תמר רותם-צרובה
תמר רותם

הירידה הדרמטית בהכנסות העצמיות של מוסדות התרבות בתקופה הנוכחית עלולה לגרום להידרדרות במצבם הכלכלי. החשש של מנהלי מוסדות תרבות רבים מקבל ביטוי במכתב ששלח הבוקר איתמר גורביץ, מנהל פורום מוסדות התרבות לשר האוצר, ובו מבוקש סיוע חירום למוסדות.

מאז החלה הלחימה בעזה, ואף לפני כן, מוסדות התרבות סופגים פגיעה מתמשכת בהכנסותיהם. תיאטרונים, תזמורות ומרכזי תרבות בדרום חדלו מפעילות בשל המצב הביטחוני. אבל גם במרכז ובאזורים האחרים בארץ הקהל ממעט להופיע, בגלל המורל הירוד או חשש שמא אזעקות יישמעו בזמן המופע. לדברי גורביץ, רכישת הכרטיסים ירדה לפחות מ-50 אחוזים ואולמות רבים נותרים ריקים. הפגיעה הקשה הזאת היא נחלת חלקם של כל מוסדות התרבות: מוזיאונים, תיאטרונים, להקות מחול ותזמורות. גם פסטיבלים ואירועים גדולים שהיו מתוכננים למקומות פתוחים בוטלו. למרות זאת, "מוסדות התרבות אינם נספרים כלל בין העסקים הנפגעים מהמלחמה", אומר גורביץ.

"בשקט בשקט ללא כותרות בתקשורת, וללא מודעות ציבורית מתרחש אסון כבד במוסדות התרבות בישראל", כתב גורביץ. "ישנה פגיעה קשה בהכנסות של המוסדות בדרום במרכז ובצפון וההשפעה הכלכלית על מוסדות רבים תהיה קריטית ועלולה להביא לקריסה של רבים מהם". הוא מבקש משר האוצר "לקחת בחשבון סיוע חירום למוסדות התרבות לאחר המלחמה, וכבר עתה להעביר מקדמות כדי למנוע הידרדרות גדולה יותר".

איתמר גורביץצילום: אלון רון

מנכ"ל תיאטרון הקאמרי, נעם סמל, אמר כי ההפסד החודש כתוצאה מהירידה במכירת הכרטיסים עולה על מיליון שקל, והוא חושש מאוד למצב הכספי של התיאטרון השנה. לדבריו גם אין הזמנות חדשות של הצגות, בגלל אי הוודאות. "אנחנו מיישמים את הביטוי ההצגה חייבת להתמשך", אמר. "אני מרגיש שמתפקידנו להמשיך ולשמור על הנורמליות. אבל חלק מהאנשים לא מגיעים להצגות ולא תמיד מודיעים על כך. כל יום הוא הפתעה מבחינת תפוסת האולם. אמש (שלישי) למשל הגיעו 750 איש במפתיע ל'כולם רוצים לחיות' של חנוך לוין. הצגה שהנושא שלה הוא מוות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ