפשר להתחמק יותר מן האמת הנוראה: אנחנו רוצחים בהם ומתעללים בהם באכזריות מפלצתית. אנחנו כמובן טורחים לכבס את המעשים במילים: אין לנו ברירה, אנחנו מגנים על עצמנו ונאבקים על קיומנו– מילים המטשטשות את חומרת המעשים, ומתכחשות למשמעותם המוסרית.

לרנר קרא לאמנים לסופרים למוסיקאים ולמחזאים להעמיק את השיח הפוליטי בישראל ולא להסתפק רק בחתימה על עצומות. "מחזאים צריכים לכתוב על עזה, שיפסיקו להתעסק עם עצמם", אמר לרנר.

מי שהצליחו לרגש בערב ההוא היו השחקן שלמה וישינסקי, והשחקנית הערביה סמירה סריה. וישינסקי, אב שכול סיפר על נגד שהדריך את חייליו ואמר, "האוייב הוא גם בן אדם, אל תבוזו לו". ואילו סריה, שחקנית בתיאטרון הערבי עברי ביפו, בכתה כשסיפרה על פחד אמיתי שלה כערבייה לצאת החוצה, לחצות את הכביש, ועל החשש העמוק יותר שמקנן בתוכה בימים אלה: "אני פוחדת מהרצח הפוליטי הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ