סופית: "העיר הזאת" לא תשתתף בפסטיבל אדינבורו בשל חשש ממחאה פרו-פלסטינית

תיאטרון "אנדרבלי" שהזמין את תיאטרון אינקובטור להעלות את ההצגה הודיע למנהלו כי כשלו כל ניסיונותיו למצוא אולם שיעמוד בדרישות האבטחה של המשטרה המקומית

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

"העיר הזאת", הצגת הראפ של תיאטרון האינקובטור, ירדה סופית ולא תשתתף בפסטיבל הפרינג' באדינבורו. כל זאת בשל החשש מהתלקחות מחודשת של מחאה פרו־פלסטינית נגד השתתפות ההצגה הישראלית בפסטיבל. תיאטרון "אנדרבלי" שהזמין את תיאטרון אינקובטור להעלות את ההצגה הודיע למנהלו, אריק עשת, כי כשלו כל ניסיונותיו למצוא אולם שיעמוד בדרישות האבטחה של המשטרה המקומית.

"העיר הזאת", הצגה לא פוליטית בעליל, היתה במרכזה של קמפיין נגד מדיניותה של ישראל עוד לפני שהחל הפסטיבל. 50 אמנים סקוטים קראו לחרם על ההצגה בשל התקיפה הישראלית בעזה. הטיעון של החותמים היה שבשל התמיכה שמקבל תיאטרון אינקובטור מהממשלה הוא גם מייצג אותה. בכורת ההצגה, שהיתה אמורה להתקיים לפני כשבוע, בוטלה בשל הפגנה של כ-250 פעילי שמאל אשר חסמו את הכניסה, מנעו גישת מבקרים לקופות התיאטרון וצעקו קריאות גנאי שהפריעו למהלכן של ההצגות האחרות במתחם התיאטרון.

בשבוע האחרון אמר מנהל "אנדרבלי" כי הוא נחוש לקיים את ההצגה. הוא הציע מקומות חלופיים ותיאטרון אינקובטור היה מוכן לשאת בעלויות האבטחה, אבל לבסוף דרישות הבטחון של המשטרה סיכלו מאמצים אלה. "אנו מבינים שתיאטרון אנדרבלי לא היה מסוגל למצוא לנו מקום חלופי וגם אנחנו לא הצלחנו עד כה למצוא כל מרחב אחר שמתאים להפקה שלנו", אומר עשת. "משמעות דבר היא כי 'העיר הזאת' היא ההפקה הראשונה ב67- שנים שבוטלה בפסטיבלי אדינבורו בשל מחאה פוליטית. העקרונות שעליהם הוקם פסטיבל אדינבורו, הביאו אנשים יחד על מנת ליצור דיאלוג, ללא קשר לנקודת המבט שלהם. כקבוצה של אמנים, חוסר היכולת שלנו להופיע בפסטיבל השנה היא הרסנית, אבל ההשלכות על אדינבורו והפסטיבלים שלה הן גדולות עוד יותר. זה יהיה לשנות את פסטיבל האמנויות הגדול ביותר בעולם לזירה של גלדיאטורים פוליטיים במקום זירה בטוחה לחופש הביטוי".

מתוך "העיר הזאת"צילום: יודן עבדי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ