אמש בצוותא: אמנים מתגייסים למען חופש הביטוי

"כשמסתכלים קדימה וחושבים אחורנית לא מתקדמים לשום מקום. היו מהפכנים. תדבקו באמת שלכם. תהפכו עולמות, שברו את הכלים", כך הקריא עודד קוטלר אתמול באירוע שערכו אמנים בצוותא, בשם הדמוקרטיה וחופש הביטוי

אורין ויינברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורין ויינברג, עכבר העיר

אמש נאספו באולם צוותא בתל אביב עשרות אמנים ויוצרים, וקיימו אירוע שלא חרט על דגלו אג'נדה פוליטית מסוימת, אלא נערך על טהרת הדמוקרטיה וחופש הביטוי. "אנו מבקשים לתת לאמנות להיות שופר לקול אחר, קול של סבלנות, של הקשבה, ובראש ובראשונה של חופש הביטוי", נכתב בקול הקורא שפרסמו מארגני הערב.» אמנים מקיימים אירוע בשם חופש הביטויאת האירוע הנחה ישי גולן, שדיבר על כך שכל אחד צריך לצעוק את הצעקה שלו: "תמיד התבטאתי בצורה חופשית וכך גם אמשיך", אמר. ראשונה עלתה על הבמה השחקנית שרית וינו אלעד, ששרה את שירו של חנוך לוין "חייל שחור מכה חייל לבן". בזה אחר זה עלו אמנים נוספים לבמה, ביניהם היה מוטי לרנר, שקרא קריאה למחזאי ישראל: "כיתבו על עזה, אל תהיו עסוקים עם עצמכם, אל תתחבטו עם עצמכם, כתבו על הדברים האמיתיים. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להתעלם מהעולם הפוליטי המקיף אותנו. איך קרה לנו שמנגנון השיפוט שלנו השתבש". עודד קוטלר קרא קטע מתוך "ילד לא רצוי" של יעל גבירץ, מתוך דבריו של יצחק בן אהרון: "כשמסתכלים קדימה וחושבים אחורנית לא מתקדמים לשום מקום. היו מהפכנים. אל בכי ואל פחד. תדבקו באמת שלכם. תהפכו עולמות, שברו את הכלים"."המוסר הוא מעמסה לאדם". יהושע סובול (צילום: מוטי מילרוד)השחקן שלמה וישינסקי, שבנו ליאור נפל בציר פילדלפי בדרום רצועת עזה ב-2004 , שר שיר כשדורי פרנס מלווה אותו בפסנתר. וישינסקי סיפר על כך שירד לבקר את החיילים המשרתים בעזה, וגם ראה את מנהרות האימה המגיעות לתוך ישראל. "אי אפשר להיות אדישים לזה", ציין, אך סיפר שמה שריגש אותו במיוחד היה כשמג"ד בצפון הארץ, כשנתן פקודת יום לחייליו, אמר להם: "תכבדו את האויב. אל תשנאו אותו, הם בני אדם." כן זה הצבא שלנו, אמר בהשתאות.גם הוא היה שם. עודד קוטלר (צילום: גדי דגון)

יהושע סובול דיבר על היות האדם יצור לא מוסרי: המוסר הוא מעמסה. המלחמה היא פורקן. אנו לפעמים מתנהגים כמו חיות, אבל התפקיד שלנו הוא להזכיר לעצמנו כל הזמן שאנחנו לא חיות. אנחנו צריכים לחיות את הכאב של האויב". סמירה סרייה, שחקנית בתיאטרון הערבי עברי ביפו, שרה ללא ליווי שיר של משורר תוניסאי: "מי שלא מעז לטפס על הרים, יחיה לנצח במעמקים", תרגמה את שורות השיר בקול שבור, והקהל מחה דמעה יחד איתה. אמנים נוספים שנכחו באירוע הם ליאורה ריבלין, גדליה בסר, ליליאן ברטו, תומר שרון, אמנון מסקין, תמר קינן, נדב ברנע, דורי פרנס, יהושע סובול, מוטי לרנר, שלמה וישינסקי, יונתן צ'רצי, אבי גיבסון, שרית וינו אלעד, אודי בן סעדיה, דורי פרנס ועוד.